Myjka ciśnieniowa Makita HW 102

Choć pora roku chyba nie jest najodpowiedniejsza do używania myjki ciśnieniowej, to już czas, aby zastanowić się nad jej kupnem. Na wiosnę bowiem spłukamy nią podwozia samochodów z soli, wymyjemy tarasy i podjazdy z nieczystości, które pojawiły się wraz z topniejącym śniegiem, czy oczyścimy elewacje domów zabrudzonych sadzą wydobywającą się zimą z kominów naszych sąsiadów.

 

Najnowsza myjka ciśnieniowa Makita HW 102 przeznaczona jest do typowych zadań amatorskich. Oznacza to, że sprawdzi się świetnie w każdym gospodarstwie domowym, które potrzebuje wydajnego urządzenia do szybkiego mycia aut, rowerów i

innego wyposażenia ulegającego zabrudzeniom trudnym do ręcznego usunięcia. Prezentowane elektronarzędzie wyposażono w silnik o mocy 1300 W. Choć to niewiele, to jednak myjka odwdzięcza się naprawdę niewielkimi rozmiarami i nie zajmuje dużo miejsca nawet w niewielkim garażu czy domku narzędziowym. Pomimo małej jednostki napędowej, sprzęt wytwarza maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 100 barów i zapewnia maksymalny przepływ wody 7 litrów na minutę. To bardzo dobry wynik, który osiągają maszyny z silnikami większymi o 200-300 W. Narzędzie pobiera wodę o maksymalnym ciśnieniu 1 MPa, której temperatura nie przekracza 50°C.

Każda myjka ciśnieniowa przeznaczona do zastosowań w gospodarstwach domowych musi być przede wszystkim prosta w obsłudze. Z założenia jest to sprzęt, który nie będzie używany intensywnie, ale za to często. Cała procedura rozłożenia myjki, jej uruchomienia i ponownego złożenia musi być łatwa i bezproblemowa. Jednostkę podłącza się najpierw do zasilania. Następnie do myjki podpina sie źródło wody (kranu), używając do tego typowych szybkozłączy. Po tych dwóch wstępnych czynnościach należy jeszcze podpiąć do myjki za pomocą węża wysokociśnieniowego specjalny pistolet z włącznikiem spustowym. Do niego z kolei zamocować dodatkowe akcesoria. Najczęściej używana będzie zapewne specjalna lanca wysokociśnieniowa z regulowaną dyszą rozpylającą. Przekręcając dyszę, można wybrać cztery rodzaje strumienia, który wypływa z lancy. Do wstępnego zwilżania mytej powierzchni możemy zastosować zbiornik na detergent, który mocuje się między pistoletem a dyszą rozpylającą. Ciekawostką jest, że pojemnik posiada regulację ciśnienia, co pozwala dość precyzyjnie dozować wypływ środka myjącego.

Podczas konstruowania myjki ciśnieniowej Makita HW 102 japońscy konstruktorzy poświęcili dużo uwagi kwestiom ergonomii oraz łatwości przechowywania. Duża rękojeść pistoletu z poręcznym włącznikiem głównym (z blokadą do pracy ciągłej) zapewnia praktycznie niemęczącą pracę. Wysuwany z korpusu uchwyt pozwala bezwysiłkowo transportować elektronarzędzie z miejsca na miejsce. Nie będziemy również narzekać na to, że myjka zajmuje dużo miejsca w garażu – kabel zasilający, pistolet i lance przechowuje się w obudowie myjki.

 

 

Dane techniczne myjki ciśnieniowej Makita HW 102

Moc silnika

1300 W

Maksymalne ciśnienie

10 MPa

Maksymalna wydajność pompy

7 l/min

Waga

26,9 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments