Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Siedmiomilowy krok

Ostatnie raporty rynkowe sugerują szefom firm zwrócenie uwagi na optymalizację procesu zakupów oraz wzrost efektywności. Poprawa konkurencyjności upatrywana jest w pozyskiwaniu wydajnych narzędzi w cenach przyjaznych budżetowi przedsiębiorstwa. Dokładnie w tę ideę wpisuje się najnowszy laser kanalizacyjny FKL-50.

 

Kanalizacja i rurociągi

Każdy z nas chciałby już zapomnieć o ostatnim spowolnieniu gospodarczym, którego skutki wiele firm odczuwa aż do dziś. Istnieje jednak branża, która zgodnie z przewidywaniami skutecznie oparła się kryzysowi. Mowa o inwestycjach infrastrukturalnych o wartości opiewającej na wiele setek milionów złotych. Gros wydatków jest związane z

organizacją Euro 2012. Duże nakłady dotyczą również modernizacji i rozbudowy rozsianych po całym kraju rurociągów i kanalizacji. Sprawna realizacja takich zadań wymaga od wykonawców dobrej organizacji oraz skutecznych narzędzi. Wyposażenie ekipy w laser kanalizacyjny, wspierający dokładne układanie rur, może przyczynić się do wielokrotnego zwiększenia wydajności pracy. Kilkanaście tysięcy złotych, jakie trzeba zapłacić za takie urządzenie, to jednak wydatek, na który mała lub średnia firma często nie może sobie pozwolić. Z pomocą jak zwykle przychodzi niemiecki geo-FENNEL, znany z oferowania specjalistycznych urządzeń pomiarowych w korzystnych cenach. Przedstawiamy najnowszy laser kanalizacyjny FKL-50 w cenie netto poniżej 8 tys. zł.

 

160 lat w pomiarach

Obecny na polskim rynku od 20 lat zachodnioniemiecki producent oferował dotychczas jeden laser kanalizacyjny. Najbardziej zaawansowany na rynku model FKL-80 wciąż wyznacza standardy w tej grupie urządzeń. Zaprezentowany w ostatnich dniach najnowszy FKL-50, którego polska premiera zbiegła się z europejską i światową, bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w szczytowym modelu. Inżynierowie postawili sobie jednak za cel nadrzędny zbudowanie dokładnego i odpornego na trudne warunki urządzenia, zachowując jednocześnie przystępną cenę. Sprawdźmy, czy rzeczywiście im się to udało.

 

Najlepsze parametry potwierdzone laboratoryjnie

Dostarczony do redakcji FKL-50 przeszedł pozytywnie badania kontrolne w laboratorium. Potwierdza to charakterystyczna złota nalepka na obudowie oraz dołączony wydruk raportu. Taka rygorystyczna procedura zapewnia, że instrument spełnia określone przez producenta parametry techniczne. Pomarańczowy kolor obudowy mówi nam, że urządzenie należy do linii profesjonalnej, jest więc na najwyższym poziomie. Silna wiązka laserowa pracująca w klasie 3R emituje wyraźną, idealnie okrągłą plamkę o szerokości 12 mm. Po ustawieniu w rurze zasięg lasera wynosi imponujące 200 m, a dokładność – ±5 mm/100 m. Aby przystosować urządzenie do pracy w ciężkich warunkach, do jego budowy użyto wysokiej jakości komponentów. Korpus wykonany jest z grubego aluminium, podstawa oraz ścianki boczne z trwałego i odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego. Idealnie spasowana i zabezpieczona konstrukcja spełnia najbardziej surową normę IP 68, charakteryzując się całkowitą wodoszczelnością. Na szczególną uwagę zasługuje najlepszy na rynku zakres ustawiania spadków: od -20% do +40%. Precyzyjne pochylanie wiązki odbywa się z rozdzielczością do 0,001%. Podświetlany ekran LCD umożliwia pracę w częściowym, a nawet całkowitym zaciemnieniu. Przyciski służące do obsługi są wyraźnie oznaczone, a ich układ dobrze rozplanowany. Możliwość zasilania z baterii alkalicznych stanowi dodatkowe zabezpieczenie w przypadku rozładowania akumulatorów.

 

Czas na zmiany

Wiele rodzimych firm specjalizujących się w układaniu rur ze względu na zbyt wysokie ceny nie miała dotąd możliwości poznania w praktyce korzyści wynikających z użycia lasera kanalizacyjnego. Za sprawą FKL-50 ta sytuacja może się jednak radykalnie zmienić. Decyzja o zakupie będzie dla niejednej firmy prawdziwym skokiem technologicznym. Laser wyposażony w funkcję samopoziomowania oraz automatycznego utrzymania pochylenia zdecydowanie poprawi szybkość oraz dokładność pracy. Elektroniczna libella z kompensacją przechyłu bocznego ułatwia centryczne ustawienie lasera w rurze. Poprzez dołączone do zestawu specjalne nóżki centrujące użytkownik może dostosować urządzenie do pracy w większości stosowanych obecnie rur. Dla podniesienia komfortu, sterowanie urządzeniem możliwe jest również z pilota w odległości do 60 m. Niewątpliwie ważną zaletą, podobnie jak w przypadku innych urządzeń laserowych geo-FENNEL, jest

prostota obsługi. W przezwyciężeniu początkowych oporów, jeżeli takie w ogóle wystąpią, pomaga bogato ilustrowany poradnik użytkownika. Przed pierwszym uruchomieniem warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i przykładami zastosowań.

 

Pełne wyposażenie w cenie

Dokładne oszacowanie, jak bardzo laser przyspiesza układanie rur, jest trudne do określenia. Jedno jest absolutnie pewne – w porównaniu do tradycyjnych metod pomiaru różnica jest kolosalna. Skrócenie czasu na każdym etapie – od prac wstępnych przygotowawczych do końcowej realizacji i montażu – dostrzeżemy niezależnie od pory roku, w każdych warunkach atmosferycznych. Biorąc pod uwagę okazyjną cenę nowości, wydatek zwróci się więc stosunkowo szybko. Niezdecydowanym decyzję o zakupie ułatwi informacja, że urządzenie dostarczane jest z pełnym wyposażeniem, obejmującym laser, pilot, ładowarkę, akumulatory, dodatkowy zasobnik baterii alkalicznych, walizkę transportową, adapter do ustawiania przyrządu na trzech podpórkach, stelaż z tarczą celowniczą oraz pełny zestaw nóżek centrujących dla średnic 150, 200, 300, 400 i 500 mm. Szczegółowy opis oraz dane techniczne znajdują się w katalogu Precyzja Pomiaru 2011 oraz w najnowszym polskojęzycznym katalogu geo-FENNEL.

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu