Narzędzia lutownicze Vorel

W katalogu narzędzi VOREL (marka TOYA S.A.) znajdziemy dwie lampy lutownicze przeznaczone zarówno do lutowania miękkiego, jak i twardego, czyli łączenia ze sobą elementów metalowych za pomocą spoiny wypełnionej metalem, o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych ze sobą metali.

Obie prezentowane lampy lutownicze VOREL są konstrukcjami siostrzanymi, a różni je głównie system odpalania. W modelu 73403 zastosowano bowiem zapłon piezo, który wytwarza iskrę i pozwala bez dodatkowych akcesoriów (np. zapalniczki) uruchomić lutownicę. Prezentowane lampy zasilane są gazem propan-butan, który umieszczony jest w jednorazowych nabojach 190 g (EN417 typ 200). Płomień, który wytwarzają lampy VOREL,

osiąga temperaturę 1200°C. Sprzęt zużywa 123 g gazu na godzinę, więc pełny nabój wystarczy na ok. 1,5 godz. ciągłego lutowania. Bardzo istotnym elementem prezentowanych narzędzi są pokrętła do regulowania intensywności płomienia. Dzięki nim można bezpiecznie, bez ryzyka poparzenia się, obrabiać małe elementy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W stalowym uścisku uchwytów HANMAR

Ostatnie lata w środowisku importerów i dystrybutorów elektronarzędzi to nieustanna walka o nowe rozwiązania i coraz lepsze osiągi. Firmy prześcigają się w walce o jak najlepsze parametry użytkowe, takie jak siła udaru, moc czy jak najmniejsza waga przy jak największej efektywności. W sytuacji pogarszającej się koniunktury w walce o zdobycie klienta coraz większą uwagę przywiązuje się do ergonomii, wyglądu i kolorystyki elektronarzędzia.

 

 

 

Ze względu na powszechność zastosowania zarówno w przemyśle, rzemiośle jak i w gospodarstwie domowym, największą i najpopularniejszą grupę asortymentową elektronarzędzi stanowią wiertarki. Jeśli wyłączymy

te najbardziej zaawansowane technicznie, wyposażone w uchwyt narzędziowy SDS-plus i SDS-max, pozostaje bardzo szeroka gama maszyn wszystkich marek i rodzajów, w których jednym z najważniejszych elementów (części) jest uchwyt wiertarski. Od jego sprawności, dokładności i funkcjonalności zależy końcowy efekt pracy wiertarki. Jednocześnie jest to element najbardziej narażony na uszkodzenie czy zniszczenie. Jest częścią wirującą, często ma bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem. Dlatego uchwyty wiertarskie często ulegają uszkodzeniu i należy je wtedy wymienić. Sprawą oceny użytkownika jest decyzja, czy chce zastąpić uchwyt samozaciskowy kluczykowym czy odwrotnie, natomiast zasadą naczelną jest to, aby parametry uchwytu były takie jak oryginalnie zastosowany w narzędziu. Należy więc prawidłowo dobrać uchwyt wiertarski zarówno do typu maszyny, jak również do rodzaju operacji, jaką chcemy nią wykonać. Inny uchwyt stosuje się do wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, gdzie dobre wyważenie elektronarzędzia oraz możliwość szybkiej zmiany oprzyrządowania jest ważnym aspektem jego eksploatacji. Inny zaś do pracy z udarem, jak również w maszynach stacjonarnych, gdzie zależy nam na mocnym, dokładnym, stabilnym i pewnym zamocowaniu narzędzia – niezależnie od jego wymiarów i wagi.

Firma Hanmar ma w swojej ofercie najbardziej popularne na rynku polskim uchwyty wiertarskie:

  • samozaciskowe – mocujemy w nich wiertła bez użycia klucza, stąd zwane także bezkluczykowymi (mają obudowę plastikową lub metalową; do pracy z udarem potrzebny jest uchwyt z blokadą, aby wiertło nie poluzowało się od wibracji);
  • kluczykowe – najbardziej popularne (wiertło dociskane jest przy użyciu klucza, co niewątpliwie daje mocniejsze mocowanie niż w uchwytach samozaciskowych; w efercie jest specjalny uchwyt kluczykowy wzmocniony, wyposażony w łożysko oporowe).

 

Ważne parametry przy wyborze uchwytu to:

  • zakres średnicy mocowanych wierteł (do wiercenia małymi średnicami należy kupić uchwyt mały; najmniejsze oferowane przez Hanmar uchwyty pozwalają na mocowanie wierteł od 0,8 mm; z reguły małe uchwyty stosowane są do metalu i drewna, a ich waga nie obciąża mocno narzędzia; maksymalna średnica mocowania to 16 mm);
  • rodzaj mocowania uchwytu do wrzeciona wiertarki – firmy elektronarzędziowe stosują w swoich maszynach różne rozwiązania; najbardziej typowym połączeniem jest gwint 1/2” lub 3/8” (w niektórych starszych elektronarzędziach można spotkać połączenie uchwytu na stożek B12; w wiertarkach stołowych stosowane są z reguły połączenia na stożek B16 i B18).

www.hanmar.pl, www.twoje-narzedzia.pl

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu