NARZĘDZIA AKUMULATOROWE YATO KLASY 12 V

W katalogu YATO pojawiły się właśnie cztery nowe narzędzia: wiertarko-wkrętarka YT-82901, grzechotka YT-82902, polerka YT-82903 i piła szablasta YT-82904. Urządzenia czerpią energię ze wspólnego akumulatora litowo-jonowego o napięciu 12 V i pojemności 2,0 Ah, który do pełna ładuje się w zaledwie 60 min.

 

Niewielkie rozmiary systemowej baterii sprawiają, że mieści się ona w rękojeściach wszystkich nowych maszyn. Zastosowane w niej ogniwa Li-Ion charakteryzują się trwałością oraz brakiem efektu pamięci, przez co można je w dowolnym momencie doładowywać.

 

Wiertarko-wkrętarka kompaktowa YATO YT-82901

Polecana jest mechanikom, stolarzom i instalatorom. Niewielkie wymiary w połączeniu z 2-biegową stalową przekładnią gwarantują optymalną moc do wiercenia w metalu i

drewnie, nawet wiertłami bębenkowymi pod zawiasy, a także do wkręcania konfirmantów. Na 1 biegu maszyna osiąga maksymalną prędkość obrotową 400 min-1, a na 2 – 1300 min-1. Maksymalny moment obrotowy to 30 Nm. Obroty można regulować płynnie za pomocą włącznika spustowego, a moment dokręcania ustawia się pierścieniem z 20 położeniami. Przy takich parametrach silnika i metalowej obudowie przekładni narzędzie sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań. Osprzęt mocuje się w 10-milimetrowym uchwycie wiertarskim z automatyczną blokadą wrzeciona. Świetne wyprofilowanie uchwytu głównego i lampka LED doświetlająca miejsce wiercenia zapewniają komfort pracy. Zwarta obudowa i niewielka waga umożliwiają wygodne użytkowanie zaczepu na pasek, bardzo pomocnego podczas prac wymagających chwilowego odłożenia narzędzia, np. podczas stania na drabinie.

Grzechotka YATO YT-82902

Przeznaczona jest głównie dla mechaników do dokręcania lub odkręcania śrub, w tym także w trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie klasycznego narzędzia ręcznego lub do montażu śrub i wkrętów w szufladach, wewnątrz mebli i pod zlewozmywakami. Grzechotka wyposażona jest w silnik z regulacją obrotów w zakresie 0–250 obr./min i przełącznikiem ich kierunku w lewo/prawo. Wyposażona jest w mechanizm udarowy i dysponuje momentem obrotowym o wartości 45 Nm. Te parametry sprawiają, że grzechotka jest optymalna do pracy ze śrubami w zakresie M6-M14. Nasadki instaluje się w niej na zabieraku kwadratowym 3/8 cala. W zestawie wraz z elektronarzędziem producent dostarcza nasadki 12, 13, 14 i 17 mm oraz adapter do najpopularniejszych końcówek 1/2 cala.

Polerka YATO YT-82903

Jej konstrukcję oparto na wiertarko-wkrętarce, lecz wprowadzono modyfikacje w obrębie skrzyni biegów tak, aby prędkość obrotowa i generowany moment obrotowy były dopasowane do polerowania. Elektronarzędzie jest wyposażone w 2-biegową przekładnię. Oferuje ono na 1 przełożeniu 2800 obr./min, zaś na 2 – 8300 obr./min. Wartości te regulowane są płynnie włącznikiem spustowym. Od tradycyjnej wkrętarki polerka różni się przede wszystkim głowicą. Klasyczny uchwyt wiertarski został tutaj zastąpiony wrzecionem 5/16 cala, na którym mocuje się tarcze szlifierskie o średnicy do 80 mm. W głowicę można wkręcić – z prawej lub lewej strony – dodatkowy boczny uchwyt, który umożliwia dokładne prowadzenie narzędzia. Polerka znajdzie zastosowanie głównie w motoryzacji przy polerowaniu obłych elementów karoserii, powierzchni pod klamkami, wlotów zderzaków czy renowacji reflektorów.

Piła szablasta YATO YT-82904

Została tak skonstruowana, aby można ją było obsługiwać nawet jedną ręką. Kompaktowe rozmiary, dobrze wyprofilowany uchwyt i niewielkiej średnicy obudowa jednostki napędowej sprawiają, że narzędziem tym wygodnie i bez iskrzenia przetniemy zarówno elementy stalowe, miedziane (rury, profile), drewniane i drewnopodobne (gałęzie), jak i wykonane z tworzyw sztucznych (rurki PVC).
W pile zastosowano nowoczesny silnik sprzężony, który za pośrednictwem przekładni wytwarza do 3300 suwów/min. Wartość ta jest regulowana płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa operatora i ochrony przed przypadkowym włączeniem zastosowano słupkową blokadę włącznika. Brzeszczoty montuje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie. W tym

celu wystarczy obrócić specjalny pierścień uchwytu i włożyć w gniazdo osprzęt. Piła wyposażona jest w zderzak oporowy, którym podczas cięcia dociskamy ją do ciętego elementu.

Marek Pudło, pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar