NAJWYŻSZY STANDARD WYKONANIA, INNOWACYJNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI PRACY. BEZPRZEWODOWE SZLIFIERKI KĄTOWE METABO (CZĘŚĆ II)

Metabo, niemiecki producent profesjonalnych elektronarzędzi, posiada rozbudowaną ofertę akumulatorowych szlifierek kątowych klasy profesjonalnej 12, 18 i 36 V. W drugiej i ostatniej części niniejszego artykułu poświęconego tym maszynom opowiemy o szlifierkach klasy 36 V.

Przypomnijmy, w pierwszej części niniejszego artykułu przybliżyliśmy akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo klas 12 i 18 V. Szczegółowo omówiliśmy 12-woltowy model POWERMAXX CC 12 BL oraz 18-woltowe WF 18 LTX 125 QUICK, W 18 LTX 125 QUICK, W 18 LTX 125 Quick Inox, W 18 LTX

150 QUICK, WB 18 LTX BL 125 Quick, WPB 18 LTX BL 125 Quick, WB 18 LTX BL 150 Quick i WB 18 LTX BL 180. Teraz więc przyszła kolej na najmocniejszą klasę 36 V. Składa się na nią faktycznie jeden kultowy model Metabo WPB 36 LTX BL 230 w dwóch wersjach zasilania z akumulatora o napięciu 36 V lub dwóch akumulatorów 18-woltowych połączonych szeregowo. Szlifierka kątowa Metabo WPB 36 LTX BL 230 to wyjątkowe urządzenie jeszcze z jednego powodu, a mianowicie jest pierwszą na świecie akumulatorową szlifierką kątową na tarcze 230 mm. Otworzyła ona w 2016 r. nową epokę w konstrukcji elektronarzędzi, pokazując, że maszyny bezprzewodowe mogą w pełni zastąpić w pracy urządzenia przewodowe. Aby ten cel zrealizować, już w 2015 roku Metabo jako pierwszy producent na świecie opracowało technologię wysokoprądowego zasilania akumulatorowego nazwaną LiHD. Pozwala ona na pobranie z akumulatora o 67% większej mocy niż to było wtedy możliwe i jednocześnie zwiększyła żywotność akumulatorów o 87%.


Mając wydajne i trwałe źródło zasilania, Metabo zrobiło konsekwentnie kolejny krok i skonstruowało omawianą szlifierkę WPB 36 LTX BL 230, wykorzystując do tego najnowsze technologie napędów elektrycznych. Zastosowano w niej bowiem bezszczotkowy silnik typu EC (komutowany elektronicznie) i szczelnie zabezpieczony przed agresywnym działaniem pyłów szlifierskich (przeważnie metalowych, korundowych, żywicznych i mineralnych). Jest to jednostka o wysokiej sprawności wynoszącej 80%, a więc znacznie większej od sprawności silników komutatorowych na prąd zmienny 1-fazowy 230 V (maksymalnie 55%). Ale zaletą silnika bezszczotkowego, jak wiadomo, nie jest tylko wysoka sprawność, ale także niewielkie gabaryty w porównaniu z wspomnianymi komutatorowymi jednostkami stosowanymi w szlifierkach przewodowych o mocy 2000-2600 W. To umożliwiło konstruktorom z Metabo zmniejszenie wymiarów szlifierki bezprzewodowej. Dzięki temu akumulatorowa szlifierka Metabo WPB 36 LTX BL 230 ma zauważalnie mniejsze gabaryty od swoich przewodowych sióstr i jest przez to znacznie wygodniejsza w operowaniu.


Oprócz silnika bezszczotkowego znajdziemy w niej rozbudowaną elektronikę. Mamy więc mikrofalownik odpowiadający za zamianę prądu stałego akumulatora w zmienny 3-fazowy służący do zasilania silnika bezszczotkowego szlifierki, za jej obroty oraz ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem, jak też za łagodny rozruch oszczędzający akumulator podczas startu maszyny. Pod względem prędkości obrotowej Metabo WPB 36 LTX BL 230 niczym nie różni się od przewodowych modeli, bowiem przez przekładnię kątową generuje 6600 obr./min. Szlifierkę wyposażono także w elektronikę antyprzeciążeniową wyłączającą silnik w przypadku nadmiernego przeciążenia, którego konsekwencją jest też za duży pobór energii elektrycznej i szybkie wyczerpanie akumulatora. Ale na tym nie koniec, w omawianej szlifierce znajdziemy jeszcze elektroniczny hamulec zatrzymujący ją natychmiast w przypadku zaklinowania się tarczy w obrabianym materiale i redukujący odrzut praktycznie do zera. Jest też zabezpieczenie uniemożliwiające rozruch maszyny w wypadku zamontowania w niej akumulatora przy wciśniętym włączniku. O przeciążeniu, zadziałaniu hamulca i zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem oraz o wyczerpaniu akumulatora informuje miganiem czerwona dioda LED znajdująca na górze rękojeści

głównej. Do tego w akumulatorach 36 i 18 V mamy 4-diodowe wskaźniki poziomu ich naładowania.
Omawiając rozwiązania zastosowane w szlifierce kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230, należy wspomnieć o technologii Ultra-M. Zapewnia ona optymalną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki. Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko. Szlifierka jest zasilana napięciem 36 V i można nią zasilać z 36-woltowych baterii o LiHD 6.2 Ah lub dwóch 18-woltowych LiHD/18 V/4.0, 5.5 lub 8.0 Ah. Szlifierki na dwa akumulatory LiHD mają dwa ich mocowania, zaś jeden – jedno. Nadmieniamy, że zakup szlifierki kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230 na dwa akumulatory 18 V jest bardzo korzystny dla użytkowników maszyn bezprzewodowych niemieckiej firmy, gdyż umożliwia wykorzystanie do jej zasilania posiadanych już systemowych baterii LiHD.


Kolejnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo pracy w prezentowane bezprzewodowej szlifierce Metabo jest bardzo proste konstrukcyjnie oraz niezawodne mocowanie osłony tarczy. To rozwiązanie uniemożliwia w 100% obrócenie się osłony szlifierki podczas rozerwania tarczy i dzięki temu w dużym stopniu zapobiega obrażeniom użytkownika, które mogłyby spowodować uderzające w niego z dużym impetem kawałki rozerwanej ściernicy. Pozycję osłony reguluje się beznarzędziowo.
Konstruktorzy z Metabo zadbali też o ergonomię szlifierki WPB 36 LTX BL 230 i łatwą obsługę. Mamy więc odpowiednio wyprofilowaną rękojeść główną, którą można obracać i blokować w trzech pozycjach. To rozwiązanie umożliwia więc pewny i wygodny chwyt maszyny. Znajdujący się na wyposażeniu uchwyt dodatkowy Metabo VibraTech (MVT) tłumi drgania i zapewnia ochronę zdrowia operatorów. Można go mocować w trzech pozycjach: na górze oraz po prawej lub lewej stronie przekładni. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Jej przycisk znajduje się na górze obudowy przekładni. Warto tu też wrócić uwagę na to, że mocowanie akumulatora/akumulatorów, które znajduje się w tyle rękojeści głównej, jest zabezpieczone aluminiową osłoną przez uszkodzeniami mechanicznymi.
Pod względem konstrukcyjnym Metabo WPB 36 LTX BL 230 to rasowa duża szlifierka kątowa. Bardzo solidnie wykonana i reprezentująca najwyższy poziom zaawansowania technicznego oraz ergonomii.
Reasumując, akumulatorowe szlifierki kątowe Metabo pokrywają praktycznie 100% potrzeby użytkowników tego typu maszyn z przemysłu i rzemiosła, w tym także pod względem efektywności pracy i jej produktywności. Oferują zróżnicowane parametry, które optymalnie można dobrać do swoich potrzeb, jak też są przykładami implementacji najnowszych technologii w elektronarzędziach bezprzewodowych.

pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230

Rodzaj akumulatoraLiHD
Pojemność akumulatora 36 V/18V6.2 Ah/4.0, 5.5 lub 8.0 Ah
Napięcie zasilania36 V
Napięcie zasilających akumulatorów36 lub 2 x 18 V
Średnica tarczy szlifierskiej230 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym6600/min
Gwint wrzecionaM 14
Rodzaj silnikabezszczotkowy
Ciężar (z akumulatorem)6,1 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments