Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional z modułem laserowym

Dzięki zastosowaniu laserowego modułu punktowego w poziomnicy elektronicznej można nią przenosić precyzyjnie nachylenia nawet na odległość 30 m.

 

Niemieccy inżynierowie zastosowali jakże banalny, ale wyjątkowo skuteczny zabieg techniczny w nowym instrumencie GIM 60L Professional. Dodali bowiem do tradycyjnej wersji poziomicy cyfrowej moduł laserowy, który generuje czerwoną plamkę. Ten szczegół sprawił, że oprócz tradycyjnego pomiaru i wyznaczania poziomów i pionów najnowszą poziomicą Bosch będzie można je przenosić na inne elementy oraz wyznaczać nachylenia na odległości nawet do 30 m. Laser punktowy jest jakby wirtualnym przedłużeniem 60-centymetrowej poziomicy. Widoczny punkt pozwala szybko i bezproblemowo

spoziomować meble w dużym biurze, np. by ich blaty znajdowały się na jednakowej wysokości, czy wypoziomować wylewkę, jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego niwelatora.

Najbardziej przydatną funkcją poziomicy jest jednak przenoszenie nachyleń. Elektroniczny moduł pomiaru kąta nachylenia, który wyświetla wartości na ekranie, pozwala łatwo zmierzyć ułożenie elementu pierwotnego (np. jednej poręczy schodów) i przenieść tę wartość na element, który podlega montażowi (np. druga poręcz schodów). W tych zadaniach świetnie sprawdzi się funkcja lustrzanego odbicia kąta.

 

Wyjściowymi danymi dla laserowego przenoszenia pionów, poziomów czy pochyleń są kąty zmierzone za pomocą elektronicznego modułu poziomicy. Jak już wspomnieliśmy, Bosch GIM 60L
Professional ma wyświetlacz, na którym pokazywane są wartości odchyleń w stopniach (°), procentach (%) lub w mm/m. Użytkownik może po wykonaniu pomiaru zablokować odczyt (Hold), ale także go skopiować i przenieść na inny poziomowany element. Wartości kątów wyświetlane są z rozdzielczością 0,1°, a dokładność instrumentu to ±0,05° (przy 0 i 90°) bądź 0,2° (w pozostałym zakresie). Z kolei dokładność lasera to ok. 0,5 mm/m.

Jedną z funkcji poziomicy elektronicznej jest sygnalizacja dźwiękowa poziomu i pionu. Użytkownik może więc ustawiać elementy bez potrzeby patrzenia na ekran – sygnał będzie go informował o poprawnym spoziomowaniu lub spionowaniu obiektu. W porównaniu z klasyczną poziomicą elektroniczną DNM 60L, która jest pierwowzorem dla GIM 60L, nowy model ma funkcję zera referencyjnego. Pozwala to operatorowi „wyzerować” odczyt kąta, nawet jeśli poziomica jest przechylona. Opcja ta pozwala mierzyć bezwzględne wartości pochyleń bez potrzeby odejmowania od siebie wartości względnych (mierzonych od rzeczywistego 0°).

Wyglądem zewnętrznym poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional przypomina bardzo swojego protoplastę – model DNM 60L. Są chociażby dwie ustawione prostopadle do siebie libelle rurkowe do pomiarów optycznych. Wprowadzenie modułu laserowego zmusiło konstruktorów do zastosowania kilku ciekawych „patentów”, które wycisnęłyby z GIM-a maksimum możliwości. I tak w aluminiowym profilu umieszczono trzy magnesy, które pozwalają zamocować instrument na metalowych elementach i pracować bez konieczności ciągłego trzymania narzędzia. Wprowadzono także mechanizm poziomujący do szybkiego ustawiania poziomicy (wiązki laserowej) we właściwym położeniu na nierównej nawierzchni. Otwory w profilu służą z kolei do zamocowania poziomicy za pomocą specjalnych pasków do elementów niemetalowych lub obłych (np. pod spodem rury kanalizacyjnej). I w końcu, na spodzie znajdziemy otwór z gwintem 1/4” do montowania poziomicy na statywie fotograficznym do wykonywania np. podstawowych pomiarów niwelacyjnych.

 

 

Poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional z modułem laserowym jest bardzo poręcznym i trwałym narzędziem pomiarowym. Aluminiowy profil z technologicznymi przetłoczeniami zapewnia dużą stabilność pracy, a przez to jest gwarancją dokładności pomiarów. Sprzęt czerpie energię ze zwykłych baterii. Co ciekawe, moduły elektroniczny i laserowy mają oddzielne źródła prądu (2 x 1,5 V AAA i 1 x 9 V). Jeśli więc baterie w poziomicy wyczerpią się, to cały czas będzie można pracować laserem, posiłkując się np. odczytami z libelli rurkowych. „Paluszki” wystarczają nawet na 100 godz. ciągłych pomiarów, podczas gdy 9-woltowa bateria zapewnia do 6 godz. ciągłego świecenia laserem. Poziomica, według zapewnień producenta, ma wytrzymać skutki upadku z wysokości 1 m. Jest też przystosowana do pracy w ciężkich warunkach placu budowy

(IPXX).

 

Dane techniczne poziomicy Bosch GIM 60L Professional

Długość

60 cm

Dokładność poziomowania/rozdzielczość

0,05° (przy 0 i 90°), 0,2° (w pozostałym zakresie)/0,1°

Zasięg lasera/dokładność lasera

30 m/0,5 mm/1 m

Jednostki

°, %, mm/m

Waga

0,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu