Nitownica Metabo NMP 18 LTX BL M10

Nitownica Metabo NMP 18 LTX BL M10 to poręczne i wydajne urządzenie akumulatorowe służące do mocowania nitonakrętek aluminiowych, stalowych i z INOX.

Jaka nitownica do nitonakrętek: ręczna, pneumatyczna czy akumulatorowa?

Jak wiadomo, proces nitowania z użyciem nitonakrętek polega na zaciśnięciu ich na mocowanym materiale przez pociągnięcie z odpowiednią siłą za pomocą uprzednio wkręconego w nie gwintowanego trzpienia. Operację tę można wykonać ręcznie lub mechanicznie. W pierwszym wypadku używa się nitownicy ręcznej, a w drugi mechanicznej: pneumatycznej lub akumulatorowej. Nitownica akumulatorowa jest znacznie łatwiejsza w operowaniu niż nitownica ręczna czy pneumatyczna. Po pierwsze, nie wymaga do pracy użycia

siły przez operatora, co jest konieczne podczas notowania ręcznego. Praca nią jest więc bezwysiłkowa i niemęcząca. Po drugie, jest znacznie łatwiejsza w eksploatacji, gdyż do swojego zasilania nie wymaga doprowadzania nieporęcznych przewodów sprężonego powietrza, a także dysponowania odpowiednio mocnym kompresorem.

Całkowicie zmechanizowany proces nitowania

Omawiana nitownica akumulatorowa Metabo NMP 18 LTX BL M10 to kompaktowe urządzenie zasilane prądem stałym 18 V, mające obudowę „T” z ergonomiczną rękojeścią wyposażoną w półkolistą osłonę. Przeznaczone jest do mocowania nitonakrętek o rozmiarach M3-M10 (aluminiowych), M3-M8 (stalowych) i M3-M6 (ze stali nierdzewnej). Realizowany z jej użyciem proces nitowania jest całkowicie zmechanizowany. W pierwszej jego fazie następuje wkręcenie gwintowanego trzpienia w nitonakrętkę. W drugiej, po umieszczeniu w otworze montażowym nitonakrętki znajdującej się na trzpieniu, w efekcie jego pociągania z wymaganą siłą zostaje ona zaciśnięta na montowanym elemencie. W trzeciej fazie na skutek zadziałania funkcji autorewers trzpień wraca do pozycji wyjściowej i zostaje wykręcony z zamontowanej nitonakrętki. Do napędu prezentowanej nitownicy Metabo wykorzystało wysokosprawny i mocny silnik bezszczotkowy. Jej pracą steruje zaawansowana elektronika, której bardzo ważną funkcją z punktu widzenia profesjonalnego użytkownika, jest możliwość regulacji siły zaciskania do 15 kN (skok trzpienia – 10 mm), co umożliwia uzyskanie wysokiej dokładności i jakości montażu nitonakrętek. Służy do tego wyświetlacz LED wyposażony w osłonę zabezpieczającą, pokazujący wartość ustawionej siły mocowania, jak też regulacyjne przyciski plus oraz minus. Prezentowana nitownica do nitonakrętek Metabo ma też pamięć, w której można przechowywać 10 wartości siły zaciskania, oznaczanych od P0 do P9. Zapisuje się je i wywołuje się z użyciem przycisków plus, minus oraz funkcyjnego „S”. Prawidłowy dobór wartości siły zaciskania do montowanych nitonakrętek ułatwia tabela znajdująca się w instrukcji obsługi omawianego urządzenia.

Trzpienie gwintowane oraz nasadki do nitów

Jak wiadomo, elementem roboczym w nitownicach do nitonakrętek jest trzpień gwintowany, który służy bezpośrednio do zaciskania tego typu nitów. Akcesorium to jest wymienne, a jego rozmiar oraz wielkość współpracującej nasadki do nitów dobiera się do wymiarów montowanych nitonakrętek. Wymiana tych akcesoriów w przypadku nitownicy Metabo NMP 18 LTX BL M10 jest łatwa i polega na ich wykręceniu/wkręceniu, przy czym klucza używa się do montażu/demontażu nakrętki do nitów. Użytkownik może również łatwo przez pokręcanie dostosować długość trzpienia do długości nitonakrętki.
Na standardowym wyposażeniu omawianej nitownicy znajdują się trzy trzpienie gwintowane o rozmiarach M4, M5 i M6 wraz z nasadkami do nitów M4, M5 i M6. Można dokupić trzy ich rozmiary: M3, M8 i M10 (wyposażenie opcjonalne). Co ważne, jako akcesorium dodatkowe jest też dostępny adapter przeznaczony do mocowania nitośrub jednostronnie zamykanych. Przechowywanie trzpieni i nasadek ułatwia nakręcany na obudowę zasobnik, zaś pracę w źle oświetlonych miejscach potrójna dioda LED. Do jej włączania/wyłączania służy pierścień znajdujący się na przodzie obudowy, przed głowicą roboczą. Uruchamia się nim także tryb automatyczny, w którym do włączania/wyłączania diody LED służy spustowy włącznik główny. Jest też zaczep do balancera/wysięgnika znajdujący się na górze obudowy, w

którą wyposażona jest nitownica akumulatorowa Metabo.

Akumulatory zasilające

Aby uzyskać wysoką jakość i dokładność montażu omawiana nitownica do nitonakrętek powinna być zasilana systemowymi wysokoprądowymi akumulatorami Metabo LiHD o napięciu 18 V i pojemnościach 18 V/4.0, 5.5, 8.0, 10.0 Ah. Niemiecki producent rekomenduje do jej zasilania kompaktowe i lekkie akumulatory LiHD 18 V/4.0 Ah. Oczywiście, prezentowana nitownica, tak jak wszystkie elektronarzędzia bezprzewodowe Metabo klasy 18 V, może być zasilana standardowymi akumulatorami z linii Li-Power. Akumulatory z obu linii (LiHD i Li-Power) są częścią systemu CAS, który Metabo udostępniło innym producentom sprzętu. Obecnie system CAS wykorzystywany jest do zasilania ponad 300 maszyn.

Reasumując, nitownica Metabo NMP 18 LTX BL M10 to profesjonalne urządzenie, którym można uzyskać bardzo wysoką dokładność i wydajność montażu nitonakrętek. Jest łatwe w obsłudze i pracy oraz znacznie poręczniejsze od nitownic pneumatycznych.

Dane techniczne nitownicy akumulatorowej Metabo NMP 18 LTX BL M10

Napięcie zasilania18 V
Rodzaj akumulatora/jego napięcie/pojemnośćLiHD 18 V/4.0, 5.5, 8.0 lub 10.0 Ah
Maks. rozmiar nitonakrętek z aluminium/stali/INOXM 10/M8/M6
Siła nitowania15 kN
Skok urządzenia10 mm
Ciężar bez akumulatora2 kg
Ciężar z akumulatorem LiHD 18 V/4.0 Ah2,5kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments