Nadchodzi stabilizacja na rynku budowlanym w Polsce
Ostatnie półtora roku było dla przemysłu budowlanego i firm działających w jego obrębie bardzo niekorzystnym okresem. Spadki produkcji budowlano-montażowej w połączeniu z ujemnymi wynikami mocno przerzedziły konkurencję na rynku. Wiele firm zbankrutowało lub zmuszone zostało do restrukturyzacji, co w wielu przypadkach łączyło się ze zwolnieniem części załogi. Najnowsze dane wskazują jednak na nadchodzącą fazę stabilizacji na rynku z perspektywami na większe ożywienie w 2015 r.
Według badania wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firm budowlanych przeprowadzonego
przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2013 – Prognozy rozwoju na lata 2013-2016”, blisko jedna trzecia firm wykonawczych w 2012 roku nie wypracowała zysku, a jedna na pięć poniosła straty finansowe.Dane pozyskane od największych wykonawców potwierdzają także statystyki GUS. Wartość współczynnika poziomu kosztów dla przemysłu budowlanego w 2012 roku osiągnęła poziom 100,2%, co w praktyce oznacza, że poniesione przez firmy budowlane koszty nieznacznie przekraczały ich poziom przychodów. Najmniejszą opłacalnością charakteryzowały się roboty o charakterze inżynieryjnym – firmy realizujące zlecenia tego rodzaju dopłacały do kontraktów średnio 1,5% ich wartości. Pomimo, że w roku bieżącym przedsiębiorstwa nadal borykają się z konsekwencjami słabych wyników, sytuacja zdaje się nieco poprawiać, a wskaźnik rentowności w branży, mimo że wciąż ujemny, poprawił się z -2% po pierwszym półroczu 2012 roku do -0,1% w I półroczu roku bieżącego.
Bieżący rok nie przyniesie jednak jeszcze wzrostu odsetka rentownych firm. Jedynie 65% spośród największych wykonawców przewiduje dodatni wynik finansowy w 2013 roku, o 5 punktów procentowych mniej niż w 2012 roku. Jednakże poprawie ulegnie struktura firm, które zysku nie odnotują. Strata netto dotknie 15% firm, wobec z 19% w roku 2012. Do 20% wzrośnie także odsetek firm, które z końcem 2013 roku, zgodnie z ich własnymi przewidywaniami, wyjdą na zero.
Poprawie uległ także wskaźnik poziomu kosztów − po I połowie 2013 roku osiągnął on wartość 99,7%. W zrealizowanym badaniu firmy, które wypracowały dodatni wynik finansowy, poproszone zostały o oszacowanie poziomu marż. Średnia uzyskiwana marża to 4,5%, zaś najczęściej firmy deklarowały, że nie przekroczyła ona 3%.
W świetle wciąż słabej kondycji branży budowlanej pewną nadzieję budzi fakt, że dzięki niskiemu poziomowi stóp procentowych wielu przedsiębiorców jest w stanie uzyskać kredytowanie na swoje zamierzenia inwestycyjne. Poprawia to strukturę popytową na usługi budowlane, a wykonawcom zapewni portfel zleceń. Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na perspektywy dla rynku budowlanego są nadchodzące inwestycje w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, co jednak większy wpływ na rynek będzie miało dopiero w 2015 roku.