Nagrzewnice gazowe i olejowe Dedra i Stanley

Ogrzewanie miejscowe z użyciem takich paliw jak gaz płynny lub olej opałowy jest znacznie tańsze od elektrycznego. Dlatego w ofercie firmy Dedra znajdują się nagrzewnice olejowe i gazowe o szerokim zakresie mocy, przeznaczone do różnych zastosowań, co pozwala na optymalne dobranie ich do potrzeb bardzo szerokiego grona użytkowników.


Nagrzewnice gazowe

Charakteryzują się prostą konstrukcją i najniższym kosztem eksploatacji. Ich sprawność jest bliska 100%, gdyż całość ciepła pochodząca ze spalania paliwa gazowego trafia do ogrzewanego pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje nagrzewnica Dedra DED9941 o mocy 16,5 kW, którą można przeznaczyć do ogrzewania

warsztatów, garaży i hal. Urządzenie zużywa jedynie 1,22 kg gazu na godzinę, co na pełnej butli pozwala na nieprzerwaną pracę przez 9 godz.

W ofercie firmy Dedra znajdują się też nagrzewnice gazowe marki Stanley. W urządzeniach tych zastosowano wiele użytecznych rozwiązań. Wyposażono je w regulowaną stopę, która pozwala na zmianę ich kąta nachylenia, jak i w zintegrowany zapłon w pokrętle. Oferują szeroki zakres mocy cieplnej: od 12 do 44 kW. W większości modeli zastosowano regulację mocy, co w przypadku wystąpienia zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło pozwala na obniżenie zużycia gazu i cichszą pracę.

Wszystkie nagrzewnice gazowe z oferty firmy Dedra wyposażone są w zabezpieczenia, które w przypadku ich awarii odcinają dopływ gazu. Mamy więc termoparę (czujnik płomienia) i czujnik przegrzania, który odcina dopływ gazu w przypadku awarii wentylatora lub zasłonięcia otworu wlotowego. Jest też elektrozawór, który zadziała w przypadku zaniku napięcia. Pamiętajmy, że nagrzewnic gazowych z powodu cech fizycznych paliwa (większy ciężar właściwy od powietrza) nie można używać w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu, takich jak piwnice czy garaże podziemne. Trzeba też wiedzieć, że ze względu na otwartą komorę spalania konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji ogrzewanych pomieszczeń. Przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy należy zastosować otwór wentylacyjny o wymiarach 5 x 5 cm.


Nagrzewnice olejowe

Występują w wersji z otwartą komorą spalania lub w wariancie z przeponowym wymiennikiem ciepła, który separuje ogrzewane powietrze od spalin. Mogą być zasilane olejem opałowym lub zwykłym napędowym. Nagrzewnice olejowe marki Dedra mają moc grzewczą od 20 do 50 kW, zaś w wersji z odprowadzeniem spalin – od 30 do 50 kW. Wśród tych urządzeń szczególnie wyróżnia się nagrzewnica DED9955TK o mocy 30 kW mająca odprowadzenie spalin. Wyposażono ją w termostat, który automatycznie reguluje pracę i wyłącza urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury. Kiedy temperatura otoczenia spadnie, termostat ponownie uruchomi nagrzewnicę. Za podawanie paliwa odpowiada w niej prosta i praktycznie bezawaryjna sprężarka grafitowa.

Warto tu wspomnieć, że model DED9956TK mający moc 50 kW wyposażono w przeponowy wymiennik ciepła. Zastosowano w nim, zamiast sprężarki grafitowej, pompę zębatą wysokiego ciśnienia.

Gdy używamy nagrzewnic olejowych z otwartą albo zamkniętą komorą spalania, należy zapewnić prawidłową wentylację ogrzewanych nimi pomieszczeń. Tak samo jak w przypadku nagrzewnic gazowych przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy należy zastosować otwór wentylacyjny o wymiarach 5 x 5 cm lub dopływ świeżego powietrza o natężeniu 1 m3/h. Warto też wiedzieć, że jeśli zapewnione zostanie prawidłowe odprowadzenie spalin z nagrzewnicy kominowej, może ona posłużyć również do ogrzewania pomieszczeń przeznaczonych do stałego pobyu ludzi. W przypadku stosowania nagrzewnic olejowych na zewnętrz budynków koniecznie trzeba zadbać o jakość spalanego w nich paliwa – ze względu na możliwość wytrącenia się parafiny należy używać oleju opałowego lub napędowego przechowywanego w temperaturach powyżej 0°C.
W ofercie Dedry znajdziemy też nagrzewnice olejowe marki Stanley. Urządzenia te występują w wersjach z otwartą komorą spalania i mają zakres mocy od 13 do 51 kW. W większości wyposażone są w termostat regulujący ich pracę. Wszystkie nagrzewnice

Stanley wyposażono w automatyczny zapłon transformatorowy. Urządzenia te doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ogrzewania warsztatów, hal, placów budowy, itp.

Dzięki szerokiemu zakresowi mocy i wielu rozwiązaniom ułatwiającym i optymalizującym działanie nagrzewnice gazowe i olejowe z oferty Dedry pozwalają zaspokoić potrzeby szerokiego grona użytkowników tego typu urządzeń. Niewątpliwym ich atutem jest niezawodność, ekonomiczna i bezpiecznaeksploatacja.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments