Naprawa wgniecenia i usunięcie rdzy z nadkola samochodu

Jak wiadomo, uszkodzone miejsce karoserii samochodowej jest narażone na działanie deszczu i złej pogody, co oczywiście pogarsza jego stan. Prosta, szybka i wykonana samodzielnie naprawa pozwoli zobaczyć różnicę w wyglądzie samochodu i uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Jeśli nadkole auta jest wgniecione, należy najpierw przywrócić mu pierwotny kształtu. W celu zahaczamy łom o nadkole i wypchamy wgniecenie w miejscu, gdzie jest najgłębsze. Następnie usuwamy rdzę, szlifując powierzchnię narzędziem Dremel 8200 z kamieniem szlifierskim z tlenku glinu. Używamy uchwytu uniwersalnego, który ułatwia zmianę akcesoriów. Szlifujemy powierzchnię dopóki nie zobaczymy czystego metalu (fot. 1.).

 

alt="" width="700" height="525"/>

fot. 1.

Potem wygładzamy naprawianą powierzchnię narzędziem Dremel 8200 i szczotką ze stali węglowej. Usuwamy odpryskujący lakier i szlifujemy powierzchnię, aż będzie idealnie gładka (fot. 2.). Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy szpachlę samochodową i delikatnie ją wyrównujemy (fot. 3.).

 

fot. 2.

fot. 3.


Zaszpachlowane miejsce należy przeszlifować blokiem do polerowania tak, aby otrzymać gładką powierzchnię (fot. 4.). Do tej pracy nie używa się narzędzia Dremel, ponieważ w powierzchni mogłyby powstać wyżłobienia.

fot. 4.


Zabezpieczamy maskę samochodu papierem pakowym lub gazetami, zostawiając odsłonięty tylko ten fragment, który ma być pomalowany. Osłaniamy także koło samochodu. Następnie nakładamy trzy warstwy farby gruntującej. Między każdą kolejną warstwą należy odczekać ok. 10 minut, aby wstępnie wyschła. Później pozostawiamy farbę do całkowitego wyschnięcia na 24 godziny. Po tym możemy pomalować nadkole lakierem w kolorze odpowiednio dobranym do karoserii auta (fot. 5.). Pozostawiamy lakier do wyschnięcia w suchym, zamkniętym pomieszczeniu na 48 godzin i gotowe (fot. 6.).

fot. 5.

fot. 6.


Potrzebne narzędzia i materiały: narzędzie Dremel 8200, uchwyt uniwersalny (4486), kamień szlifierski z tlenku glinu (8175), szczotka ze stali węglowej (428), gazety, taśma maskująca, szpachla, farba gruntująca do samochodu, lakier samochodowy w spreju w kolorze karoserii, blok dopolerowania