Największe centrum produkcyjne urządzeń i materiałów spawalniczych w Polsce

Lincoln Electric, światowy lider technologii spawalniczej, od 12 lat konsekwentnie rozwija się i inwestuje w naszym kraju. Obecnie posiada w Polsce cztery zakłady produkcyjne urządzeń i materiałów spawalniczych. Wśród nich jest wysokowydajna i nowoczesna fabryka elektrod na terenie dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej. Lincoln Electric zatrudnia w Polsce ponad 700 osób.

Historia inwestycji i rozwoju Lincoln Electric w Polsce
Zakup fabryki Bester SA w styczniu 2002 r. był pierwszą polską inwestycją Lincoln Electric. Bester, firma utworzona w 1946 r. w Bielawie, to historia polskiego spawalnictwa i czołowy zakład produkujący maszyny i urządzenia spawalnicze. Stając

się częścią Lincoln Electric, odniosła ona jako Lincoln Electric Bester wiele korzyści. Od 2002 r. kilkakrotnie zwiększyła sprzedaż. Duży procent całej jej produkcji trafia za granicę, z czego spora część do USA oraz na Bliski i Daleki Wschód. Produkty firmy sprzedawane są także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Grecji, Egipcie i Australii.


Przejmując firmę Bester, amerykański koncern zainwestował w fabrykę kilkadziesiąt milionów złotych, m.in. w technologie oraz środki produkcji, sprzęt i systemy informatyczne oraz remonty kapitalne obiektów. Część kwoty wydano na nowe Centrum Szkoleniowo-Badawcze, przygotowane z myślą o klientach w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejną inwestycją było Centrum Technologiczne, które zostało uruchomione w 2005 r. W nowym obiekcie zainstalowane zostały stanowiska ze wszystkimi najnowocześniejszymi urządzeniami oraz aplikacjami technologicznymi Lincoln Electric. W 2009 r. zainwestowano w nowe laboratorium do pełnego badania urządzeń spawalniczych pracujących w ciężkich warunkach otoczenia, tj. w dużym zapyleniu, wilgoci i wysokiej temperaturze. W laboratorium tym bada się także ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i przeprowadza testy jakościowe wszystkich maszyn produkowanych w Europie i sprzedawanych na całym świecie (poza naszym regionem w USA, Ameryce Południowej i Australii).


Wszystkie testy przeprowadzane są zgodnie z procedurami opracowanymi przez Lincoln Electric, które znacznie przekraczają wymagania stawiane przez normy europejskie. Dzięki temu urządzenia są bardziej wytrzymałe i gotowe do pracy w ciężkich warunkach. Potwierdzeniem tego jest 3-letnia pełna gwarancja bez limitu pracy urządzenia. Warto tu wspomnieć, że obecnie Lincoln Electric Bester stanowi dla amerykańskiego koncernu zaplecze sprzedażowe, logistyczne i marketingowe dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

Kolejne fabryki
Polski oddział koncernu szybko zyskał uznanie, co zachęciło Lincoln Electric do dalszych inwestycji. W październiku 2006 r. Harris Calorific International Sp. z o.o., będący częścią Lincoln Electric, uruchomił na terenie dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej nowy zakład produkcyjny zajmujący się projektowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wyrobów do spawania i cięcia oraz gazowych i elektrycznych urządzeń kontrolno-pomiarowych. Wkrótce obok zakładu Harris Calorific powstała fabryka drutów proszkowych. Jej uroczystego otwarcia dokonano w październiku 2007 r. W fabryce znajduje się jedna z najnowocześniejszych linii służących do wytwarzania takich drutów. W obu zakładach powstało około 280 nowych miejsc pracy.

 

Warto tu też wspomnieć, że wcześniej, tj. w marcu 2007 r., Lincoln Electric kupił firmę Spawmet Sp. z o.o., znanego producenta elektrod. W 2010 r. rozpoczęto budowę nowoczesnej fabryki elektrod w Dzierżoniowie. Na powierzchni ponad 6000 m² produkowane są elektrody zarówno pod marką Lincoln Electric, jak i Spawmet. Przestronna hala produkcyjna, nowe rozwiązania i automatyzacja zapewniają najwyższą wydajność i pozwalają jednocześnie prowadzić i kontynuować politykę najwyższej jakości produktów. Obecnie na powierzchni 10 ha dzierżoniowskiej strefy ekonomicznej znajdują się 3 zakłady produkcyjne Lincoln Electric, które mają możliwość dalszej rozbudowy.

Firmę Lincoln Electric od konkurencji wyróżnia więc: (1) wyspecjalizowany i dobrze wykształcony zespół pracowników, (2) posiadanie nowoczesnego Centrum Technologicznego Weldtech (tu szkoleni są klienci z całej Europy) i (3) Działu Badań i Rozwoju oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii spawalniczych na świecie, (4) rozbudowany zespół handlowców, który posiada w ofercie pełne portfolio od najprostszych elektrod po najnowocześniejsze zrobotyzowane i zmechanizowane stanowiska

spawalnicze.

 

Amerykański koncern dzięki swojej historii i doświadczeniu w branży spawalniczej dostarcza kompletne rozwiązania, a nie tylko urządzenia i materiały. Jego pracownicy opracowują dla klientów indywidualny program redukcji kosztów. Pozwoliło to na współpracę z wieloma najbardziej wymagającymi firmami z branży samochodowej, energetycznej, a także na realizację projektów związanych ze spawaniem rurociągów przesyłowych. Firma ma również swój udział w EURO 2012, bowiem konstrukcja stadionu PGE Arena w Gdańsku została wykonana przy użyciu materiałów spawalniczych Lincoln Electric.

Innowacje są motorem rozwoju firmy. Od początku tego roku wprowadzono na rynek nową generację urządzeń do spawania MIG/MAG i TIG, w tym pierwszy w Polsce półautomat Speedtec® 405SP/505SP Pulse z możliwością spawania pulsem. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy weszło na rynek ponad 100 nowych produktów, wliczając w to materiały dla potrzeb energetyki i przetwórstwa gazu LNG oraz nowe opakowania próżniowe PROTECH. Należy podkreślić, że to wszystko produkowane jest w Polsce. W tym roku została uruchomiona nowa strona internetowa www.lincolnelectric.pl, gdzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat produktów i nowoczesnych rozwiązań spawalniczych. Firma Lincoln Electric posiada długoterminową strategię rozwoju dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i skupia się na różnorodnych obszarach przemysłu, aby zapewnić sobie dalszy dynamiczny wzrost.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar