Narzędzia pomiarowe YATO – dalmierz laserowy YT-73125 i wykrywacz ścienny YT-73130

Dwa nowe instrumenty pomiarowe w ofercie firmy YATO – dalmierz laserowy i wykrywacz ścienny – mają być produktami o dużych możliwościach praktycznych, a przy tym kosztować dużo mniej niż porównywalne produkty konkurencji. Zobaczmy, czego można się spodziewać po „świeżutkich” urządzeniach YATO.

 

 

Dalmierz laserowy YATO YT-73125
Dalmierze laserowe stały się już praktycznie obowiązkową pozycją w katalogach wszystkich producentów elektronarzędzi, a nawet narzędzi ręcznych. Dalmierz świetnie zastępuje taśmę, jest od niej dużo dokładniejszy. Można nim wykonać pomiary do niedostępnych elementów, bez pomocy drugiej osoby. Dzięki temu, a także

szybkości pomiaru i lekkości, jest wyjątkowo wygodny w codziennym użytkowaniu.
Dalmierz YATO YT-73125 to instrument o zasięgu 40 m. Jest to więc narzędzie głównie do pracy wewnątrz, choć będzie też dawać radę przy pomiarze krótszych dystansów na zewnątrz. Producent podaje, że każdy pomiar obarczony jest błędem nie większym niż 2 mm. Zastosowany w YATO laser jest bezpieczny dla oka (klasa 2 bezpieczeństwa). Ma kolor czerwony, a jego moc nie przekracza 1 mW. Jest to kompromis między dużym zasięgiem pracy i dokładnością a ochroną wzroku użytkownika przed negatywnym wpływem światła punktowego.
Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom pomiarowo-obliczeniowym dalmierza YATO YT-73125. Są one całkiem niezłe jak na dalmierz tej klasy odległościowej. Mamy więc do dyspozycji klasyczny pomiar odległości, na podstawie którego instrument może obliczyć powierzchnię i objętość. Wyniki pomiarów mogą być dodawane i odejmowane, a gdybyśmy chcieli dokładnie wytyczyć konkretną odległość, możemy skorzystać z trybu pomiaru ciągłego. Po jego uruchomieniu dalmierz może także rejestrować minimalną/maksymalną zmierzoną wartość. Tę funkcję można również wykorzystać przy wyznaczaniu pozycji prostopadłej dalmierza do powierzchni obiektu. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu pomiarów pośrednich z twierdzenia Pitagorasa. YATO realizuje dwa rodzaje takich konstrukcji geometrycznych. Przy pomiarach pośrednich do uzyskania dużej dokładności wyników niezbędne będzie zamocowanie dalmierza na statywie przez standardowe przyłącze 1/4”. Warto także wspomnieć o tym, że w pamięci wewnętrznej dalmierza mieści się aż 20 wyników.
Bardzo ważnym aspektem każdego urządzenia pomiarowego jest sposób jego obsługi. Istotne jest, żeby ograniczyć do minimum liczbę koniecznych czynności w celu pomierzenia odległości – ma ich być mniej niż przy tradycyjnej taśmie. W dalmierzu YATO panel sterowania jest tak skonstruowany, że właściwie do każdej opcji dostajemy się po jednym czy dwóch naciśnięciach klawisza. Sprzęt obsługuje się 10 dużymi klawiszami, które daje się bez problemu wciskać nawet w grubych rękawicach roboczych. Dzięki uszczelnieniu klawiatury (norma IP54) dalmierza można go używać w warunkach zapylenia oraz w czasie deszczu – o ile nie odwraca się go „do góry nogami” (pokrywa baterii nie jest uszczelniona). Wszystkie wyniki pomiarów i informacje o trybie pracy sprzętu wyświetlane są na dużym (4-liniowym) monochromatycznym i podświetlanym ekranie. Ikony i wartości mierzonych odcinków są wyraźne i czytelne. Nowy dalmierz YATO YT-73125, jak już wspomnieliśmy, jest urządzeniem kieszonkowym, co w porównaniu z 40-metrowej długości taśmą staje się nie lada zaletą. Dalmierz zasilany jest dwiema małymi bateriami 1,5 AAA. Sprzęt jest solidnie zabezpieczony przed pyłem i wilgocią (norma IP54), przez co może być użytkowany nawet w najcięższych warunkach pogodowych.

Wykrywacz ścienny YATO YT-73130
To narzędzie, którego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracy na placu budowy, podczas wykonywania instalacji i majsterkowania. Lokalizator potrafi bowiem wskazać w ścianach, podłogach czy sufitach obiekty wykonane z przeróżnych materiałów, chroniąc w ten sposób np. wiercącego przed uszkodzeniem rury wodociągowej lub gazowej czy przed porażeniem prądem w momencie przewiercenia kabla pod napięciem. YATO wykrywa (pod tynkiem, glazurą, terakotą, boazerią) trzy główne grupy obiektów – wykonane z metali (ferromagnetyki i metale nieżelazne – np. miedź, maksymalna głębokość wykrywania 100-80 mm), profile z drewna i aluminium (ok. 20

mm) oraz przewody elektryczne pod napięciem prądu o częstotliwości 50/60 Hz (50 mm).
Wykrywacz YATO YT-73130 jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem. Ma chociażby system automatycznej kalibracji. Operator nie musi przed każdym pomiarem ręcznie „uczyć” instrumentu charakterystyki materiału, w jakim ukryty jest poszukiwany obiekt. Zmieniając miejsce wyszukiwania z betonowej ściany na zabudowę z płyty kartonowo-gipsowej, po prostu wykonujemy swoją pracę bez zastanawiania się nad koniecznością kalibracji. Specjalny sensor umieszczony z tyłu obudowy rozpoznaje, że detektor jest przyłożony do ściany i automatycznie dopasowuje czułość narzędzia. Automatyczna kalibracja to także gwarancja poprawności lokalizowania obiektów i zapewnienia dużej dokładności wyników.
Komunikaty o wykryciu obiektu pojawiają na panelu sterowania wykrywacza aż w trzech postaciach. Pierwsze to komunikaty dźwiękowe – sygnał przerywany uruchamia się w momencie zbliżania się do obiektu i przechodzi w ciągły, gdy sensor lokalizatora znajduje się dokładnie nad obiektem. Drugi rodzaj informacji pochodzi ze specjalnego pierścienia sygnalizacyjnego LED. Wspomaga ona lokalizowanie profili. Trzeci typ komunikatów pojawia się na dużym ekranie LCD. Znajdziemy na nim, oprócz ikon symbolizujących materiał, z jakiego wykonany jest zlokalizowany przedmiot, także dwie skale – zgrubną i precyzyjną. Tę drugą aktywuje się klawiszem „zoom” po zarejestrowaniu przez wykrywacz najsilniejszego sygnału. Służy ona do bardzo dokładnego określania położenia obiektu. Obsługa wykrywacza YATO YT-73130 jest bardzo łatwa. Użytkownik ma do dyspozycji 4 klawisze, którymi uruchamia urządzenie, wybiera jeden z dwóch dostępnych trybów pracy i włącza/wyłącza sygnały dźwiękowe.
Dużą zaletą wykrywacza YATO YT-73130 jest też solidna konstrukcja. Porządne plastiki i gumowe okładziny z tyłu obudowy gwarantują urządzeniu dużą trwałość. Sprzęt jest świetną propozycją dla specjalistów zajmujących się szeroko pojętymi pracami remontowymi. Szczególnie w starych budynkach wiercenie, kucie i prace montażowe mogą być niebezpieczne.

 

Dane techniczne dalmierza laserowego YATO YT-73125

Zasięg pomiaru

40 m

Dokładność pomiaru

2,0 mm

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

pomiar długości, powierzchni, objętości, pomiar pośredni (tw. Pitagorasa), pomiar ciągły, funkcja min./max., dodawanie/odejmowanie wyników pomiaru

Klawiatura/ekran

10 klawiszy/monochromatyczny, podświetlany

Norma pyło- i wodoszczelności

IP54

Zasilanie

2 x AA

 

Dane techniczne wykrywacza ściennego YATO YT-73130

Wykrywane materiały

ferromagnetyki, metale nieżelazne, drewno, przewody pod napięciem

Maksymalna głębokość wykrywania profile drewniane/ferromagnetyki/metale nieżelazne/przewody pod napięciem

20/100/80/50mm

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar