NIESPADAJĄCE NARZĘDZIA – SZCZYPCE KNIPEX TT ZABEZPIECZONE PRZED UPADKIEM Z WYSOKOŚCI

Dotąd producenci zabezpieczali przed upadkiem ludzi pracujących na wysokości i nikomu nie przyszło do głowy, że z rusztowań, drabin czy podestów może też spadać wykorzystywany na nim sprzęt. Pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek narzędzia ręczne zabezpieczone przed upadkami z wysokości, jest Knipex. Pojawiły się one w sprzedaży na początku br.

 

O problemie spadania narzędzi z wysokości mówi i pisze się rzadko, a jest on dość dotkliwy oraz często występujący. Wyobraźmy sobie monterów pracujących w terenie na słupach wysokiego napięcia, którym spadły szczypce. Zanim zejdą z bardzo wysokiego słupa, znajdą w trawie narzędzie oraz wrócą na miejsce pracy, może minąć nawet

godzina. To duża strata czasu generująca spore koszty, na którą pracodawcy ani pracownicy nie mogą sobie pozwolić. W przypadku zaś gdy prace prowadzone są na moście nad rzeką, upadek narzędzia oznacza jego utratę i konieczność zakupu nowego sprzętu. Podobne konsekwencje są wtedy, gdy narzędzie upadnie z dużej wysokości na twardy beton i ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Warto tu też pamiętać o tym, że spadające narzędzie z dużej wysokości może nie tylko ulec zniszczeniu, ale także uderzyć postronne osoby czy pracowników obsługujących np. podnośnik i dotkliwie ranić. W skrajnych wypadkach może nawet spowodować śmierć.

005001TBK-00-KV-03

Jak widać, problemy, które mogą powstać na skutek upadku narzędzi z wysokości, są bardzo różne. Niektóre z nich mają spore konsekwencje prawno-finansowe, np. konieczność poniesienia kosztów leczenia czy rehabilitacji zranionej sprzętem osoby postronnej albo wypłaty jej pokaźnego odszkodowania. Aby zaradzić takim problemom i nie dopuścić do powstania wspomnianych szkód i kosztów, niemiecka firma Knipex, producent markowych narzędzi profesjonalnych, opracowała specjalny system ich ochrony przed upadkiem z wysokości.

005004TBK-00-1

Oferta narzędzi Knipex z tym systemem obejmuje 16 szczypiec izolowanych oraz 29 szczypiec z wielokomponentowymi rękojeściami. Inne narzędzia Knipex są na zamówienie klientów wyposażane w taki system. Jego podstawowym elementem jest uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego i połączony z wielokomponentową rękojeścią narzędzia metodą zgrzewania. Wytrzymałość statyczna tego połączenia wynosi 400 N, zaś dynamiczna – 3 m/10 ft. Jest więc w zupełności wystarczająca do pewnego zabezpieczenia narzędzia przed upadkiem z wysokości. W uchwycie zamocowano zamknięte oczko z mocnego niklowanego drutu stalowego. Ponieważ uchwyt został wykonany na wewnętrznej stronie rękojeści szczypiec, w żaden sposób nie utrudnia pracy nimi.

8702180T-00-3

Kolejnymi elementami systemu ochrony narzędzi przed upadkiem z wysokości są uchwyty paskowe i długa elastyczna linka oraz lekkie śrubowe karabińczyki wykonane z aluminium. Uchwyty paskowe za pomocą prostej w wykonaniu pętli z linki spadochronowej łączy się z narzędziem za pośrednictwem wspomnianego drucianego oczka. Wielkość pętli reguluje się przesuwaną blokadą. Drugi koniec uchwytów paskowych montuje się z kolei w lekkim karabińczyku zamykanym śrubowo. Następnie zaś karabińczyk ten łączy się z długą linką elastyczną, która może być rozciągana do 1,5 m. Dzięki temu pole operowania narzędziem jest bardzo duże. Drugi koniec linki z kolei mocuje się do ubrania roboczego lub pasa spodni za pomocą takiej samej pętli jak w przypadku uchwytów paskowych. Linka elastyczna pełni więc rolę głównego zabezpieczenia narzędzia podczas pracy. Uchwyty paskowe zaś spełniają rolę adapterów i umożliwiają bezpieczne łączenie z nią różnych narzędzi. Jeśli zamocowane są w karabińczyku połączonym z ubraniem roboczym, zabezpieczają je też przed wypadnięciem z kabury czy pasa narzędziowego.

0826145T-00-1

Narzędzia są więc chronione przed upadkiem nie tylko w trakcie ich stosowania, lecz

także podczas transportu do miejsca pracy, przez co np. mamy na myśli wchodzenie po drabinie czy wspinanie się na słup energetyczny lub przęsło mostu itp.
Warto tu też zwrócić uwagę, że omówiony system zabezpieczeń daje możliwość wykorzystania innych kombinacji połączeń narzędzi z punktem ich pewnego mocowania na pasie czy ubraniu roboczym. Użytkownik może więc system ten skonfigurować w sposób najbardziej wygodny dla siebie. Ponieważ linkę i uchwyty paskowe wykonano z materiału tekstylnego, nie przewodzą one prądu i są bezpieczne podczas prac przy instalacjach czy sieciach elektrycznych.
Reasumując, Knipex opracował zupełny system zabezpieczenia narzędzi ręcznych przed upadkiem z wysokości. Daje im 100-procentową ochronę i jest prosty w obsłudze, estetyczny oraz wygodny w pracy, jak też w transporcie.

VDE-TT-01_HL_01 00500xTBK-00-F-44
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments