Narzędzia udarowe Makity z uchwytami typu SDS-max
Najważniejszym etapem pracy wiertła udarowego jest jego uderzanie z dużą częstotliwością, które powoduje kruszenie obrabianego materiału (beton, kamień, cegła). W przypadku dużych młotów udarowych SDS-max, gdzie energia pojedynczych udarów dochodzi do kilkudziesięciu dżuli, tylko stosowanie najwyższej jakości osprzętu zapewnia wysoką wydajność pracy.
Wiertła udarowe tworzą oddzielną grupę osprzętu wiercącego, głównie za sprawą obróbki specyficznych materiałów abrazyjnych, które są wyjątkowo twarde. Beton, granit, marmur, bazalt inne kamienie mają bardzo ścisłą i zwartą strukturę krystaliczno-grudkową, przez co są wyjątkowo twarde. Stąd ich obróbka może dokonywać się jedynie przez kruszenie lub szlifowanie odpowiednio uformowanym narzędziem o bardzo
dużej twardości. W wypadku wiercenia udarowego podstawową czynnością jest kruszenie dokonywane przez wiertło. W tym celu wyposaża się je w specjalnie uformowane ostrza wykonane z węglików spiekanych, czyli o bardzo dużej twardości. To właśnie nimi wiertło uderza w beton lub kamień z wysoką częstotliwością (w młotach pneumatycznych jest to kilka tysięcy uderzeń/min) i energią (nawet kilkadziesiąt dżuli). Warto też pamiętać, że wiertła udarowe podczas pracy wykonują również ruch obrotowy. Dzięki niemu w powstaje otwór o w miarę regularnym kształcie walcowym (ostrza udarowe obracają się i uderzają w materiał w innych miejscach, krusząc go), a podczas obrotu usuwany jest urobek (rowkami spirali). Warto tu wspomnieć, że wszystkie młoto-wiertarki Makity mają możliwość regulacji prędkości obrotowej wiertła, w zależności od średnicy wiertła i twardości materiału, zaś dobranie odpowiednich obrotów czyni wiercenie bardziej efektywnym i dokładnym.
Do pracy dużymi elektropneumatycznymi młotami udarowo-obrotowymi używa się osprzętu z uchwytem typu SDS-max. Jest to system szybkiego i łatwego jego mocowania w gnieździe uchwytu młota. Uchwyt typu SDS-max ma średnicę 18 mm i służy do wiercenia otworów o średnicach od 12 do 155 mm oraz do kucia, dłutowania, itp. Ma pięć wpustów – dwa z nich o kształcie fasolek przeznaczone są do mocowania narzędzia, a trzy podłużne do przekazywania mu obrotów silnika elektrycznego młotka. SDS-max gwarantuje pewne zamocowanie narzędzia w maszynie i przekazywanie do niego wysokiej energii udaru i momentu obrotowego. W ofercie firmy Makita znajdziemy całą paletę narzędzi roboczych SDS-max – klasyczne wiertła, korony wiertarskie i osprzęt do kucia (szpice samoostrzące i dłuta).
Wiertła pełne SDS-max
Na najwięcej uwagi zasługują oczywiście wiertła Makita Nemesis. Zastosowano w nich głowicę 4-ostrzową (jednoczęściową w modelach 12-14 mm i trzyczęściową w 15-52 mm). Ostrza wykonano ze spiekanych węglików wolframu. Cztery ostrza – dwa główne i dwa pomocnicze – rozmieszczone są na planie krzyża po przeciwległych bokach względem siebie. W środku znajduje się szpic centrujący szlifowany pod kątem 130°, który pozwala łatwo rozpocząć wiercenie na śliskim materiale i zapewnia dokładne prowadzenie wiertła w czasie jego obróbki. Tak zaprojektowana geometria głowicy zapewnia wiertłu agresywne „wgryzanie” się w materiał, a co za tym idzie szybsze wiercenie nawet najtwardszych materiałów. Szpic i ostrza główne bezpośrednio przekazują materiałowi obrabianemu energię udaru, czyli wykonują czynność kruszenia go. Dwie dodatkowe boczne płytki węglikowe służą do kruszenia części materiału na dnie otworu, a także chronią głowicę wiertła przed uszkodzeniami (np. gdy natrafi na pręt zbrojeniowy). Ponieważ głowica ma konstrukcję symetryczną (dokładny krzyż), możliwe jest precyzyjniejsze w porównaniu z wiertłami dwuostrzowymi prowadzenie wiertła w otworze. Cztery nacięcia w głowicy, będące początkiem czterech spiralnych rowków, umożliwiają podczas wiercenia bardzo efektywne odprowadzanie urobku.
Rdzeń wierteł SDS-max Makita Nemesis jest wzmocniony (wykonano go ze stali 34CrNiMo6), przez co energia udaru i moment obrotowy są przenoszone na głowicę wiertła w bardziej efektywny sposób (o ok. 10% w stosunku do standardowych 2-spiralnych wierteł SDS-max). Wiertła mają cztery rowki spiralne dużych rozmiarów, które gwarantują szybkie odprowadzanie urobku i przez to zwiększają efektywność i wydajność pracy. W ofercie Makity do wyboru
jest aż 40 różnych modeli wierteł Nemesis o średnicach 12-52 mm i długościach 320-920 mm.Koronki i wiertła przebiciowe
Do wiercenia w betonie i kamieniu otworów o największych średnicach (nawet 125 mm) z wykorzystaniem młotów SDS-max firma Makita oferuje wiertła koronkowe i przebiciowe. Te pierwsze to konstrukcje trzyelementowe. Składają się one z udarowej koronki wycinającej połączonej z uchwytem oraz centrującego wiertła udarowego. Taka konstrukcja umożliwia szybką zamianę wiertła prowadzącego (w razie jego zużycia lub zniszczenia), jak i koronki wycinającej, co pozwala na wiercenie kolejno otworów o różnych średnicach za pomocą jednego młotka elektropneumatycznego. Wiertła koronkowe Makity mają stalowe – solidne, trwałe i wytrzymujące największe obciążenia –cylindry, do których przylutowane są ostrza z węglików spiekanych. Tajemnica sukcesu koronek udarowych, czyli szybkiego i dokładnego wiercenia otworów o dużych średnicach, tkwi w sposobie działania narzędzia roboczego. Wycina ono udarowo tylko wąski kawałek betonu lub kamienia. Koronki Makity mają wiertła centrujące, które ustalają położenie osi otworu i zapobiegają odchylaniu się korony podczas wiercenia. W ofercie dostępne są koronki o średnicach 40-125 mm.
Specyficzną grupą narzędzi SDS-max Makity są wiertła przebiciowe. Służą one do wykonywania otworów przelotowych o średnicach 35-90 mm. Ich największą zaletą jest duża głębokość wiercenia. Wiertła przebiciowe Makita to konstrukcje jednoczęściowe, z wbudowanym wiertłem prowadzącym, które łączą cechy klasycznej korony udarowej (okrągła głowica z ostrzem prowadzącym i kołkami z węglików spiekanych) i wiertła udarowego (spirala do odprowadzania urobku). Wiertła przebiciowe Makita SDS-max dzięki takiej konstrukcji charakteryzują się dużą wydajnością pracy i efektywnym wykorzystaniem energii generowanej przez młot elektropneumatyczny.
Na zakończenie tego akapitu warto wspomnieć, że wiertła koronkowe i przebiciowe Makity wykonane są w technologii DreConnect. To bardzo sprytne rozwiązanie, które polega na użyciu specjalnego adaptera umożliwiającego stosowanie koron SDS-max we wszystkich ogólnodostępnych systemach mocowania i przedłużania uchwytów.
Narzędzia do kucia i dłutowania
Ofertę osprzętu SDS-max Makity zamykają akcesoria do kucia, czyli szpice i dłuta. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się dwa modele szpicy samoostrzących. Oba wykonane są z wysokiej jakości stali i dzięki temu pozostają ostre przez cały okres użytkowania (nawet przez 100 h ciągłej pracy). Jeden z nich ma natomiast specyficzną geometrię ostrza – nie jest ona prosta (jak w większości tego typu narzędzi), ale skręcona (fragment spirali). Ta technologia, nazwana przez Makitę RTecSPEED znacznie poprawia trzy najważniejsze parametry pracy szpica – wydajność kucia poprzez lepsze wykorzystanie energii odrzutu powstającej z udaru, efektywność usuwania urobku i skuteczność pracy poprzez zmniejszenie ryzyka zablokowania narzędzia w materiale. W ofercie japońskiego producenta znajdziemy szpice i dłuta płaskie o długościach 280-600 mm.
Reasumując, Makita oferuje pełny program profesjonalnych narzędzi udarowych SDS-max. Naszym zdaniem, każdy fachowiec i firma budowlana czy remontowa znajdzie w niej odpowiednie dla siebie narzędzie, w tym spełniające najwyższe wymagania pod względem wydajności pracy i żywotności.