Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Laser liniowy Ubexi XM 550K

Choć laser Ubexi XM 550K nie wyświetla wiązek poziomych i pionowych w pełnym zakresie 360° wokół stanowiska, to można go jednak zaliczyć do grupy tzw. laserów płaszczyznowych, które oferują bardzo duże możliwości robocze.

 

Lasery płaszczyznowe to takie instrumenty, które generują linie poziome i pionowe wokół stanowiska. Bardziej obrazowo – laser stojący na środku pomieszczenia wyświetla poziom na wszystkich ścianach dookoła i pion przebiegający przez całą długość podłogi i sufitu. Narzędzia te robią furorę na rynku budowlanym, ponieważ są bardzo wygodne przy wszelkich pracach montażowych

(nie wymagają zmiany stanowisk pomiarowych).

Ubexi XM 550K nie jest laserem płaszczyznowym z krwi i kości, ponieważ nie do końca spełnia warunek pełnego zakresu wyświetlania linii. Jest on jednak tak duży, że nie będzie przesadą, gdy laser ten nazwiemy płaszczyznowym. Prezentowany instrument generuje bowiem trzy linie – poziomą o zakresie ok. 180° i dwie pionowe o zakresie bliskim 360°. Te dwie linie pionowe przecinają się dokładnie pod instrumentem, a w miejscu ich przebiegu laser generuje punkt. Można więc z łatwością brakującą część linii przedłużyć, rysując ją np. ołówkiem i linijką. Wszystkie linie są do siebie prostopadłe i wyświetlone równocześnie tworzą dwa krzyże. Ten na suficie pełni wraz z punktem na podłodze funkcję pionownika do przenoszenia punktów z podłogi na sufit i odwrotnie.

Ubexi XM 550K jest też laserem dokładniejszym niż klasyczne modele krzyżowe. Jego dokładność wyświetlania linii to 0,2 mm/m. Sprzęt – jak większość tego typu narzędzi – ma funkcję samopoziomowania. Za automatyczne ustawianie wiązek w poziomie i w pionie odpowiedzialny jest magnetyczny kompensator o zakresie 3°. W ciągu kilku sekund poziomuje on wiązki i utrzymuje je w takiej pozycji podczas delikatnych drgań podłoża. Współpracuje z funkcją ostrzegania o rozpoziomowaniu – migająca dioda informuje o niewłaściwym ustawieniu urządzenia. Kompensator można zablokować i wyświetlać na ścianach linie skośne.

Jeśli pracujemy laserem liniowym Ubexi XM 550K w zamkniętym pomieszczeniu, to wiązkę laserową będziemy widzieli na ok. 30 m. Instrument przystosowany jest również do pracy na zewnątrz, ponieważ współpracuje z odbiornikiem LVH100. Z sensorem zamocowanym na łacie laserowej można np. wykonywać niwelację w okręgu o średnicy 80 m (w trudnych warunkach – 50 m). Taki jest bowiem zasięg pracy lasera z sensorem.

Sterowanie pracą Ubexi XM 550K może się odbywać zdalnie za pomocą pilota. Użytkownik może np. bez schodzenia z drabiny włączać i wyłączać poszczególne linie. Jeśli któraś jest w danej chwili niepotrzebna, warto ją wyłączać dla oszczędzania energii w bateriach. Można w ten sposób znacznie przedłużyć 10-godzinny czas pracy lasera na akumulatorach NiMH. Gdy z kolei mamy urządzenie pod ręką, wybór funkcji odbywa się za pomocą panelu sterowania z dwoma przyciskami i diodami informującymi o trybie pracy instrumentu. Laser zamocowany jest na specjalnej trójnożnej spodarce, której regulowane nogi służą do ręcznego poziomowania podstawy. Tak ustawiony instrument można precyzyjnie obracać wokół własnej osi za pomocą śruby leniwej (śruba mikroruchu). Dzięki temu rozwiązaniu precyzyjnie zmienia się położenie zarówno linii pionowych, jak i linii poziomej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że laser Ubexi XM 550K nie ma najczęściej spotykanego w laserach płaszczyznowych gwintu przyłączeniowego 1/4”, lecz większy 5/8”. Oznacza to, że sprzęt zamocujemy na dużym statywie aluminiowym, jak pod niwelator optyczny, ale nie przykręcimy do statywu fotograficznego bez adaptera 1/4”.

Laser płaszczyznowy Ubexi XM 550K przeznaczony jest dla glazurników, parkieciarzy, malarzy, tapeciarzy, elektryków, montażystów mebli, stolarki drzwiowej i okiennej, murarzy, tynkarzy i wszystkich innych specjalistów wymagających od instrumentu dobrej widoczności wiązek, wysokiej dokładności i dużego zasięgu działania na zewnątrz.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu