Niewielkie rozmiary i duża efektywność pracy. Test wiertarko-wkrętarki YATO YT-82853

14,4-woltową wiertarko-wkrętarkę YATO YT-82853 wyposażono w kompaktowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 1,5 Ah. Dzięki temu urządzenie ma niewielkie rozmiary i spore możliwości robocze.

YATO YT-82853 to sprzęt klasycznie skonstruowany. Znajdziemy w nim 2-polowy silnik prądu stałego i dwubiegową, planetarną przekładnię z metalowymi kołami zębatymi, co gwarantuje nam długą żywotność mechanizmów nawet wtedy, gdy często pracujemy pełną parą. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu generuje obroty 0-350/min o maksymalnym momencie 36 Nm. Dlatego bieg ten stosujemy do wiercenia osprzętem o sporych średnicach lub do do montażu dużych wkrętów. Na II biegu YATO oferuje od 0 do 1200 obr./min, co pozwala nam na szybką pracę

z wiertłami czy wkrętami o mniejszych średnicach lub materiałami łatwo obrabialnymi, np. miękkim drewnem. Testowanym elektronarzędziem bezproblemowo wywiercimy w stali otwory o średnicy do 10 mm, a w drewnie – do 33 mm, jak też zamontujemy długie wkręty ciesielskie o średnicy do 8 mm. Jak przystało na sprzęt profesjonalny, YATO wyposażono w szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania do 10 mm. Współpracuje on z automatyczną blokadą wrzeciona i umożliwia szybki oraz łatwy montaż osprzętu jedną ręką.


Jak wiadomo, o wydajności elektronarzędzi bezprzewodowych decyduje zastosowane źródło energii, czyli akumulator. YATO wyposażono w nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 14,4 V i pojemności 1,5 Ah. Ma on 4-diodowy wskaźnik poziomu energii, dzięki któremu możemy przewidzieć moment jego ładowania. Dołączona do maszyny ładowarka napełnia go energią w czasie 60 min.

W wiertarko-wkrętarce YATO znajdziemy elektroniczną regulację obrotów. Ustawia się ją płynnie włącznikiem spustowym. Kierunek obrotów zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym umieszczonym nad spustowym włącznikiem głównym. Przełożenie wybiera się przełącznikiem suwakowym umieszczonym w górnej części obudowy. Zaś do dokładnego ustawiania wartości momentu dokręcania służy pierścień z 19 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Urządzenie ma także szybki hamulec wrzeciona, który pozwala na dokładny montaż wkrętów.
YATO ma ergonomiczną budowę, a jego części chwytne pokryte są miękką okładziną. Urządzenie jest perfekcyjnie wyważone i bardzo lekkie (1,3 kg). Jego obudowa wykonana jest z solidnego tworzywa sztucznego w charakterystycznym czerwonym kolorze.

Testy wiertarko-wkrętarki YATO YT-82853 rozpoczęliśmy od przewiercenia na I biegu 3-ostrzowym wiertłem o średnicy 25 mm trzech połączonych płyt OSB o sumarycznej grubości 5,25 cm. Operację tę wykonaliśmy w 9,93 s. Potem przystąpiliśmy do wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm. Wykorzystaliśmy do tego wiertło do metalu HSS-TiN marki YATO o średnicy 5 mm. Płaskownik przewierciliśmy w czasie 26,05 s. Sprawdziliśmy też, jak YATO radzi sobie z montażem dużych wkrętów i wykonaliśmy standardowy test osadzenia w belce sosnowej wkrętu 8 x 240 mm. Zadanie to wykonaliśmy w równe 11 s.

Reasumując, YATO udanie łączy niewielkie rozmiary z dużą efektywnością pracy. Sprzęt jest wydajny oraz wygodny w pracy i ekonomiczny w zakupie oraz eksploatacji.

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki YATO YT-82853

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie 10/33 mm
Maks. średnica montowanego wkrętu w drewnie 8 mm
Maks. moment obrotowy 36 Nm
Maks. prędkość obrotowa (I/II bieg) 0-350/0-1200 min-1
Uchwyt szybkomocujący 10 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/14,4 V/1,5 Ah
Waga z akumulatorem 1,3 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar