Narzędzia dekarskie YATO

Zadaniem dekarza jest wykonanie jednego z ważniejszych elementów budynku, jakim jest poszycie dachowe. Od jego konstrukcji i fachowego wykonania zależy trwałość całego budynku, gdyż dach w sposób bezpośredni chroni budowlę przed deszczem, wiatrem i zmianami temperatury otoczenia.

 

 

 

 

Dach składa się najczęściej z trzech elementów: konstrukcji nośnej, podkładu i poszycia dachowego. Poszycie może być wykonane z papy, płytek bitumicznych lub dachówki, ale wyjątkowych umiejętności wymaga od dekarza wykonanie dachu z blachy. Prawidłowo wykonane dachy blaszane są bardzo trwałe i zarazem estetyczne. Prace dekarskie ułatwiają odpowiednio

dobrane narzędzia, m.in.: nożyce do blachy, kleszcze, zaciskacze, a także łaty i wciągarki.
W ofercie firmy YATO znajdują się 4 rodzaje kutych matrycowo nożyc do blachy. Są one wykonane z węglowej stali narzędziowej. W celu osiągnięcia określonych własności tych stali dodaje się do nich w odpowiednich proporcjach różne składniki stopowe. Dzięki temu po zahartowaniu elementy robocze osiągają wysoką twardość (58-61 HRC), a także dużą odporność na ścieranie. W ofercie YATO znajdziemy zarówno nożyce do cięcia prostego, jak i z ostrzami do cięcia w lewo i prawo. Wszystkie kute nożyce z oferty firmy YATO wyposażono w rękojeści ze specjalnie ukształtowanymi wypustkami zapewniającymi bezpieczną pracę. Aby zwiększyć ergonomię narzędzi, końcówki rękojeści pokryto tworzywem sztucznym. Wszystkie opisane nożyce przecinają blachy miedziane o grubości do 0,94 mm, blachy ze stali zimnowalcowanej o grubości do 0,78 mm, zwykłe blachy o twardości HRC35 do grubości 0,6 mm, a blachy ze stali nierdzewnej o grubości do 0,45 mm.

Nieco inną konstrukcję mają nożyce dźwigniowe. Ich siła nacisku została zwielokrotniona dzięki podwójnemu układowi dźwigni. Takie rozwiązanie zwiększa wydajność cięcia i poprawia wygodę pracy. Wykute ze stali chromowo-molibdenowej główki nożyc osiągają twardość aż 60-62 HRC, a ich innowacyjny kształt – ostrze tworzy w stosunku do osi rękojeści kąt 90º – pozwala bezpiecznie przecinać nawet bardzo długie arkusze blach. Szczęki są kute matrycowo, a następnie ulepszane cieplnie. Wyposażono je w drobne ząbki, które ułatwiają przecinanie materiału, zapobiegając poślizgowi ostrza. Nożyce dźwigniowe są narzędziami kształtowymi, przeznaczonymi do cięcia w kierunku lewym i prawym, możemy nimi przecinać blachy miedziane o grubości 0,78 mm, blachy walcowane na zimno o grubości 0,53 mm, blachy o twardości HRC35 o grubości 0,46 mm i blachy ze stali nierdzewnej o grubości 0,36 mm.

Nożyce do wycinania naroży oraz kleszcze do gięcia blach (pod kątem 45º, 90º i 180º ) YATO wyprodukowano z wysokogatunkowej stali FCD40, a ich rękojeści pokryto tworzywem PCV. Całkowita długość nożyc wynosi 300 mm, a ich głowica jest ukształtowana w taki sposób, że pozwala na wycięcie w krawędzi blachy wcięcia o kształcie trójkąta prostokątnego i długości boku do 43 mm.
Oferta YATO obejmuje również zaciskacze rąbka pojedynczego i podwójnego, a także kantownik i zaciskacz okapu. Zaciskacze zostały wykonane ze stali narzędziowej. Budowa tych narzędzi pozwala na wykorzystanie ich nawet w trudno dostępnych miejscach. Mogą być stosowane zarówno do falców pionowych, jak i poziomych. Wszystkie wyżej wymienione narzędzia zostały wykonane z rurki o średnicy 18 mm.
Do montażu rynny przyda się wyginacz haków rynnowych. Jego długie rękojeści pozwalają z niewielkim wysiłkiem kształtować elementy podtrzymujące rynny. Podczas większego remontu starego dachu i konieczności zerwania niepotrzebnych już łat, zadanie ułatwi proste narzędzie przeznaczone właśnie do wykonywania takiej pracy. Jest ono wyprodukowane z rurki o średnicy 25 mm. Zasada pracy opiera się na znanej z fizyki zasadzie dźwigni. Całkowita długość narzędzia wynosi 700 mm, a na końcu dźwigni znajduje się ergonomiczna gumowana osłona.
W przypadku pokrywania dachu papą bardzo przydatne okażą się proste narzędzia: rozwijacz

i laska do rozwijania papy. Dzięki nim operowanie rolką papy stanie się prostsze, bezpieczniejsze i mniej uciążliwe. Dekarzom ułatwi też pracę specjalizowany nóż do przycinania tego materiału. Ma on ergonomicznie ukształtowaną rękojeść i wygięte ostrze o długości 90 mm. Nieco inaczej są zbudowane noże do cięcia izolacji budowlanych. Ich ostrza są znacznie dłuższe (350 mm nóż gładki i 335 mm nóż o ostrzu ząbkowanym).
W utrzymaniu płaskich powierzchni i odpowiednich poziomów pomogą łaty murarskie (wyposażone w libelki) lub tynkarskie. W firmie YATO można zaopatrzyć się w łaty o długościach 1500, 2000, 2500 i 3000 mm. Są one wykonane z zamkniętych wielokomorowych profili wyprodukowanych ze stopów aluminium.
W dostarczeniu na dach wszystkich niezbędnych do wykonania poszycia materiałów bardzo pomocna jest elektryczna wciągarka linowa YATO. Jej udźwig zależy bezpośrednio od mocy zainstalowanego w urządzeniu silnika elektrycznego. W zależności od potrzeb istnieje możliwość zakupu wciągarki z silnikami o mocy: 500, 550, 900 lub 1050 W. Narzędzie zapewnia wciągnięcie ładunku przy maksymalnym obciążeniu na wysokość 5,5 m lub na wysokość 11 m przy połowie maksymalnego obciążenia. Maksymalny udźwig wciągarek z poszczególnymi silnikami wynosi odpowiednio: 250, 300, 500 i 600 kg. Pracując z maksymalnym obciążeniem wciągarka podnosi ładunek z prędkością 5 m/ min. Do zasilania silnika niezbędna jest sieć elektryczna o napięciu 230 V. Ładunek jest zawieszany na wytrzymałej linie wykonanej z drutu stalowego, która przy pomocy specjalnego mechanizmu podczas wciągania jest układana na bębnie. Do sterowania wciągarką służy konsola. Wciągarkę wyposażono również automatyczny wyłącznik zwijania.
Ten krótki przegląd narzędzi budowlanych przeznaczonych dla dekarzy świadczy o tym, że w ofercie firmy YATO można znaleźć narzędzia niezbędne przy budowie poszyć dachowych, dlatego przed przystąpieniem do prac dekarskich warto zapoznać się ze szczegółową ofertą firmy na stronie www.toya24.pl

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar