Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nivel System NL500 DIGITAL i NL500G DIGITAL. Wielozadaniowe niwelatory laserowe z cyfrowym wyznaczaniem różnicy wysokości

Polska marka Nivel System, oferująca rozwiązania pomiarowe dla budownictwa i geodezji, w ostatnim czasie wprowadziła do oferty dwa nowe lasery obrotowe – Nivel System NL500 DIGITAL z czerwoną wiązką lasera i NL500G DIGITAL z zieloną wiązką lasera. Wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzia z bardzo dobrze widoczną wiązką lasera do realizacji prac wewnątrz pomieszczeń i do pracy na otwartych przestrzeniach.

Instrumenty zbudowane zostały na bazie sprawdzonej i wydajnej technologii laserowej. Zapewniają wysoką dokładność pomiarów, mogą być stosowane na długich odcinkach robót (średnica pracy lasera – 600 m); zaś szybkość pracy, w tym poziomowania się

i skutecznego tłumienia drgań terenu, umożliwia wykorzystanie ich do prac drogowych (model z czerwoną wiązką także do sterowania pracą maszyn budowlanych). Niwelatory wyznaczają płaszczyznę poziomą, pochyloną, pionową (po obróceniu o 90°), a także dzięki pionownikowi określają pion lub kąty proste. Seria oferowana jest z nowym czujnikiem cyfrowym Nivel System RD500 DIGITAL, na którym różnice wysokości wyświetlane są numerycznie, co w znacznym stopniu ułatwia i przyśpiesza pomiary, gdyż nie trzeba przesuwać czujnika po łacie i odczytywać wartości z jej podziałki. Czujnik cyfrowy sam bowiem przeliczy i wskaże wartość różnicy wysokości. Sprzęt jest przyjazny dla użytkownika dzięki intuicyjnemu interfejsowi, łatwo się go ustawia oraz przenosi (poręczne uchwyty z każdej strony instrumentu) i umożliwia zdalną obsługę za pomocą pilota.

Markowy sprzęt w przystępnej cenie

Nivel System jest marką instrumentów pomiarowych dla branży budowlanej i geodezyjnej wprowadzoną na polski rynek przez TPI Sp. z o.o. w 2003 r. Produkty Nivel System skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców, dla których jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest przystępna cena z jednoczesną gwarancją odpowiedniej jakości. Zapewnia to niższym niż dotychczas kosztem możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach profesjonalnego zestawu pomiarowego. Instrumenty Nivel System wyróżniają się własnym oryginalnym wzornictwem i kolorystyką, co sprawia, że rozpoznanie tej cieszącej się zaufaniem marki jest proste i jednoznaczne. Nivel System to pewność bezpiecznej i komfortowej pracy w wielu typowych zastosowaniach.

Szybkie i dokładne pomiary

Nowe niwelatory rotacyjne Nivel System NL500 DIGITAL mają funkcję szybkiego autopoziomowania – po włączeniu sprzęt sam się spoziomuje i natychmiast gotowy jest do pracy. Generowana wiązka laserowa jest widzialna, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. Model NL500G DIGITAL oferuje wiązkę zieloną lasera, która w porównaniu z klasyczną, czyli czerwoną, jest widoczna cztery razy lepiej, dzięki czemu sprzęt może być stosowany w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach, bez potrzeby stosowania czujnika laserowego (tam gdzie czerwona wiązka może być już niewidoczna). Sprzęt oferuje milimetrowe dokładności pracy (dokładność pracy: 1 mm/10 m) i może być stosowany zarówno do precyzyjnych prac konstrukcyjnych, jak i przy niwelacji klasycznej, a pomiary dokonywane są jednoosobowo. Do niwelacji oraz pracy na zewnątrz stosujemy czujnik laserowy – w przypadku nowej serii NL500 DIGITAL w zestawie znajduje się najwyższy model Nivel System RD500 DIGITAL z numerycznym wskazaniem różnicy wysokości na wyświetlaczu czujnika. Funkcjonalność ta w znacznym stopniu przyspiesza proces niwelacji. Funkcja skanowania umożliwia zawężenie wyświetlanej wiązki w zadanym zakresie (od 0° do 180°) – w ten sposób uzyskujemy wzmocnione, lepiej widoczne światło lasera i, co najważniejsze, wiązkę wyświetlamy jedynie tam, gdzie przeprowadzamy prace (w przypadku kilku laserów pracujących na budowie ich wiązki nie będą się nakładać na siebie).

Uniwersalne zastosowanie

Sprzęt umożliwia pracę zarówno z wiązką poziomą, jak i pionową. Płaszczyzna może być pochylana w jednym lub dwóch kierunkach (w zakresie ±10%), dzięki czemu laser może być stosowany w takich pracach jak wylewanie posadzek czy niwelacja i przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową, boisko lub drogę, skarpowanie, itp., zapewniając odprowadzenie wody zgodnie z zaprojektowanymi spadkami. Przy pracach konstrukcyjnych przydatnym staje się pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta zapewnia dokładne wpasowanie się lasera

do prac prostopadłych czy podczas przenoszenia punktów (pionownik wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie). Różne prędkości obrotów głowicy zapewniają wykorzystanie lasera zarówno w pracach instalacyjnych wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, na większych odległościach i przy sterowaniu maszynami, gdzie wymagane są wyższe prędkości (600 obr./min).

Dokładny i niezawodny sprzęt

Sprzęt zbudowany jest w oparciu o elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający precyzyjnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w porównaniu z magnetycznym, jest dużo bardziej dokładny, szczególnie w przypadku pomiarów budowlanych, gdzie teren może drgać wskutek pracy ciężkiego sprzętu. Dlatego dzięki nowej serii Nivel System NL500 DIGITAL uzyskujemy pewne i dokładne pomiary. Sprzęt jest odporny na działanie kurzu i wody, potwierdzony klasą IP66. Ponadto głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a obudowa lasera ma gumowe osłony chroniące przed uszkodzeniem wskutek uderzenia.

Wygodna, komfortowa obsługa

Niwelatory mają intuicyjny panel sterowania. Zarządzanie funkcjami, w tym wprowadzanie spadków, odbywa się z panelu sterowania (duże, wypukłe przyciski, dzięki którym obsługa może być wykonywana także w rękawicach na budowie) lub za pośrednictwem małego, poręcznego pilota zdalnego sterowania, który zmieści się w kieszeni. Lasery mają możliwość zasilania z baterii, akumulatorków oraz bezpośrednio z sieci (zarówno akumulatorki, jak i zasobnik na baterie znajduje się w zestawie z laserem). Całość uzupełnia kompaktowa obudowa z poręcznymi uchwytami, dzięki czemu sprzęt jest łatwy w instalacji na budowie oraz w transporcie.

Bezpieczne użytkowanie na lata

Pomimo bogatej funkcjonalności, klasyfikującej sprzęt w grupie precyzyjnych instrumentów pomiarowych, niwelatory laserowe Nivel System NL500 DIGITAL mogą być stosowane w trudnych warunkach terenowych na budowie. Ich wytrzymała konstrukcja zapewni dobrą kondycję sprzętu na lata, a w przypadku zaistniałych problemów do dyspozycji pozostają regionalne punkty serwisowe TPI oraz autoryzowane serwisy partnerskie w Polsce. Nabywcy zyskują więc pewność wsparcia w przypadku jakichkolwiek problemów ze sprzętem zarówno w czasie gwarancji, jak i po jej upływie. Nowe niwelatory laserowe Nivel System to precyzyjne narzędzia, zapewniające pewne i szybkie pomiary w wielu branżach budownictwo, geodezja, przemysł, rolnictwo itd. Ich atutem jest wszechstronność zastosowania, przyjazna obsługa i jakość wykonania, zapewniające bezproblemową pracę nawet w najtrudniejszych warunkach, a wszystko w niezwykle przystępnej cenie. Nowe lasery Nivel System NL500 DIGITAL i NL500G DIGITAL są już dostępne w sieci dystrybucji TPI (wykaz dystrybutorów i regionalnych biur TPI znajduje się na www.tpi.com.pl). Więcej informacji na temat produktów Nivel System znaleźć można na www.nivelsystem.com.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu