NAJPROSTSZE JEST NAJLEPSZE. MAGAZYNKI BITMAG™ NA BITY, NASADKI I WIERTŁA DO WIERTARKO-WKRĘTAREK, ZAKRĘTAREK UDAROWYCH I WKRĘTAREK DO SUCHEJ ZABUDOWY

Stara prawda, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, została po raz kolejny potwierdzona przez magazynki BITMAG™ na bity, nasadki i wiertła przeznaczone do stosowania w wiertarko-wkrętarkach, zakrętarkach udarowych i wkrętarkach do suchej zabudowy. Sprawdziliśmy ich przydatność do prac profesjonalnych.

Magazynek BITMAG™ na bity, nasadki i wiertła do wiertarko-wkrętarek to urzekający w swej prostocie wynalazek, który niedawno dotarł do nas ze Szwecji. Produkowany jest w dwóch wersjach (fot. 1., 2a i 2b): metalowej i z tworzywa sztucznego. Każda zawiera po cztery śruby niewielkich rozmiarów o różnych średnicach. Są one przeznaczone do mocowania magazynków BITMAG™ w akumulatorowych wiertarko-wkrętarkach, zakrętarkach udarowych i wkrętarkach do suchej

zabudowy różnych producentów oraz marek: Hitachi, Hikoki, DeWALT, Makita, Milwaukee, Ryobi itd. Magazynki montuje się tymi śrubami w miejscach, które przeznaczone są w tego typu sprzęcie na haczyki służące do jego zawieszania na pasku czy drabinie. Co ważne, nie wymaga to demontażu haczyka, gdyż wiertarko-wkrętarki, zakrętarki udarowe i wkrętarki do suchej zabudowy mają po dwa takie miejsca symetryczne rozmieszczone po obu ich stronach, przeważnie znajdujące się na mocowaniu akumulatora. W magazynkach BITMAG™ wykonano otwór montażowy i pięć niewielkich otworów o średnicy 7,5 mm przeznaczonych na różnej długości bity z uchwytem 6-kątnym 1/4” (6,35 mm) i narzędzia wyposażone w tego typu chwyty oraz w chwyty walcowe o średnicy do 7,5 mm. Jak łatwo się domyślić, są to nasadki, różnego rodzaju wiertła kręte (w tym klasyczne wykonane do stali i drewna) i adaptery pośredniczące (fot. 3. i 4.). Gama akcesoriów, które możemy włożyć do magazynków, jest więc bardzo duża i każdy z fachowców oraz majsterkowicz może w nich trzymać najpotrzebniejszy w danej sytuacji roboczej osprzęt stosowany w wiertarko-wkrętarkach, zakrętarkach udarowych i wkrętarkach do suchej zabudowy. Aby zabezpieczyć go przed wypadaniem i umożliwić łatwe wkładanie oraz wyjmowanie, w każdym z otworów znajduje się magnes o zoptymalizowanej sile przyciągania. Została ona tak dobrana, aby obsługa magazynków była łatwa oraz żeby nie wypadały one podczas pracy, o czym przekonaliśmy się podczas testów tych produktów.


Montaż magazynków BITMAG™ w wiertarko-wkrętarkach, zakrętarkach udarowych i wkrętarkach do suchej zabudowy jest banalnie prosty. Umieszcza się je w miejscu na haczyk w maszynie (fot. 5. i 6.) i montuje jedną z dostarczonych śrub z gwintem odpowiadającym gwintowi wewnętrznemu mocowania zastosowanego w danym sprzęcie (fot. 7. i 8.). Po zamontowaniu możemy od razu w magazynkach BITMAG™ umieszczać potrzebne akcesoria (fot. 9. i 10). Co ważne, można je z łatwością wyjmować i wkładać w rękawicach (fot. 11.). Magazynki BITMAG™ umożliwiają wymianę osprzętu jedną ręką pod warunkiem, że korzystamy z 6-kątnych uchwytów gniazdowych 1/4” na bity. Zwiększają też bezpieczeństwo pracy na wysokości, gdyż skracają wydatnie czas użycia drugiej ręki, którą trzymamy się poręczy czy drabiny.

Jak już wspominaliśmy, testowane magazynki pasują do większości wiertarko-wkrętarek, zakrętarek udarowych i wkrętarek do suchej zabudowy dostępnych na rynku. W redakcyjnym warsztacie zamontowaliśmy je na tego typu urządzeniach DeWALT (fot. 12.), Hitachi (fot. 13.), Makita (fot. 10. i 11.) i Milwaukee (fot. 14.).

Testy magazynków BITMAG™ rozpoczęliśmy od sprawdzenia, czy umieszczone w nich w dół (!) różne akcesoria (długie i krótkie bity, wiertła i adaptery) nie wypadają podczas poruszania się po warsztacie i placu budowy z urządzeniami zawieszonymi na pasku, w tym celu także wspinaliśmy się po drabinie (fot. 15., 16. i 17.). Pierwszy test magazynki BITMAG™ zdały na szóstkę, gdyż żadne z akcesoriów z nich nie wypadło. Następnie postawiliśmy przed nimi znacznie trudniejsze zadania. Obróciliśmy je w dół wraz akcesoriami i zakrętarką udarową Makita BTD146 zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt ciesielski 8 x 220 mm (fot. 18.). Podczas tej operacji, pomimo sporych drgań generowanych przez zakrętarkę, żadne z akcesoriów

nie wypadło z magazynków. Następnie wiertarko-wkrętarką Hitachi DV 18DBL2 z tak samo obróconym w dół magazynkami BITMAG™ z akcesoriami wywierciliśmy otwór o średnicy 65 mm i głębokości 70 mm, podczas którego drgania miały większą amplitudę niż w przypadku zakrętarki udarowej (fot. 19.). W trakcie tej próby również nie doszło do wypadnięcia akcesoriów z magazynka. W czwartej próbie wiertarko-wkrętarką Hitachi DV 18DBL2 zwiększyliśmy stopień trudności i siłę drgań, wykonując udarowo w bloczku betonowym otwór przelotowy 10 x 150 mm (fot. 20). I w tej bardzo trudnej próbie z odwróconych w dół obu magazynków nie wypadło żadne z akcesoriów. Zaskoczeni tymi bardzo dobrymi wynikami przeprowadziliśmy ręczne testy wstrząsowe, poruszając intensywnie zakrętarką udarową Makita BTD146 i następnie wiertarko-wkrętarką Hitachi DV 18DBL2 z magazynkami obróconymi w dół. Uzyskaliśmy ten sam wynik – żadne akcesoriów nie wypadło. Redakcyjne testy magazynków BITMAG™ zakończyliśmy sprawdzeniem, czy można w grubych rękawicach umieszczać i wyjmować z nich akcesoria (fot. 11). Ten prosty test też szwedzkie produkty zdały na szóstkę.

 

 

Reasumując, magazynki BITMAG™ na bity, nasadki i wiertła do wiertarko-wkrętarek, zakrętarek udarowych i wkrętarek do suchej zabudowy to bardzo praktyczne akcesoria. Mają prostą konstrukcję monolityczną – są więc praktycznie niezniszczalne. Mogą być tylko zniszczone mechanicznie, np. przez uderzenie ciężkim przedmiotem. Do tego zaś są łatwe w montażu oraz obsłudze i pasują do większości wymienionych rodzajów maszyn dostępnych obecnie na rynku. Dlatego magazynki BITMAG™ możemy przełożyć ze starego zużytego sprzętu do nowego i korzystać z ich zalet w pracy bez ograniczeń czasowych czy sprzętowych. Zastosowano w nich magnesy w 100% pewnie trzymające osprzęt nawet w warunkach bardzo dużych drgań. Dzięki temu nie gubimy akcesoriów i oszczędzamy pieniądze na ich niepotrzebnym zakupie i czas na żmudnym wyszukiwaniu. Przyspieszają pracę, gdyż możemy w nich pomieścić różne akcesoria, w tym wiertła kręte z chwytem walcowym o średnicy do 7,5 mm, i zaoszczędzić czas na ich pobieranie np. z torby narzędziowej, z czym często wiąże się zejście i wejście po drabinie. Tego nie można powiedzieć o uchwytach, w które wyposażają maszyny ich producenci. Jak wiadomo, przeznaczone są one wyłącznie do przenoszenia bitów i mają w wielu wypadkach niską trwałość. Ponieważ magazynki BITMAG™ wydatnie ułatwiają i skracają wymianę osprzętu, mogą być stosowane w montażu seryjnym, w którym liczy się czas operacji. Dzięki nim możemy używać jednej maszyny, a nie dwóch lub więcej uzbrojonych w różny osprzęt. Dzięki temu oszczędzamy też pieniądze na zakupie potrzebnego sprzętu.

Jak widać, stosowanie magazynków BITMAG™ daje wiele korzyści praktycznych i pozwala oszczędzać pieniądze. Co ważne, spełniają one wszystkie wymagania, które takim produktom stawiają prawdziwi profesjonaliści pracujący w ciężkich warunkach. Nie dziwi więc fakt, że stały się one bardzo popularne wśród szwedzkich instalatorów, stolarzy, cieśli, dekarzy, monterów szaf i zabudów oraz budowlańców itp. Bitmag można zakupić oraz znaleźć więcej informacji na jego temat na stronie producenta www.bitmagpolska.pl.

pins

Fot. 1. Magazynek BITMAG w wersji metalowej

 

360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"> Fot. 2. Magazynek BITMAG w wersji z tworzywa sztucznego

 

 

Fot. 3. i 4. W magazynkach BITMAG można umieścić wiele różnych akcesoriów stosowanych w wiertarko-wkrętarkach i zakrętarkach udarowych

Fot. 5., 6., 7., i 8. Montaż magazynków BITMAG zakrętarce udarowej i wiertarko-wkrętarce

 

Fot. 9. Umieszczanie akcesoriów w magazynkach BITMAG jest prostą czynnością

 

Fot. 10. Różne akcesoria umieszczone w magazynku BITMAG zamontowanym w zakrętarce udarowej Makita

 

Fot. 11. Akcesoria możemy wyjmować i wkładać do magazynków BITMAG w grubych rękawicach

 

Fot. 12., 13. i 14. Magazynki BITMAG pasują do większości wiertarko-wkrętarek i zakrętarek udarowych dostępnych na rynku

 

Fot. 15., 16. i 17. Test przenoszenia akcesoriów umieszczonych w dół w magazynkach BITMAG

 

Fot. 18. Test pewnego trzymania akcesoriów skierowanych w dół podczas wkręcania udarowego

 

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
Fot. 19. Test pewnego trzymania akcesoriów skierowanych w dół podczas wiercenia dużych otworów w drewnie

Fot. 20. Test pewnego trzymania akcesoriów skierowanych w dół podczas wiercenia udarowego wbetonie

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
3 lat temu

Więcej informacji o Bitmagu i gdzie można go dostać jestt na oficjalnej stronie producenta http://www.bitmagpolska.pl

Rob
Rob
3 lat temu

Produkt wydaje się fajny, ale cena jest normalnie zaporowa 🙁

MaMaKi
MaMaKi
3 lat temu

Cena to żart.
Dystrybutor powinien być ścigany z przepisów o walce z nadmiernym wzrostem (poziomem) cen i marż (chociaż to nie żywność)… 🙂

Artykuł omawia ten niebywale zaawansowany wynalazek technologiczny jak nie przymierzając nowy rodzaj lasera do operacji na otwartym sercu. Jeszcze parę linijek tego wnikliwego i obiektywnego tekstu/testu i można by go spokojnie zamienić w pracę doktorską na wydziale PPT.
Dla prostej uczciwości proponuję jednak dodać choćby małymi literkami informację, że artykuł jest sponsorowany.

Pzdr 🙂

MaMaKi
MaMaKi
Reply to  pins
3 lat temu

Cena ponad 70 zł za kawałek plastiku z magnesem jest wyjątkowo okazyjna, życzę powodzenia w sprzedaży. Zapewne sprzedawca planuje sobie z marży wybudować własne państwo opiekuńcze, a to kosztuje. Szczególnie kosztowne są zawsze działania marketingowe.

Pozdrawiam serdecznie 🙂 🙂

kajetka
kajetka
Reply to  pins
3 lat temu

fakt drogo:) jeśli ktoś nie chce nie musi kupować …produkt fajny ale zrobiłem taki sam ze starego uchwytu di bitów miejsca na 10 bitów -koszt max 10zł z bitami 🙂