Narzędzia ścierne dla pasjonatów i profesjonalistów
Rozmowa Magdaleną Nolbert, dyrektorem sprzedaży dystrybucja przemysłowa w Saint-Gobain HPM Polska Sp z o.o.
Sławomir Pinkas: Co roku Norton publikuje nową edycję katalogu. Dlaczego?
Od lat mamy kompleksową ofertę obejmującą praktycznie wszystkie rodzaje materiałów ściernych znajdujących zastosowanie w przemyśle oraz u indywidualnych odbiorców. Oferta ta jest jednak systematycznie weryfikowana i modyfikowana tak, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów. W tym roku wprowadziliśmy 500 nowych produktów, co daje łączną liczbę blisko 4000 pozycji dostępnych w stałej sprzedaży. Ponadto oferujemy praktycznie nieskończoną liczbę narzędzi ściernych produkowanych na specjalne zamówienia. W takich przypadkach
500 nowych produktów to sporo. Które z nich zasługują Pani zdaniem na szczególną uwagę klientów?
Każdy z nowych produktów powstał w odpowiedzi na oczekiwania rynku i w oparciu o wyniki tysięcy prób i testów przeprowadzanych przez nasz dział badań i rozwoju. Każdy mogę więc z powodzeniem polecić naszym klientom. Jeżeli mam wybierać, na uwagę zasługują na pewno ściernice wykorzystujące technologię Vitrium 3, czyli nowe spoiwo ceramiczne dające lepsze parametry szlifowania (lepsze trzymanie profilu oraz bardziej wydajne szlifowanie). Bardzo skuteczne są również ściernice wielkoporowe wykonywane w technologii Vortex 2 gwarantującej doskonałe doprowadzenie chłodziwa. Ponadto możemy pochwalić się świetnymi włókninami ściernymi z linii Vortex Rapid Prep. Zawierają one ziarno ceramiczne Quantum, dzięki któremu charakteryzują się wyjątkową skutecznością oraz trwałością. Nie mogę również nie wspomnieć o bardzo dobrze sprawdzających się przy obróbce precyzyjnej ściernicach diamentowych i borazonowych oraz mocnych i wydajnych wiertnicach Norton Clipper. Praktycznie w każdym segmencie mamy więc do zaoferowania nowe, bardzo konkurencyjne produkty.
Wspomniała Pani o nowych ziarnach. To właśnie one w dużej mierze decydują o właściwościach produktów ściernych. Jak w firmie Saint-Gobain wygląda proces wprowadzania nowego ziarna?
Wiele firm po prostu kupuje ziarna ścierne dostępne na rynku. Nas wyróżnia to, że posiadamy własną dywizję Saint-Gobain Grains & Powders zajmującą się tylko i wyłącznie tworzeniem nowych technologii produkcji ziaren. Dzięki temu, nieskromnie mówiąc, Saint-Gobain wyznacza na świecie kierunki rozwoju technologii szlifierskich. Przykładowo, wspomniane wcześniej ziarno Quantum, charakteryzuje się większą trwałością oraz znacznie lepszymi parametrami pracy od wcześniejszych generacji ziaren. W prosty sposób przekłada się to na zmniejszenie kosztów produkcji, np. krótszy czas obróbki i większą liczbę obrobionych elementów, oraz logistycznych (transportu i przechowywania narzędzi).
Ważną grupę produktową w Saint-Gobain HPM stanowią maszyny. Czy w niej też znajdziemy jakieś ciekawe nowości?
Oczywiście, należą do nich dwa nowe silniki do wiertnic (CDM 163 oraz CDM 203) przeznaczonych do wykonywania otworów koronami diamentowymi w betonie. Mają one silniki o mocach 1800 i 2000 W, co w połączeniu z 3-biegowymi przekładniami pozwala na bezproblemowe wiercenie otworów o średnicy od 15 do nawet 200 mm. Silniki oferujemy osobno lub w zestawach z profesjonalnymi aluminiowymi kolumnami gwarantującymi wysoką precyzję wiercenia między innymi dzięki wyposażeniu we wskaźniki laserowe.
Wiemy, że w Saint-Gobain HPM dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pracy. Co dokładnie mają Państwo na myśli, mówiąc o nim?
Bezpieczeństwo w Saint-Gobain rozumiemy bardzo szeroko. Dlatego dbamy o nie zarówno w przypadku naszych pracowników, jak i użytkowników narzędzi, które wytwarzamy. Wyrazem tego jest wdrożenie we własnych procesach produkcyjnych odpowiednich, ściśle określonych procedur bezpieczeństwa pracy i kontroli jej jakości. Ta dbałość wyraża się więc zarówno w odpowiednim ubraniu roboczym pracowników, wyznaczeniu bezpiecznych dróg ich poruszania się po zakładzie, przestrzeganiu norm hałasu, jak i w kontroli jakości surowców wchodzących do produkcji oraz gotowych wyrobów. Przykładowo, ściernice ceramiczne przechodzą w naszym zakładzie w Kole bardzo wymagające testy na rozerwanie, które dają nam pewność, że są bezpieczne dla użytkowników.
Jak wiadomo, wyroby ścierne spojone zawierające żywice mają
Nieodpłatnie odbieraliśmy wtedy od dystrybutorów i klientów końcowych niezdatne do użycia narzędzia ścierne bez względu na ich producenta, a następnie poddawaliśmy je utylizacji. Nasza akcja zaowocowała pewnym wzrostem świadomości społecznej dotyczącej celowości i racjonalności przestrzegania przepisów bezpieczeństwa pracy. Ciągle jednak, odwiedzając pewne zakłady przemysłowe, widzę potrzebę prowadzenia działań promujących bezpieczeństwo. Dlatego też uzasadnione byłoby powtórzenie tego rodzaju akcji w przyszłości.
Oferowanie tak wielu nowych, zaawansowanych technologicznie produktów spełniających rygorystyczne normy bezpieczeństwa pracy wymaga skutecznego informowania o nich zarówno dystrybutorów, jak i odbiorców końcowych. Czy Saint-Gobain HPM Polska i w tym wypadku korzysta z najnowszych technologii?
Wykorzystując stale rosnącą popularność oraz możliwości nowych technologii informacyjnych, przygotowaliśmy aplikację eNorton na smartfony i tablety. Pozwala ona klientom końcowym łatwo i szybko znaleźć w naszej ofercie produkty, których potrzebują, oraz najbliższy punkt sprzedaży lub serwis. Aplikacja ta zawiera także wiele praktycznych informacji z zakresu obróbki szlifierskiej oraz bezpieczeństwa pracy, które pochodzą bezpośrednio od ich producenta, a nie z drugiej ręki. Moim zdaniem, w przypadku branż technicznych, doradztwo producenta jest obecnie kluczowe. eNorton jest więc też swego rodzaju wartościowym e-podręcznikiem, do którego warto zaglądać, bo daje wymierne korzyści. W aplikacji są też zawarte informacje o firmie oraz dodatkowe funkcje przeznaczone dla dystrybutorów współpracujących z Saint-Gobain HPM Polska. Serdecznie zapraszam do korzystania z aplikacji eNorton oraz dzielenia się z nami uwagami na jej temat. Dzięki nim będziemy mogli dalej rozwijać aplikację, w sposób, jakiego oczekują jej użytkownicy. Aplikację można pobrać ze strony enortondoradza.pl.
Z jakich jeszcze form informowania o ofercie produktowej korzysta Saint-Gobain HPM Polska?
Od lat prowadzimy popularne szkolenia produktowe: teoretyczne i praktyczne. Organizujemy je zarówno w centrum szkoleniowym, które znajduje się naszym zakładzie w Kole, jak i w terenie, tj. u dystrybutorów oraz klientów końcowych. Obie grupy bardzo chętnie biorą w nich udział. W szkoleniach terenowych wykorzystujemy samochody pokazowe, które są zaopatrzone w nasze najważniejsze produkty, jak też w urządzenia służące do ich prezentacji. Pomimo dużej dostępności szkoleń stacjonarnych i terenowych widzimy jednak, że nie wszystkie zainteresowane osoby mogą wziąć w nich udział, głównie z powodu ograniczeń czasowych. Dlatego, jako uzupełnienie naszej oferty szkoleniowej, rozważamy obecnie wprowadzenie szkoleń on-line. Pozwoli to nam przekazywać dystrybutorom oraz klientom końcowym ważne dla nich informacje w najbardziej dogodnej dla nich formie i czasie. Nowa technologia pozwoli też takie szkolenia nagrywać i archiwizować, dzięki czemu można będzie je odtwarzać w dowolnym momencie, zgodnie z bieżącymi potrzebami.
Dziękujemy za rozmowę.