Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dalmierz laserowy Bosch GLM 80 z szyną Bosch R 60

Kiedy kilka lat temu wprowadzono do sprzedaży pierwsze dalmierze z cyfrowym celownikiem, większość z nas wieszczyła koniec rozwoju dalmierzy laserowych. W jak dużym błędzie byliśmy, pokazał nowy produkt firmy Bosch – dalmierz laserowy GLM 80. Co w nim takiego niezwykłego, że można by go uznać za kolejny spory krok „ewolucyjny” tego typu narzędzi pomiarowych?

 

Po pierwsze, w nowym dalmierzu Bosch zastosowano dwuosiowy czujnik pochylenia. Służy on do pomiaru kątów w dwóch płaszczyznach – równoległej i prostopadłej do wyświetlacza instrumentu. Bardziej obrazowo – dalmierz potrafi mierzyć kąty,

gdy przechylamy go w lewo lub w prawo (nazwijmy umownie tę oś X) i do przodu lub do tyłu (oś Y). Zakres pracy pochyłomierza w osi X (lewo/prawo) to 360° (4 x 90°), a w osi Y (przód/tył) – 60°. Dokładność pomiaru kątów to 0,2°.
Po drugie, dzięki zastosowaniu dwuosiowego czujnika pochylenia zwiększyły się możliwości pomiarowe dalmierza w zakresie wyznaczania długości odcinków niedostępnych. Inklinometr pozwolił uzupełnić w oprogramowaniu klasyczne funkcje Pitagorasa (zwykłe i podwójne) o funkcję sinusową. W klasycznych dalmierzach z funkcją Pitagorasa wyznaczenie niedostępnej długości wymagało przeprowadzenia co najmniej 2-3 pomiarów, a przy tym któryś z nich musiał być wykonany z dalmierzem ustawionym poziomo w stosunku do obiektu. W nowym Boschu mierzony przez dalmierz kąt jest wykorzystywany do wyznaczania niedostępnej wysokości za pomocą funkcji sinusowej. Użytkownik, chcący określić np. wysokość budynku, wykonuje o jeden pomiar długości mniej i nie musi utrzymywać dalmierza w pozycji poziomej. Funkcje pomiarów pośrednich pozwalają teraz wyznaczać na podstawie zmierzonego kąta odległość do obiektu nieodbijającego promienia laserowego (np. gdy chcemy wyznaczyć dystans do ściany, której część pokryta jest szkłem). Warto w tym miejscu też dodać, że funkcja timer (pomiar z opóźnieniem) może być wykorzystywana we wszystkich pomiarach kombinowanych i pośrednich.
Po trzecie, dzięki wprowadzeniu dwuosiowego czujnika pochylenia dalmierz GLM 80 może być wykorzystywany jako poziomnica cyfrowa. Do tego celu producent skonstruował szynę aluminiową Bosch R 60. Jest to zwykła poziomica z dwiema libellami pudełkowymi. Gdy jednak zamontujemy w niej (w specjalnej kieszeni) dalmierz, zmienia się ona w pełni funkcjonalną poziomicę elektroniczną! Dalmierz pełni wtedy rolę panelu sterowania poziomicy – wyświetlacz przełącza się automatycznie w tryb pomiaru kątów (nie można wtedy dokonać pomiaru odległości). Wartości pochylenia mogą być wyświetlane w trzech różnych jednostkach – w stopniach, procentach i mm/m. Użytkownik może zablokować odczyt wartości kąta (hold), a przy ustawieniu poziomicy w pozycjach 0° i 90° otrzymuje sygnał dźwiękowy (może w ten sposób np. poziomować meble bez konieczności kontrolowania wartości pochylenia).
Po czwarte, ekran dalmierza wyposażono w funkcję flip. Obraca ona obraz, a w tym odczyty na dalmierzu, wraz z obracaniem dalmierza. Funkcja ta działa zarówno w trybie pracy samym dalmierzem, jak i we współpracy z szyną R 60. Dzięki niej odczyt wyników pomiarów jest bardzo wygodny. Na uwagę zasługuje także naprawdę spora wielkość ekranu i jego czytelne komunikaty. Podświetlenie włącza się w tym instrumencie automatycznie dzięki zastosowaniu czujnika zmierzchu.
Po piąte, Bosch GLM 80 jako pierwszy i jedyny dalmierz na rynku zasilany jest wewnętrznym akumulatorem litowo-jonowym. Ładowanie baterii odbywa się przez gniazdo micro USB i trwa 3 godziny. Może długo, ale pełny akumulator pozwala wykonać nawet 25.000 pomiarów odległości! To wynik nieosiągalny dla żadnego dalmierza na rynku z bateriami AAA. Ogniwa Li-Ion chronione są systemem ECP (Electronic Cell Protection) znanym z innych elektronarzędzi akumulatorowych Bosch, który odpowiada za zapewnienie maksymalnej żywotności bateriom.
Na koniec kilka krótkich informacji podsumowujących. Dalmierz Bosch GLM 80 ma zasięg 80 m, a jego dokładność wyznaczania długości to 1,5 mm. Jak każdy porządny dalmierz, ma różnorodne funkcje pomiarowe – oprócz tych zaawansowanych wymienionych wcześniej – są: obliczanie powierzchni i objętości, szybki pomiar powierzchni
ścian, dodawanie/odejmowanie wyników, pomiar ciągły i min/maks. Instrument posiada wewnętrzną pamięć ostatnich 20 wyników pomiarów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu