NARZĘDZIA RĘCZNE MAKITA (CZĘŚĆ II). WKRĘTAKI, SZCZYPCE I KLUCZE

W ofercie firmy Makita, znanego i cenionego globalnego producenta elektronarzędzi i osprzętu, znalazły się narzędzia ręczne. W drugiej części artykułu o nich omawiamy: wkrętaki udarowe, do pobijania i standardowe, miary zwijane, noże, szczypce do rur oraz klucze nastawne i imbusowe.

Naszą prezentację zaczynamy od ciekawej propozycji, którą jest wkrętak udarowy przeznaczony m.in. do wykręcania uszkodzonych wkrętów czy śrub. W jego rękojeści ukryta jest sprężyna wraz z mechanizmem, który w momencie uderzenia młotkiem w trzonek powoduje ruch obrotowy grotu w lewo o kąt 12°. Namagnesowana końcówka grotu ułatwia operowanie wkrętami/śrubami w trudno dostępnych miejscach. W ofercie znajdują się wkrętaki udarowe z końcówkami

PH2, PH3 oraz PZ2 i PZ3.

Równie solidną konstrukcję mają wkrętaki do pobijania. Metalowy rdzeń trzonka gwarantuje jego ochronę, nawet podczas uderzania w niego młotkiem. Rączka ma ergonomiczny kształt, a w jej korpusie znajdują się gumowe wkładki, które poprawiają chwyt i zapewniają mocne trzymanie narzędzia nawet wilgotną dłonią. Ten rodzaj wkrętaków krzyżakowych jest oferowany z grotami typu Philips w rozmiarach PH1, PH2, PH3 oraz Pozidriv w rozmiarach PZ1, PZ2, PZ3.
Podobną w kształcie i budowie rączkę posiadają typowe wkrętaki z płaskim grotem, krzyżakowe oraz z końcówkami typu Torx. W rączkach tych narzędzi dodatkowo znajduje się otwór umożliwiający zawieszenie ich na haczyku. Rozmiary grotów płaskich to: 4, 5.5, 6.5 oraz 8 mm; krzyżakowych: PH1, PH2, PH3 i PZ1, PZ2, PZ3; oraz Torx: T10, T15, T20, T25 i T30.

Kolejną grupą narzędzi, której się bliżej przyjrzymy, są miary zwijane. Makita oferuje trzy długości ich taśm: 5.5, 7.5 i 10 m. Mają one wszystkie szerokość 25 mm. Taśmy po zwinięciu schowane są w obudowie z tworzywa sztucznego z gumowymi detalami. W pomiarach elementów z metalu z pewnością pomaga haczyk z neodymowymi magnesami. Jest on mocowany za pomocą czterech nitów. Haczyk ma osłonę, która chroni go przed uszkodzeniem w chwili upadku. Żółta taśma z wyraźnym nadrukiem pokryta jest poliestrową powłoką SilicaCoat. Taka powierzchnia umożliwia w czasie pomiaru wykonywanie na niej znaków ołówkiem. Nadmieniamy, że taśma o długości 10 m wysuwa się bez załamywania na długość ok 2,60 m. Na szczególną uwagę zasługuje miara 7,5 m wyposażona w uprząż mocowaną na pasku spodni. To wyjątkowe rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy wszelkich pracach na wysokościach, tym bardziej że miarę z zamka na uprzęży wypinamy jednym ruchem ręki.

 

Kolejnym przydatnym narzędziem ręcznym Makity jest składany nóż z wymiennym ostrzem. Ma on kształt dopasowany do dłoni. Przesuwny przycisk powoduje otwarcie ostrza. Wielkość podwójnego ostrza jest znormalizowana i typowa, co oznacza bezproblemową jego wymianę w przypadku stępienia.

Makita oferuje również klucze nastawne. Można je zakupić jako pojedyncze narzędzia, a także w komplecie z dziesięcioma nasadkami. Klucze występują w długościach: 150, 200, 250 i 300 mm. Rozwartość ich szczęk można wyregulować płynnie pokrętłem. W przypadku tych narzędzi ciekawą propozycją o znacznie rozszerzonej funkcjonalności jest komplet składający się z klucza nastawnego i dziesięciu stałych nasadek przelotowych, świetnie sprawdzający się przy dokręcaniu prętów gwintowanych lub szpilek.

Oprócz kluczy nastawnych w ofercie Makity można również znaleźć szczypce do rur o zmiennej rozwartości szczęk. Trzonki tego kutego narzędzia są pokryte ergonomicznymi nakładkami z wyprofilowaniem na palce. Ząbkowane profilowane szczęki ułatwiają wykonanie pewnego chwytu przedmiotów o okrągłej lub owalnej powierzchni.
Ciekawą konstrukcją, rzadko spotykaną na rynku, jest klucz nastawny z blokadą. Po ustaleniu rozwarcia szczęk za pomocą pokrętła, przyciskając do stałej części rączki jej ruchomą część, powodujemy zaciśniecie

się szczęk na łbie śruby lub na nakrętce. Zasada działania klucza jest podobna do szczypiec spawalniczych służących do przytrzymania spawanych elementów. Długość całkowita klucza wynosi 250 mm.


Solidnie, a zarazem estetycznie wykonane są zaciski szybkomocujące. Ich część stała jest pokryta antykorozyjną chromowaną powłoką. Ustalenie położenia szczęki ruchomej następuje po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

 

Ostatnim z omawianych narzędzi ręcznych Makity jest składający się z dziewięciu elementów zestaw kluczy imbusowych. Znajdują się w nim klucze o rozmiarach od 1,5 do 10. Główka tych narzędzi została tak ukształtowana, aby można było odkręcać (zakręcać) śruby lub wkręty pod kątem. Prezentowane klucze dostarczane są
w estetycznie wykonanym uchwycie.


Należy podkreślić, że wszystkie narzędzie ręczne Makity są wykonane estetycznie w stylistyce jej firmowych barw i z charakterystycznym logotypem japońskiej firmy. Wyprodukowano je z wysokiej jakości materiałów, co oznacza, że będą się długo i doskonale spisywać w profesjonalnych zastosowaniach. Oferta narzędzi ręcznych będzie sukcesywnie rozwijana i poszerzana między innymi o komplety kluczy nasadkowych, kluczy płaskich oraz innych specjalistycznych narzędzi ręcznych wysokiej jakości. Warto więc przyglądać się ofercie japońskiego giganta, który
co chwilę zaskakuje nowościami.

TomaszJagiełło
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments