Narzędzia laserowe Leica LINO

Monterzy stolarki lub instalacji, wykonawcy lekkich konstrukcji i sufitów podwieszanych oraz dziesiątki innych profesjonalistów wykonujących prace budowlane i instalacyjne wewnątrz budynków mają dziś do dyspozycji wiele narzędzi laserowych. Lasery punktowe i krzyżowe ułatwiają wyznaczanie pionu, poziomu, kątów prostych, przenoszenie punktów, trasowanie linii itp. Na rynku jest wiele modeli laserów o różnych możliwościach i parametrach. Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie?

 

W poprzednim numerze przedstawiliśmy firmę Leica Geosystems oraz dalmierze Leica DISTO™. W ofercie firmy znajduje się także bardzo interesująca linia laserów punktowych (P) i krzyżowych (L) Leica LINO.

Na ich przykładzie pokażemy, jakie właściwości decydują o faktycznej przydatności i wydajności podręcznych laserów budowlanych – a więc na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Lasery punktowe umożliwiają wyznaczanie punktów w pionie i w poziomie. Służą do tego liniowe wiązki lasera emitowane w trzech (w Leica LINO P3) lub pięciu (w  Leica LINO P5) kierunkach. Lasery krzyżowe Leica LINO L2 i L2+ emitują wiązki w prostopadłych płaszczyznach umożliwiające rzutowanie linii na dowolną powierzchnię (L2+ ma zwiększoną dokładność i szerszy kąt wyświetlania poziomej wiązki bliski 180°). Laser krzyżowy L2P5 to najbardziej wszechstronne rozwiązanie dostępne na rynku, ponieważ łączy funkcje 5-wiązkowego lasera punktowego i krzyżowego: wyświetla 2 płaskie wiązki i 5 linii: w prawo, w lewo, w górę, w dół i do przodu.

Lasery punktowe i krzyżowe to więcej niż nowoczesna wersja poziomicy i pionu. Praca z nimi to zupełnie nowa jakość – punkty i linie pokazywane są stale podczas pracy, nie angażując rąk. Proces pomiarowy jest „zintegrowany” z wykonywanym zadaniem, sprawiając że praca jest szybsza i dokładniejsza, a stałe kontrolowanie dokładności nie zabiera dodatkowego czasu!

 

Wysoka dokładność i funkcja samopoziomowania

Urządzenia Leica LINO wyświetlają linie i punkty z milimetrowymi dokładnościami. Na dokładność wyznaczania linii wpływa dokładność poziomowania, a technologia Leica Geosystems bardzo ułatwia precyzyjne ustawienie lasera w poziomie. Wszystkie lasery Leica LINO mają funkcję samopoziomowania. Znaczy to, że instrument wystarczy ustawić „na oko”, z dokładnością ±4°, po czym laser sam ustawi się w poziomie z dokładnością do ±0,5°. Pozwala to na wyznaczenie pionu z dokładnością 0,75 mm/3 m, zaś linii w poziomie z dokładnością 1,5 mm/5 m (1,0 mm/5 m w Leica LINO L2+).

Samopoziomowanie wpływa na szybkość i łatwość pracy laserem, gdyż zapewnia bezproblemowe jej rozpoczęcie. Gdy instrument zostanie przypadkowo potrącony lub przestawiony i wypadnie z poziomu w zakresie większym niż ±4°, wiązka zgaśnie, zabezpieczając nas przed popełnieniem błędu! Ważna jest też możliwość wyłączenia samopoziomowania – wówczas laser może wyświetlać linie i płaszczyzny pod dowolnym kątem.

 

Precyzyjne wyświetlanie wiązki lasera

Na praktycznie uzyskiwaną dokładność wpływa nie tylko jej nominalna wartość podawana przez producenta, ale także precyzja wyświetlania wiązki. Najwyższej klasy optyka oraz technologia Power Range™, zastosowane w laserach Leica LINO, sprawiają, że w nominalnym zasięgu 15 m wiązka przybiera optymalny kształt umożliwiający dokładne pomiary.

 

Widzialność wiązki

W laserach Leica LINO zastosowano wiązkę o długości fali 635 nm, typową dla laserów punktowych i krzyżowych. W urządzeniach Leica Geosystems wiązka ta jest dobrze widzialna w nominalnym zasięgu. W bliskim zasięgu można pracować komfortowo nawet przy jasnym oświetleniu.

 

Łatwość obsługi oraz lekka i poręczna konstrukcja

Lasery Leica LINO są lekkie, poręczne i łatwe w obsłudze. Zastosowanie ich w każdej sytuacji nie stanowi żadnego problemu. Lasery punktowe Leica LINO obsługiwane są tylko jednym przyciskiem!

 

Wysokiej jakości akcesoria mocujące

Elementy mocujące muszą gwarantować precyzyjne ustawienie, unieruchomienie i zamocowanie urządzenia w różnych miejscach. Nawet najlepszy laser,

jeśli nie zamocuje się go w mechanicznym elemencie o odpowiedniej jakości i precyzji prowadzenia, nie spełni swojego zadania. Np. wielofunkcyjna podstawka-adapter (w wyposażeniu standardowym Leica LINO) zapewnia obrót lasera wokół osi i wyposażona jest w magnesy, którymi można ją przymocować do metalowych elementów. W zestawie zawsze jest tarczka, niezbędna np. podczas montażu sufitów podwieszanych. Ponadto do laserów Leica LINO oferowany jest cały szereg opcjonalnych akcesoriów, takich jak statywy lub półka do mocowania lasera na ścianie.

Z laserów krzyżowych Leica LINO można korzystać także na zewnątrz, nawet w zasięgu powyżej 30 m – pomaga w tym opcjonalny detektor wiązki. Służy on do wykrywania wiązki w jasnym dziennym świetle. Znalezienie wiązki sygnalizowane jest sygnałem dźwiękowym i wskaźnikiem optycznym.

 

Solidna konstrukcja i odporność na trudne warunki

Lasery Leica LINO wykonano bardzo solidnie i spełniają normę pyło- i wodoszczelności IP54, są więc dobrze przystosowane do trudnych warunków.

 

Długi okres gwarancji

Wysoki poziom niezawodności laserów Leica LINO potwierdza 2-letnia gwarancja, którą można bezpłatnie przedłużyć do 3 lat po zarejestrowaniu zakupionego sprzętu na stronie www.leica-geosystems.pl.

 

Dla wymagających profesjonalistów

Opisane właściwości laserów Leica LINO dowodzą, że linia ta może stanowić wzorzec i punkt odniesienia dla wielu urządzeń tego typu, podobnie jak wzorem do naśladowania stały się dalmierze laserowe Leica DISTO™, po raz pierwszy wprowadzone na rynek właśnie przez firmę Leica Geosystems.

 

 

Który laser Leica LINO jest odpowiedni dla mnie?

Model

Lino P3

Lino P5

Lino L2

Lino L2+

Lino L2P5

Linia pionu w górę i w dół

+

+

+

Wyznaczanie kątów prostych

+

+

Wyznaczanie poziomu

+

+

+

+

+

Wyznaczanie pionu

+

+

+

Wyznaczanie poziomu i pionu

+

+

+

Praca w dowolnym położeniu

+

+

+

 

(1) Każdy z laserów Leica LINO P5 oraz Leica LINO L2P5 (na fot.) emituje 5 wiązek przecinających się kolejno pod kątem prostym i bardzo ułatwia wszelkie prace polegające na tyczeniu. Np. sciany działowe, konstrukcje pod płyty k-g i inne lekkie konstrukcje można montowac błyskawicznie, bez ołówka, sznurka, pionu i poziomicy. W laserach L2P5 (na fot.) oraz L2+ szerokosc kąta wyswietlania poziomej wiązki wynosi prawie 180°.

(2) Leica LINO P3 i P5 to idealne narzędzia do wyznaczania linii pionu w dół i w góre, z dokładnoscią niemożliwa do uzyskania pionem sznurkowym

 

(3) Szybkość montażu konstrukcji sufitu podwieszonego ma znaczenie – to praca wymagająca dużej wytrzymałosci z uwagi na nienaturalną pozycję rąk.

Z laserem Leica LINO praca ta jest znacznie szybsza i mniej męcząca (na fot. laser Leica LINO L2).

 

(4) Wyznaczanie linii na suficie bywa męczące i czasochłonne – ale nie z laserem Leica LINO (na fot. laser Leica LINO L2)

(5) Leica LINO L2 i L2P5,

dzięki prostopadłym wiązkom dobrze widocznym nawet w jasnym dziennym świetle, to wprost wymarzone narzędzia do montażu okien (na fot. laser Leica LINO L2P5)

 

(6) Montujesz meble kuchenne lub inne elementy wykonczeniowe? Bedziesz wiele zawdzieczał laserom Leica LINO (na fot. laser Leica LINO L2).

 

(7) Leica LINO to narzędzia, które przetrwają na budowie. Klasa pyło- i wodoszczelności IP54 (na fot. Leica LINO L2).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments