Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300 cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NIWELATOR LASEROWY OBROTOWY YATO YT-30430

Najnowszy instrument pomiarowy marki YATO – niwelator obrotowy YT-30430 – to uniwersalne narzędzie przeznaczone do wszelkiego rodzaju prac niwelacyjnych zarówno w pozycji poziomej, jak i z zastosowaniem spadków. Gdy dodamy do tego możliwość wyznaczania linii w pozycji pionowej, to otrzymamy wszechstronny laser do zastosowań ogólnobudowlanych zewnętrznych i wewnętrznych.

 

Niwelator laserowy obrotowy YATO YT-30430 potrafi pracować praktycznie we wszystkich trybach, jakie występują w tego typu konstrukcjach. Można nim więc wykonywać klasyczną niwelację w poziomie – zarówno na zewnątrz z wykorzystaniem dołączonego do zestawu odbiornika, jak i wewnątrz na widoczną czerwoną wiązkę. Prace niwelacyjne mogą być realizowane także w trybie spadków. I co

ciekawe, pochylenie może być wykonywane w dwóch kierunkach: podłużnym i poprzecznym. Jak przystało na porządny uniwersalny laser obrotowy, YATO może zostać obrócony do pozycji bocznej, w której używa się go w terenie do wyznaczania pionów (np. podczas montażu elementów dużych elewacji) oraz do tyczenia linii prostych (np. przy budowie ogrodzeń). Wychodzący do góry z głowicy punktowy promień w tym trybie może pomóc zgrubnie wytyczyć kąt prosty. Zasięg pracy lasera rotacyjnego YATO z odbiornikiem (średnica) to aż 500 m.

 

Omawiany sprzęt YATO posiada elektroniczny kompensator, czyli urządzenie, które nie tylko samo poziomuje instrument, ale czuwa w trakcie pomiarów nad utrzymywaniem go w odpowiedniej pozycji. Kompensator poziomuje urządzenie w zakresie ±5°. Laser wyposażony jest w system sygnalizacji niespoziomowania. Gdy podczas pracy niwelator zostanie przypadkowo potrącony i rozpoziomowany, urządzenie natychmiast zatrzyma głowicę, chroniąc w ten sposób użytkownika przed wykonaniem błędnych pomiarów. Po ponownym spoziomowaniu laser z powrotem zacznie działać. Dzięki zastosowaniu kompensatora elektronicznego, niwelator YATO pracuje z dokładnością 1 mm/15 m.
Obracająca się głowica lasera może wirować z czterema prędkościami: 60, 120, 300 lub 600 obr./min. Tworzy w ten sposób na obiekcie poziomą lub pionową linię (w zależności od tego, czy niwelator jest ustawiony normalnie, czy w pozycji obróconej o 90°), widoczną gołym okiem wewnątrz pomieszczeń na dystansie od kilku do kilkunastu metrów (w zależności od intensywności nasłonecznienia). Niwelator YATO może działać także w trybie punktowym (wtedy głowica nie kręci się i emituje plamkę laserową) oraz może być używany jako pionownik (głowica wysyła wiązkę pionowo do góry).

Kolejną jego funkcją jest tryb skanowania. W tym przypadku głowica obraca się tylko o zadaną wartość kątową o rozpiętości 10, 45, 90 lub 180°. Warto tutaj wspomnieć, że głowica obudowana jest solidnym koszem ochronnym ze szklanymi szybkami, który zabezpiecza ten delikatny element przed uszkodzeniami spowodowanymi upadkiem. Poza tym między innymi dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt spełnia normę IP54 odporności na pył i wodę.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, YATO YT-30430 może być z powodzeniem wykorzystywany w zadaniach budowlanych na zewnątrz. Do tego celu należy wykorzystać detektor sygnału. Zamontowany na łacie niwelacyjnej (za pomocą specjalnego uchwytu), odbiera światło emitowane przez laser i za pośrednictwem wskaźnika diodowego informuje, czy ustawiliśmy odpowiedni poziom, za pomocą wskazówek graficznych (strzałki na ekranie i diody) oraz dźwiękowych.

Niwelator laserowy YATO jest zasilany z akumulatora Ni-MH, który zapewnia ok. 20 godz. ciągłej pracy. Akumulator może być ładowany bezpośrednio w urządzeniu, w tym podczas jego pracy. Po całkowitym napełnieniu akumulatora, laser będzie czerpał prąd z sieci. W ten sposób instrument będzie pracował nieprzerwanie przy dostępie do prądu 230 V.
Bardzo ciekawie przedstawia się również sama konstrukcja nowego lasera. Od razu w oczy rzuca się solidna obudowa: gumowe odboje ograniczające skutki upadków, rękojeść pokryta antypoślizgową okładziną i masywna klatka bezpieczeństwa dla laserowej głowicy. Panel sterowania to 11 przycisków, za pomocą których steruje się trybami pracy urządzenia. W zestawie znajdziemy również

pilot zdalnego sterowania na podczerwień. Laser może być montowany na tradycyjnym statywie geodezyjnym z gwintem 3/8 cala.

Marek Pudło

Dane techniczne obrotowego niwelatora laserowego YATO YT-30430

Dokładność1 mm/15 m
Zasięg250 m z detektorem LR 1 (promień)
Prędkość obrotowa0, 60, 120, 300, 600 min-1
Tryb pracyw płaszczyznach poziomej i pionowej, spadki, funkcja pionownika
Skanowanie0, 10°, 45°, 90°, 180°
Kompensatorzakres 5°, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania
Obsługa11 klawiszy
Zasilanieakumulator Ni-MH (20 godz. ciągłej pracy)
Wyposażenie standardoweniwelator, czujnik, uchwyt czujnika, akumulator, zasilacz, okulary, płytka laserowa, walizka transportowa

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu