Nietypowe zastosowania piły szablastej

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego osprzętu można piłą szablastą nie tylko szybko i bez wysiłku przeciąć metalowy kształtownik czy drewnianą belkę, ale również obrobić metalowe lub drewniane elementy lub oczyścić z rdzy różne zakamarki.

Pilarka szablasta ma stosunkowo krótką historię. Idea, która przyświecała konstruktorom przy jej projektowaniu, była prosta. Chodziło o to, aby ułatwić pracę ślusarzom, instalatorom i mechanikom, którzy często muszą szybko przyciąć na odpowiedni wymiar metalowe kształtowniki, blachę, elementy z tworzywa sztucznego czy drewniane belki. Jeszcze nie tak dawno czynności te były wykonywane ręcznie różnego rodzaju piłami. Od operatora wymagało to nie tylko wiedzy, jak właściwie

posługiwać się piłą, ale także posiadania dość dużej sprawności fizycznej. Szczególnie przecięcie metalowych kształtowników o szerokich przekrojach wymagało znacznej siły i wytrwałości. Pojawienie się pilarek szablastych znacznie przyspieszyło i ułatwiło tego typu prace. Jednakże, jak się okazuje, pilarkami tego typu można wykonywać i inne operacje za pomocą pilników, tarników (raszpli), szczotek drucianych i z włosia. Rozszerzają one znacznie zastosowanie pilarek szablastych. Jednakże od pewnego czasu są na naszym rynku niedostępne.

Dlatego pozwoliliśmy sobie przypomnieć te już nieco zapomniane narzędzia.
Jak wiadomo, piłowanie pilnikiem ma na celu skrawanie z powierzchni obrabianego metalu cienkiej warstwy o grubości nawet niekiedy dochodzącej do kilku milimetrów. Na pilniku są w tym celu nacięte zęby o nachyleniu w jedną stronę. Mogą być one rozstawione ukośnie lub falisto względem osi pilnika. W zależności od wielkości ząbków rozróżnia się pilniki zdzieraki, równiaki, półgładziki, gładziki, podwójne gładziki i jedwabniki. Wcześniej próbowano już mechanizować uciążliwą i pracochłonną operację piłowania. Stosowano wówczas specjalne pilniki tarczowe, mocowane w specjalnych urządzeniach tzw. pilnikarkach. Wrzeciona pilnikarek wykonywały ruch obrotowy.

Jednak dopiero pojawienie się pił szablastych, czyli takich elektronarzędzi, których element roboczy bezproblemowo wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne, dawało nadzieję na szerokie zastąpienie piłowania ręcznego mechanicznym. Niestety, tak się nie stało, a naszym zdaniem warto wrócić do tej idei ponownie. Jak można wywnioskować, zalety pił szablastych, opisane przy wykorzystywaniu w nich brzeszczotów, obowiązują również przy piłowaniu. Tak więc w razie takiej potrzeby można na przykład piłować samym końcem pilnika. Dzięki temu obrobienie powierzchni nawet w miejscach trudno dostępnych nie stwarza większych problemów. Podobnie jak w przypadku brzeszczotów, można również szybko wymieniać element roboczy, tj. pilniki o różnych nacięciach zębów. Choć kształt pilnika stosowanego w piłach szablastych różni się nieco od kształtu tradycyjnego narzędzia, to jego funkcja pozostaje niezmieniona.

Do obróbki drewna stosuje się m.in. tarniki. Ponieważ z założenia pracują one w bardziej miękkim materiale niż pilniki, ich trójkątne ząbki są nacięte głębiej, ale za to rzadziej. Podczas obróbki drewna trzeba niekiedy usunąć dużą część zbędnego materiału. Piła szablasta wyposażona w tarnik jest narzędziem, dzięki któremu wydajność pracy przy tego rodzaju obróbce wzrasta niebagatelnie. Jednocześnie wysiłek operatora zostaje w zasadzie ograniczony jedynie do podtrzymywania i kierowania urządzeniem. Przy pracy operator nie musi już wykonywać ruchów całym ciałem i rękoma, jak to było w przypadku tradycyjnych narzędzi.

Następnym narzędziem, które wypróbowaliśmy w pilarce szablastej, była szczotka druciana. Ponieważ jej szerokość robocza jest bardzo mała, nadaje się ona bardzo dobrze do czyszczenia trudno dostępnych miejsc z rdzy i innych zabrudzeń. Z naszych doświadczeń wynika, że nadaje się do takich zadań lepiej niż szczotki obrotowe napędzane szlifierkami prostymi, gdyż zakamarki penetruje głębiej i skutecznie usuwa z nich rdzę. W naszym redakcyjnym warsztacie szczotką drucianą zamontowaną na pilarce szablastej oczyściliśmy imadło, w tym zadaniu szczotka sprawdziła się bardzo dobrze, gdyż swobodnie mogliśmy dosięgnąć nią wgłębień. Do czyszczenia z brudu powierzchni bardziej delikatnych (aluminium, sztuczne tworzywo) przeznaczone są szczotki wykonane z włosia. Zarówno w przypadku szczotki drucianej, jak i wykonanej z włosia, jej koniec jest nieco zadarty ku górze. Pozwala to na dobrą

penetrację miejsc trudno dostępnych.

Okazuje się więc, że piły szablaste są urządzeniami bardziej uniwersalnymi niż powszechnie się sądzi. Jeśli mamy takie elektronarzędzie, warto zakupić do niego nie tylko brzeszczoty, ale także i inny osprzęt, który znacznie rozszerzy jego funkcjonalność. Niestety, dostępność osprzętu na polskim rynku jest ograniczona.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar