Nagrzewnice Dedra. Ciepła strona mocy

W ofercie firmy Dedra znajduje się bardzo szeroka i zróżnicowana gama nagrzewnic: elektrycznych, gazowych oraz na olej opałowy lub napędowy. Przeznaczone są m.in. do ogrzewania biur, hal, warsztatów oraz do osuszania pomieszczeń.

Zmieniające się pory roku i warunki zewnętrzne zawsze wymagały od ludzi inwencji twórczej w wymyślaniu rozwiązań zapewniających nam komfort cieplny. Obecnie w okresie zimowym do ogrzewania stosuje się systemy centralne, zapewniające pokrycie strat ciepła w całych budynkach, jak też tzw. rozwiązania miejscowe. Zadaniem takich rozwiązań jest ogrzanie pomieszczeń niewystarczająco ogrzewanych przez systemy centralne lub nieogrzewanych w

ogóle. Ogrzewanie miejscowe może być również stosowane w przestrzeniach zewnętrznych dla poprawienia komfortu cieplnego ludzi lub w celu utrzymania reżimu technologicznego przeprowadzanych prac lub procesów.
Pojęcie komfortu cieplnego obejmuje cztery podstawowe czynniki składające się na tzw. temperaturę odczuwalną, a więc: temperaturę otoczenia, wilgotność względną, prędkość przepływu powietrza i temperaturę przegród budowlanych (ścian). Zapewnienie właściwych wartości tych czterech czynników jest złożonym procesem, zależnym od prawidłowej współpracy wielu systemów aktywnych (np. ogrzewania lub klimatyzacji) oraz pasywnych (np. izolacji). Dla ogrzewania miejscowego najistotniejszym aspektem jest utrzymanie właściwego poziomu temperatury otoczenia. Nagrzewnice firmy Dedra pod względem zasady działania dzielimy na trzy grupy: nagrzewnice elektryczne, gazowe i na olej opałowy lub napędowy.


Nagrzewnice elektryczne

Wykorzystują przepływ prądu przez elementy grzewcze i wytwarzają w ten sposób ciepło, które jest następnie dystrybuowane do ogrzewanej przestrzeni. W przypadku konwektorów i grzejników olejowych Descon wytworzone ciepło przekazywane jest do otoczenia na drodze konwekcji, czyli przez ruch rozgrzanego powietrza. Konwektory mogą być dodatkowo wyposażone w wentylator (np. modele DA-K2000T i DA-K2010TS) przyspieszający cyrkulację powietrza i zapewniający szybsze nagrzewanie się pomieszczeń w odróżnieniu od tzw. konwekcji niewymuszonej. Grzejniki olejowe marki Descon składają się z ogniw, zwanych popularnie żebrami, wypełnionych olejem o dużej pojemności cieplnej, dzięki czemu są w stanie utrzymać ciepło przez długi czas, gwarantując jednocześnie bezgłośną pracę. Szeroka gama grzejników olejowych obejmuje modele o mocy cieplnej od 600 W do 2500 W (model DA-J2050F z dodatkowym wentylatorem wspomagającym).
Marka Descon oferuje również termowentylatory, czasami określane mianem farelek. Na szczególną uwagę zasługują modele ceramiczne, wyposażone w kompozytowe grzałki PTC. Są to elementy ceramiczne charakteryzujące się wysoką sprawnością, a wbudowane dodatkowe radiatory zwiększające powierzchnię wymiany ciepła zapewniają błyskawiczne nagrzewanie miejscowe. Model DA-T182CS dodatkowo wyposażony jest w funkcję oscylacji, która poprawia cyrkulację powietrza w przestrzeni ogrzewanej, co przyczynia się do większego komfortu cieplnego użytkowników.


Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne marki Dedra cechują się większą mocą: od 2 kW aż do 15 kW. Są to zarówno urządzenia przystosowane do napięcia 230 V (modele o mocy do 3,3 kW włącznie), jak i do zasilania trójfazowego 400 V (modele od 5 kW do 15 kW mocy cieplnej). Występują w wariantach z klasycznymi grzałkami oporowymi, jak też w wersji z ceramicznymi grzałkami kompozytowymi PTC (DED9930A i DED9931A). Modele z grzałkami oporowymi wyposażone są w wydajne wentylatory o dużych wartościach przepływu powietrza, co daje bardzo szybką cyrkulację powietrza w ogrzewanej przestrzeni. Dzięki temu urządzenia te świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużych kubaturach, takich jak hale, magazyny, warsztaty itp.
Wszystkie nagrzewnice elektryczne marki Dedra mają termostaty zapewniające samoczynne wyłączanie się i załączanie się grzałek w przypadku osiągnięcia założonej temperatury. Wyposażone są również w zabezpieczenia termiczne zapobiegające uszkodzeniu nagrzewnicy w takich sytuacjach jak awaria wentylatora czy zasłonięcie kratki wlotowej lub wylotowej. Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, gdyż wentylatory napędzanie są silnikami indukcyjnymi, niewymagającymi zabiegów konserwacyjnych. Każda z nagrzewnic elektrycznych marki Dedra ma trójstopniową regulację pracy (studzenie, czyli działanie samego wentylatora, ogrzewanie z 50 proc. mocą znamionową i ogrzewanie z pełną mocą znamionową). Należy tu wspomnieć, że nagrzewnica DED9925 o mocy znamionowej 15 kW

wyposażona jest w regulację czterostopniową: studzenie, 5 kW, 10 kW i 15 kW.
Przy wyborze metody ogrzewania należy pamiętać, że nagrzewnice elektryczne są komfortowe i wygodne w obsłudze, jednak pod względem kosztów eksploatacji zasilający je prąd jest najdroższym źródłem ciepła. Co zrobić w przypadku, kiedy chcemy uzyskać dużą moc cieplną, jednocześnie minimalizując koszty? Tutaj z pomocą przychodzą nagrzewnice, które wykorzystują jako źródło ciepła paliwa gazowe lub płynne. W ofercie Dedra są też i takie rozwiązania.


Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice z otwartymi komorami spalania, zasilane gazem LPG, charakteryzują się praktycznie stuprocentową sprawnością. Całe ciepło powstałe w wyniku spalania gazu trafia bowiem do ogrzewanej przestrzeni. Firma Dedra oferuje nagrzewnice gazowe o mocy 16,5 kW oraz 30 kW. Podczas korzystania z tych urządzeń należy pamiętać, że gaz propan-butan to mieszanina węglowodorów C3H8 oraz C4H10. Są to związki chemiczne, które podczas procesu spalania wytwarzają dwutlenek węgla oraz parę wodną, przy czym pary wodnej jest więcej niż dwutlenku węgla. Dlatego też popularnie nazywane są te urządzenia nagrzewnicami mokrymi. Nie mogą być one stosowane do osuszania rozumianego jako proces zmniejszający wilgoć, gdyż podczas pracy zwiększają one wilgotność względną powietrza w ogrzewanej przestrzeni. Nagrzewnice takie sprawdzają się świetnie jako urządzenia grzewcze w warsztatach, gdzie można zapewnić prawidłową wentylację (przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy nagrzewnicy należy zapewnić otwór wentylacyjny o wymiarach co najmniej 5 x 5 cm). W praktyce wystarczy nieco uchylić bramę ogrzewanego warsztatu, aby spełnić ten warunek.
Drugą grupą urządzeń gazowych, które mogą służyć do ogrzewania, są piecyki i promienniki gazowe. Ich zasada działania jest nieco inna, gdyż nie są wyposażone w wentylator, a komora spalania została w nich zastąpiona przez panel ceramiczny. Gaz spalający się na powierzchni paneli ceramicznych rozgrzewa je, dzięki czemu przekazują ciepło nie tylko na drodze konwekcji, ale również promieniowania, poprawiając znacząco komfort cieplny w bardzo wychłodzonych pomieszczeniach (szczególnie tam, gdzie temperatura ścian jest niska). W przypadku, gdy liczy się wygląd urządzenia, godnym polecenia jest piecyk gazowy DED9957 z panelami ceramicznymi o mocy 4,2 kW, który zarazem stanowi obudowę butli. Wyposażony jest w kółka pozwalające na łatwiejsze przemieszczanie. Natomiast tam, gdzie liczy się efekt, lepiej jest zwrócić uwagę na promiennik gazowy o mocy 4,6 kW (model DED9970). Mocowany jest bezpośrednio na butlę za pomocą dołączonych uchwytów i można go polecić do stosowania w pomieszczeniach, gdzie widok odsłoniętej metalowej butli z gazem LPG nie stanowi problemu.
Wszystkie urządzenia gazowe marki Dedra wyposażone są w czujnik zaniku płomienia, który uniemożliwia dopływ gazu w przypadku awarii. Nagrzewnice DED9941 i DED9943 wyposażone są w elektrozawór i w czujnik przegrzania, które odetną dopływ gazu, jeśli napięcie w sieci zaniknie lub dojdzie do awarii wentylatora albo do zasłonięcia otworu wlotowego. Piecyk gazowy DED9975 ma również czujnik przechyłu, który odcina dopływ gazu, jeśli urządzenie zostanie przewrócone lub gwałtownie popchnięte.


Nagrzewnice olejowe

Działają one na bardzo podobnej zasadzie jak nagrzewnice gazowe z tą tylko różnicą, że zasilane są olejem opałowym lub zwykłym napędowym (ON). Występują w dwóch wariantach – jako (1) nagrzewnice z otwartą komorą spalania o

mocy od 20 do 50 kW oraz (2) nagrzewnice z wbudowanym wymiennikiem ciepła, zapewniającym separację ogrzewanego powietrza od spalin. Tak zwane nagrzewnice kominowe DED9955TK oraz DED9956TK mają moc cieplną 30 kW lub 50 kW. Można nimi ogrzewać przestrzeń warsztatu lub hali w dwóch konfiguracjach: poprzez umieszczenie nagrzewnicy w ogrzewanym pomieszczeniu i wyprowadzenie spalin na zewnątrz za pomocą komina lub przez ustawienie nagrzewnicy na zewnątrz i doprowadzenie gorącego powietrza przez specjalny rękaw. Nagrzewnica z otwartą komorą spalania DED9964T (o mocy 50 kW) i obydwie nagrzewnice kominowe wyposażone zostały w termostaty, które automatycznie włączą i wyłączą nagrzewnicę, zależnie od zadanej temperatury i zmieniających się warunków zewnętrznych.


Reasumując, Dedra to kompleksowy i kompetentny dostawca nagrzewnic i piecyków elektrycznych, gazowych oraz na olej opałowy lub napędowy. Urządzenia charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną, zróżnicowanymi parametrami oraz rozwiązaniami, które optymalizują ich działanie i gwarantują bezpieczną eksploatację. Dlatego każdy użytkownik, zarówno indywidualny, jak i komercyjny, może znaleźć w ofercie Dedry urządzenie najbardziej odpowiednie dlasiebie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments