NCD 200 HD – WŁÓKNINA MARKI KLINGSPOR DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Firma Klingspor, producent narzędzi ściernych, rozszerzył właśnie swój asortyment o ściernicę talerzową z włókniny – NCD 200 HD. Narzędzie to przeznaczone jest głównie do oczyszczania powierzchni stalowych z rdzy, nalotów, farb itp.

Część roboczą ściernic talerzowych NCD 200 HD stanowią pierścienie z twardej włókniny HD o grubości ok. 13,5 mm i szerokościach 32 mm (dla dysków o średnicy 115 mm) i 37 mm (dla 125 mm). Zawierają one ziarna ścierne z elektrokorundu w powłoce ceramicznej, które mają lepsze właściwości skrawające i są

bardziej agresywne od ziaren elektrokorundu zwykłego (tzw. typ A). Do włókniny zamocowano je za pomocą żywicy syntetycznej mającej kolor zielony. Dlatego ściernice talerzowe Klingspor NCD 200 HD różnią się kolorem od standardowych tego typu narzędzi dostępnych na rynku, których włóknina i spoiwo są czarne. Zastosowana w omawianych ściernicach włóknina HD ma grube i mocne włókna oraz otwartą strukturę. Dzięki temu szlif jest zimny i nie dochodzi do zapychania narzędzia pyłem czy stopioną farbą.

Jednakże ściernice talerzowe Klingspor NCD 200 HD oferują nie tylko tzw. zimny szlif i wysoką wydajność pracy, ale także, co ważne, nie powodują zmiany geometrii obrabianych przedmiotów. Usuwają zanieczyszczenia, nie naruszając oczyszczanych powierzchni. Ponad to zapewniają wysoką wydajność pracy oraz swoją żywotnością przewyższają znacznie standardowe (tzw. czarne) włókninowe ściernice talerzowe.

Korpus ściernic talerzowych Klingspor NCD 200 HD jest wykonany włókna szklanego i ma otwór o średnicy 22,23 mm służący do mocowania tych narzędzi w małych szlifierkach kątowych. Dostępne są one w formie płaskiej i dwóch wspomnianych średnicach: 115 i 125 mm. Ściernice talerzowe Klingspor NCD 200 HD przeznaczone są do zgrubnego czyszczenia powierzchni elementów ze stali, stali szlachetnej i metali nieżelaznych z rdzy, nalotów, farb, lakierów, szpachli itp.
Warto tu wspomnieć, że firma Klingspor oferuje także minikrążki Quick Change Disc QRC 200 HD z twardej włókniny HD. Zastosowano w nich również ziarno elektrokorundu w powłoce ceramicznej i jako spoiwo tę samą zieloną żywicę syntetyczną. Pod względem materiałowym dyski te mają taki sam zakres zastosowań jak omawiana ściernica Klingspor NCD 200 HD. Jednak ich przeznaczenie operacyjne jest inne, gdyż wykorzystuje się je do obróbki miejsc trudno dostępnych lub niewielkich powierzchni.

Wyniki testów ściernicy talerzowej Klingspor NCD 200 HD

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy efektywność pracy ściernicy talerzowej Klingspor NCD 200 HD o średnicy 125 mm, napędzając ją przewodową szlifierką kątową o mocy nominalnej 1700 W i stabilizowanej oraz regulowanej elektronicznie prędkości obrotowej w zakresie 2800-11.500 min-1. Zredukowaliśmy ją z szóstego do piątego stopnia, gdyż dopuszczalne obroty ściernicy to 9600/min. Radzimy obniżyć je do ok. 6000 min-1, aby nie powodować przegrzewania narzędzia i przedłużyć jego żywotność. W próbie pierwszej oczyszczaliśmy stalowy profil z rdzy, nalotów i wżerów na powierzchni 350 cm2. Zadanie to wykonaliśmy w czasie ok. 90 s. Zauważyliśmy przy tym, że testowana ściernica talerzowa Klingspor NCD 200 HD ma wyraźnie mniejsze zużycie roboczej powierzchni włókninowej niż tzw. czarne dyski. W drugim teście usuwaliśmy czerwony lakier i białą farbę podkładową (całkowita grubość warstwy lakierniczej – 0,3 mm) z blachy stalowej o powierzchni 324 cm2. Zdanie to wykonaliśmy w ok. 38 s.


W naszej ocenie, ściernica talerzowa Klingspor NCD 200 HD w obu próbach testowych pracowała wysoce efektywnie, nie wymagając przy tym od operatora wywierania dużego nacisku szlifierką. Jej masa w zupełności wystarcza do szybkiej i wydajnej pracy.

Reasumując, ściernica

talerzowa Klingspor NCD 200 HD umożliwia szybkie usuwanie rdzy, nalotów, zabrudzeń, powłok lakierniczych z elementów stalowych, stali szlachetnej czy metali nieżelaznych. Doskonale nadaje do renowacji karoserii samochodowych, lakierowanych blach (np. stosowanych na różnego rodzaje obudów), ogrodzeń, konstrukcji stalowych itd.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments