Nietypowe zastosowania młotków udarowych. Dłutowanie drewna i wbijanie gwoździ

Mechanizm udarowy w młotkach może posłużyć nie tylko do wiercenia w betonie lub kucia, ale także do obróbki drewna za pomocą dłuta i do wbijania gwoździ.

Młotki udarowe to elektronarzędzia, które stosuje się głównie na budowie do wiercenia, kucia i podkuwania takich materiałów jak cegła, mur, kamień czy beton. Jednakże można ich użyć do innych operacji, które wykonuje się podczas wznoszenia domów czy budynków, przeprowadzania remontów itd. Często zdarza się na budowie, że musimy wyrównać deskę czy szalunek, i wtedy, jeśli nie mamy pod ręką piły, możemy użyć do dłutowania tych elementów młotka udarowego

z funkcją kucia. Potrzebne do tego jest, oczywiście, odpowiednie narzędzie, czyli najzwyklejsze dłuto wyposażone w uchwyt SDS-plus. Dłutowanie w drewnie za pomocą takiego dłuta wykonujemy bez żadnego wysiłku i, co ważne, bardzo wydajnie (pod warunkiem, że dysponujemy ostrym narzędziem).

Jeśli dojdziemy do wprawy w posługiwaniu się dłutem SDS-plus do drewna, możemy nim pracować bardzo dokładnie i wydajnie. Na podstawie przeprowadzonych w redakcyjnym warsztacie prób zastosowania do obróbki deski sosnowej młotkowiertarki akumulatorowej Bosch GBH 36 V-LI z dłutem SDS-plus do drewna firmy Bosch okazało się, że taka metoda dłutowania może znaleźć zastosowanie nawet w warsztacie stolarskim oraz pracach ciesielskich i w wielu aplikacjach zastąpić ręczne dłutowanie, szczególnie jeśli chcemy w ten sposób obrobić dłuższą krawędź.

Młotkowiertarką możemy nie tylko dłutować, ale także wbijać gwoździe. Musimy do tego oczywiście posiadać specjalny bijak SDS-plus do gwoździ. Przeprowadzane przez nas próby wbijania gwoździ z użyciem wielu różnych młotkowiertareki pokazały, że takie rozwiązanie może przyspieszyć tego typu operacje. Naszym zdaniem będzie ono bardzo użyteczne podczas wykonywania szalunków. Mechaniczna metoda wbijania sprawdza się szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla młotków ręcznych oraz przy wbijaniu grubych gwoździ. Stosując ją, eliminujemy zaginanie gwoździ, do którego często dochodzi podczas pracy młotkiemręcznym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments