NARZĘDZIA FESTOOL W PRODUKCJI RZEMIEŚLNICZEJ DRZWI ZEWNĘTRZNYCH (CZĘŚĆ I)
W nowym cyklu „Festool radzi” zajmiemy się wykonaniem drzwi zewnętrznych z użyciem elektronarzędzi i systemowego osprzętu Festool. W pierwszym artykule o tej tematyce pokażemy, jak prawidłowo wykonać ramę drzwi.
Do wykonania ramy drzwi zewnętrznych z drewna sosnowego użyjemy ukośnicy Festool UG KS 120-Set Kapex, szlifierki taśmowej BS 75, frezarki do połączeń Domino DF 700, szlifierki oscylacyjnej RS 100 CQ, pilarki stolikowej CS 70 EB Precisio oraz odkurzacza przemysłowego CTM 26 E. Pierwszą operacją, którą wykonamy, jest wycinanie na wymiar klejonych ramiaków sosnowych. Przeprowadzamy ją na ukośnicy Festool UG KS 120-Set Kapex. Najpierw wykonujemy cięcie wyrównujące jedną krawędź ramiaka (fot. 1.) i
następnie tniemy na wymiar z użyciem dokładnie wypozycjonowanego zderzaka zamocowanego w rozszerzeniu UG Kapex (fot. 2.). Po docięciu próbnie przymierzamy wykonane ramiaki (fot. 3.) i przystępujemy do ich połączenia. W tym celu wyznaczamy miejsca połączeń zgodnie z wymaganiami systemu Domino (fot. 4. i 5.). Potem frezarką Festool Domino DF 700 wykonujemy gniazda na łączniki Domino o rozmiarze 14 x 140 mm. W tym celu montujemy w niej frez o średnicy 14 mm, co pozwala nam wykonać gniazda o szerokości 27,5 mm, i ustawiamy głębokość frezowania na 70 mm. Trzy ramiaki poprzeczne obustronnie frezujemy czołowo (fot. 6a, 6b i 7.). Natomiast w dwóch ramiakach pionowych gniazda na łączniki Domino wykonujemy w ich wewnętrznej bocznej krawędzi (fot. 8a i 8b).
Po wykonaniu gniazd przygotowujemy łączniki Domino. Wycinamy je na pilarce stolikowej Festool CS 70 EB Precisio (fot. 9.) z wytrzymałych i stabilnych wymiarowo prętów mahoniowych o długości 75 cm, znajdujących się w ofercie Festool. Następnie na szlifierce taśmowej Festool BS 75 fazujemy krawędzie wyciętych łączników Domino (fot. 10.), co pozwala nam na optymalne rozłożenie kleju w połączeniu ramiaków. Potem łączniki Domino umieszczamy w gniazdach (fot. 11.) wypełnionych klejem stolarskim i składamy ramę drzwi (fot. 12. i 13.). Ostatnią operacją obróbczą, która kończy montaż ramy drzwi, jest dokładne jej wyszlifowanie i wyrównanie (fot. 14). Wykonujemy to szlifierką oscylacyjną Festool RS 100 CQ wyposażoną w dużą prostokątną stopę szlifierską o wymiarach 225 x 115 mm, do której zamocowaliśmy na rzepy papiery ścierne Granat o granulacji P80-P120. Nadmieniamy, że do usuwania wiórów i pyłu używaliśmy odkurzacza przemysłowego Festool CTM 26 E, który współpracował ze wszystkimi wykorzystanymi do wykonania drzwi elektronarzędziami Festool. W następnym odcinku „Festool radzi” opowiemy o najnowszym odkurzaczu kompaktowym Festool CT 15. Zaś temat produkcji drzwi zewnętrznych będziemy kontynuowali w styczniowo-lutowym wydaniu „Gazety Narzędziowej”.
ST (Festool), pins