NARZĘDZIA AKUMULATOROWE MAKITA ZASILANE DWOMA AKUMULATORAMI 18 V – 2x18V
Na rynek elektronarzędzi wchodzi właśnie kolejna generacja systemu zasilania akumulatorowego. Japońska Makita skonstruowała sprzęt czerpiący energię jednocześnie z dwóch baterii.
Żeby system zasilania akumulatorowego był wydajny, baterie muszą mieć dużą moc. To właśnie od niej zależy, że np. jedną wkrętarką osadzimy w drewnie wkręt o średnicy tylko 6 mm, a drugą – aż 12 mm. Jak wiadomo, moc w obwodach elektrycznych to iloczyn natężenia i napięcia. Jej zwiększenie przez podwyższanie natężenia oznacza konieczność wymiany akumulatorów na drogie baterie wysokoprądowe. Dlatego Makita wybrała bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla użytkowników swoich elektronarzędzi, którzy korzystają z akumulatorów Li-Ion 18 V, i w nowych urządzeniach podwyższyła
moc przez 2-krotne zwiększenie napięcia zasilania. To pozwoliło podpinać do nich dwa akumulatory Li-Ion 18 V, które są wtedy łączone szeregowo. Tak stworzone duże, 36-woltowe ogniwo ma napięcie równe sumie napięć akumulatorów składowych i pojemność równej średniej pojemności sumy Ah obu akumulatorów. To proste rozwiązanie, które obniża też koszt wytworzenia samej maszyny, bo nie musi być ona przystosowywana do korzystania z dwóch systemów zasilania Li-Ion: standardowego i wysokoprądowego. Obniża też koszty tworzenia samego systemu zasilania, gdyż japoński koncern nie musi produkować baterii 36 V o dużych pojemnościach, co z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego jest zbędne. Akumulator 36 V zawiera bowiem tyle samo ogniw Li-Ion co dwie baterie 18 V stosowane do zasilania nowych urządzeń Makity i ma od nich minimalnie mniejsze gabaryty oraz masę. Japończycy wybrali więc proste i ekonomiczne rozwiązanie, które znacznie podwyższa konkurencyjność maszyn Makity na rynku i jest przy tym praktyczne oraz bardzo korzystne ich użytkowników. Nie wpływa też negatywnie na ergonomię zasilanych urządzeń.Przyjrzyjmy się więc szczegółom proponowanych przez Makitę układów tworzących zasilanie Li-Ion 2 x 18 V. Do pracy w takim tandemie można używać systemowych akumulatorów z rodziny 18-woltowej o różnych pojemnościach: 1,5; 2,0; 3,0; 4,0; 5,0 i już niebawem 6,0 Ah; które pierwotnie przeznaczono do zasilania elektronarzędzi 18 V. Należy jednak pamiętać, o czym już wspominaliśmy, że pojemność tak skonfigurowanego układu zasilania 36 V (2 x 18 V) równa jest średniej pojemności sumy Ah użytych akumulatorów. Oznacza to, że jeśli w gniazda włożymy jeden akumulator 4,0 Ah, a drugi 5,0 Ah, to pojemność całego układu zasilania wyniesie 4,5 Ah. W przypadku użycia częściowo rozładowanych akumulatorów maszyna będzie działała do momentu rozładowania jednego z nich. Naszym zdaniem nowy system zasilania to propozycja skierowana głównie dla użytkowników narzędzi Makity, którzy w swoim parku sprzętowym posiadają już systemowe akumulatory Li-Ion 18 V i mogą je wykorzystać w nowych elektronarzędziach 2-akumulatorowych. Stanowi też dla początkujących użytkowników elektronarzędzi akumulatorowych poważny argument za wyborem rozwiązań japońskiego producenta, gdyż jego system zasilania okazuje się wysoce elastyczny pod względem oferowanych mocy i tym samym znacznie ekonomizuje koszty zakupu potrzebnego sprzętu. Jak wiadomo, jego tzw. zerowe konfiguracje (bez akumulatorów) są znacznie tańsze od zestawów z bateriami i ładowarką.
Warto tu wspomnieć, że prezentowany system zasilania 2 x 18 V ma w Makicie swoją historię, gdyż japoński koncern, chcąc umożliwić użytkownikom swoich maszyn korzystanie z urządzeń 36 V, opracował adapter służący do podpięcia do nich dwóch akumulatorów 18 V. Rozwiązanie sprawdziło się na rynku, więc Makita postanowiła pójść za ciosem i opracowała elektronarzędzia 36 V z bezpośrednim mocowaniem na dwa akumulatory 18 V. Do maszyn tych nie można więc podłączyć baterii 36-woltowej o pojemności 2,6 Ah, która znajduje się w ofercie japońskiego producenta.
Seria urządzeń Makita bezpośrednio zasilanych dwoma akumulatorami 18 V to obecnie około 15 głównych modeli elektronarzędzi w wielu różnych konfiguracjach w zależności od dostarczonego wyposażenia. Kluczem
do ich wyboru było duże zapotrzebowanie na moc i wymóg bardzo swobodnego, nieskrępowanego kablem operowania maszyną. Mamy więc pilarkę łańcuchową Makita DUC252, nożyce do żywopłotu Makita DUH651, dmuchawę Makita DUB361, pilarkę tarczową Makita DHS710 i młot udarowo-obrotowy Makita DHR264. Królują więc narzędzia ogrodowe, które wręcz modelowo wpisują się we wspomniane wyżej zapotrzebowanie na dużą ilość energii i swobodę obsługi. Wszystkie nowe akumulatorówki Makity wykonane są w technologii XPT, czyli Extreme Protection Technology. To podwyższona odporność konstrukcji na pył i wilgoć dzięki zastosowaniu dodatkowych uszczelnień obudowy. Jeszcze jedną wspólną cechą pięciu nowych urządzeń Makity jest zastosowanie na gniazdach akumulatorów podwójnych wskaźników poziomu naładowania baterii – osobne lampki dla każdej baterii. Jest to bardzo ważne w kontekście opisanych wcześniej właściwości połączenia szeregowego akumulatorów. Diody pozwalają na bieżąco monitorować stan napełnienia ogniw energią i wybrać odpowiedni moment ładowania, tak aby zapewnić maksymalną wydajność i uniknąć przerw pracy.
Pilarka łańcuchowa Makita DUC252
Została wyposażona w prowadnicę o długości 250 mm, a pracujący na niej łańcuch (podziałka 3/8”) porusza się z prędkością 500 m/min. W konstrukcji tej maszyny znajdziemy oczywiście dźwignię hamulca, która stanowi jednocześnie osłonę rękojeści. Przesunięcie osłony w przypadku odbicia pilarki oznacza natychmiastowe zatrzymanie łańcucha. Jej uchwyt główny jest ergonomiczny i pokryty miękką antypoślizgowym elastomerem. Konstruktorzy wprowadzili do maszyny uproszczony system regulacji naciągu łańcucha, zaś wydajność jego smarowania ustawia się śrubą regulacyjną. Jest też wziernik umożliwiający wzrokową kontrolę poziomu oleju oraz składany uchwyt metalowy (oczko) służący np. do przypięcia maszyny podczas prac na wysokości. Masa pilarki gotowej do pracy wraz z dwoma akumulatorami 18 V to zaledwie 4,6 kg. Sprzęt ten sprawdzi się więc świetnie w pracach ogrodniczych i przydomowych robotach gospodarskich. Może być też używany na placach budowy, np. do docinania desek szalunkowych.
Dane techniczne pilarki łańcuchowej Makita DUC252
Długość prowadnicy | 250 mm |
Prędkość łańcucha | 500 m/min |
Podziałka łańcucha | 3/8” |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/2 x 18 V/1,5; 3,0; 4,0 lub 5,0 Ah |
Waga z dwoma akumulatorami | 4,6 kg |
Nożyce do żywopłotu Makita DUH651
To narzędzie zasilane dwoma akumulatorami 18 V charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem hałasu w porównaniu z nożycami spalinowymi i dysponuje najwyższą w tej grupie narzędzi prędkością obrotową bez obciążenia, która jest regulowana elektronicznie za pomocą pokrętła i wynosi 1000–1800 obr./min, co w połączeniu z listwą tnącą o długości 650 mm gwarantuje dużą wydajność cięcia. Możliwość zmiany częstotliwości suwów ostrzy pozwala dopasować charakter pracy maszyny – mała prędkość do młodych roślin z cienkimi łodygami (oszczędzanie energii), a duża do najgrubszych części żywopłotu (do grubości 18 mm). W układzie napędowym nożyc znajdziemy układ łagodnego rozruchu i hamulec. Pierwszy system chroni akumulatory i pozwala oszczędzać energię, a drugi odpowiada za bezpieczeństwo pracy. Warto wspomnieć, że nożyce Makity są bardzo wygodne w obsłudze. Decyduje o tym nie tylko doskonałe wyważenie, ale także zastosowanie obrotowej rękojeści głównej, którą można ustawiać w pięciu pozycjach (0, ±45 i ±90°), co znacznie ułatwia cięcia proste, pionowe i pod kątem.
Dane techniczne nożyc do żywopłotu Makita DUH651
Długość listwy | 650 mm |
Częstotliwość suwów | 1000-1800 min-1 |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/2 x 18 V/1,5; 3,0; 4,0 lub 5,0 Ah |
Waga z dwoma akumulatorami | 5,1 kg |
Dmuchawa Makita DUB361
Umożliwia łatwe usuwanie liści i innych zanieczyszczeń w ogrodach, na niewielkich placach parkingowych czy innych terenach użyteczności publicznej, gdzie wymagana jest praca narzędziem o niskim poziomie hałasu. Silnik dmuchawy wyposażony jest w dwa poziomy regulacji siły wydmuchu. Na wysokim urządzenie osiąga maksymalną prędkość przepływu powietrza 93 m/s z wydajnością 4,4 m3/min. Długa plastikowa dysza, którą można zdemontować na czas transportu lub przechowywania, zapewnia wygodę sprzątania i nie wymaga od operatora pochylania się.
Dane techniczne dmuchawy Makita DUB361
Obroty I/II bieg | 10 000/17 000 min-1 |
Natężenie przepływu powietrza I/II bieg | 2,6/4,4 m3/min |
Prędkość przepływu powietrz I/II bieg | 57/93 m3 |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/2 x 18 V/1,5; 3,0; 4,0 lub 5,0 Ah |
Waga z dwoma akumulatorami | 3,1 kg |
Pilarka tarczowa Makita DHS710
Przystosowana jest do obsługi tarcz o średnicy 190 mm. To dość sporej wielkości osprzęt jak na narzędzie akumulatorowe. Jego napęd wymaga efektywnego zasilania, bo silnik poddawany jest sporym obciążeniom. Pilarka Makity jest pełnowartościową maszyną i posiada wszystkie cechy konstrukcyjne spotykane w modelach sieciowych. Mamy więc w układzie napędowym system łagodnego rozruchu i hamulec. Stopa robocza pozwala regulować zarówno głębokość cięcia, jak i kąt (od 0 do 50°), a także wykonywać cięcia równoległe z użyciem prowadnicy. Powietrze wprawiane w ruch przez wentylator silnika elektrycznego nie tylko chłodzi jednostkę napędową, ale też zdmuchuje z linii cięcia nieczystości i zapewnia dobrą widoczność. Powstające podczas pracy wióry są wyrzucane na zewnątrz przez otwór w osłonie głównej. Można też zamontować adapter i podpiąć do niego wąż odkurzacza przemysłowego w celu usuwania wiórów podczas cięcia, co pozwala zachować czystość w miejscu pracy. Uchwyt główny, w którym zintegrowano blokadę bezpieczeństwa, pokryty jest w całości antypoślizgowym elastomerem.
Dane techniczne pilarki tarczowej Makita DHZ710
Obroty na biegu jałowym | 4800/min |
Średnica tarczy | 190 mm |
Głębokość cięcia 90°/45° | 68,5/49 mm |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/2 x 18 V/1,5; 3,0; 4,0 lub 5,0 Ah |
Waga z dwoma akumulatorami | 4,7 kg |
Młotowiertarka Makita DHR264
Wyposażony jest w trzy tryby pracy: wiercenie udarowe, bezudarowe i podkuwanie. Wybiera się je pokrętłem funkcyjnym. Ma ono też czwarte położenie, które umożliwia ustawienie dłuta w 40 pozycjach kątowych. Operator może więc dobrać jego optymalną pozycję. Narzędzie wyposażono w uchwyty SDS-plus oraz wiertarski szybkomocujący. W zależności od potrzeby wymienia się je szybko i łatwo bez użycia dodatkowych narzędzi. Silnik młotowiertarki generuje przez przekładnię prędkość obrotową 0–1250 obr./min, a poprzez współpracujący z nim pneumatyczny mechanizm udarowy – 0–5000 uderzeń/min, każde z energią 3,0 J. Parametry pracy silnika są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Młotkiem Makita z dwoma akumulatorami 18 V wywiercimy otwory o maksymalnych średnicach w stali 13 mm, w drewnie 32 mm, a w betonie 26 mm (wiertło pełne), 54 mm (korona SDS-plus) i 65 mm (koronka diamentowa). Komfort wiercenia i kucia zapewniają ergonomiczne uchwyty główny i pomocniczy (pokryte materiałem antypoślizgowym) oraz dioda oświetlająca miejsce pracy. Bezpieczeństwo podczas wiercenia zapewnia sprzęgło przeciążeniowe odłączające napęd w przypadku zablokowania wiertła w obrabianym materiale.
Dane techniczne młotka udarowo-obrotowego Makita DHR264
Obroty na biegu jałowym | 0-1250/min |
Częstotliwość udarów/energia | 0-5000 min-1/3,0 J |
Maks. średnica wiercenia stal/drewno/beton | 13/32/26-65 mm |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/2 x 18 V/1,5; 3,0; 4,0 lub 5,0 Ah |
Waga z dwoma akumulatorami | 4,7 kg |
Reasumując, nowe elektronarzędzia Makity wykorzystujące system zasilania 2 x 18 V to nowoczesne urządzenia oferujące możliwości robocze maszyn przewodowych o mocach rzędu 1000 W. Dzięki nim prace w ogrodzie oraz podczas remontów wykonamy bardzo sprawnie i szybko. Wprowadzenie urządzeń na rynek, jak sądzimy, stanowi ważny krok w zastępowaniu maszyn przewodowych bezprzewodowymi. „Akumulatorówki”, jak wiadomo, odznaczają się znacznie wyższą poręcznością i poziomem bezpieczeństwa
pracy. Naszym zdaniem, wspomniany proces wymiany maszyn na rynku zostanie znacznie przyspieszony przez system zasilania 2 x 18 V zaproponowany przez Makitę.