Multiwiertarka Skil Torro 6950 AA

Firma Skil produkuje narzędzia zarówno dla majsterkowiczów, jak i zawodowców. Do oferty producenta weszła właśnie multiwiertarka – takie narzędzie, które wywierci otwór w każdym materiale, w tym również w betonie.

 

 

 

 

Wydaje nam się, że wymarzona wiertarka dla domowej złotej rączki czy majsterkowicza z własnym warsztatem to taka, którą zrealizujemy wszystkie najczęściej spotykane prace budowlane. Dobrze, gdy jest łatwa w obsłudze i do wyboru poszczególnych trybów pracy nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Odpowiedzią na takie właśnie potrzeby jest wprowadzana do

sprzedaży multiwiertarka Skil Torro 6950 AA. Elektronarzędzie zyskało miano uniwersalnego z tego względu, że oprócz „klasycznych” otworów w drewnie, metalu czy cegle można nią wiercić także w betonie. Tradycyjne wiertarki z udarem mechanicznym nie radzą sobie z tak twardym materiałem.
Skąd się wzięła w wiertarce Skil Torro 6950 AA możliwość obróbki najtwardszego betonu? Inżynierowie udoskonalili mechanizm udarowy. Zmniejszyli liczbę zębów do 15, wydłużyli je o ok. 40% w porównaniu z wiertarkami innych producentów i zmienili ich geometrię. Te wszystkie zabiegi spowodowały, że wiertło uderza w obrabiany materiał z większą siłą. Dzięki temu sprzęt ten bez większych problemów wywierci w betonie otwór o maksymalnej średnicy 10 mm (16 mm w cegle). Najważniejsze jest jednak to, że zmieniony mechanizm udarowy zwalnia majsterkowicza z konieczności używania dwóch oddzielnych narzędzi. Teraz multiwiertarką Skil bez problemu zamocuje karnisz w betonowym nadprożu okna.
Specyfika prac wokół domu, mieszkania czy nawet w warsztacie sprawia, że wiercimy głównie otwory o niewielkich średnicach. Maszyna do zastosowań amatorskich nie musi być więc duża. W multiwiertarce Skil Torro 6950 AA zastosowano więc silnik o mocy 550 W. Współpracuje on z jednobiegową przekładnią i zapewnia wiertarce do 3000 obr./min. Z kolei mechanizm udarowy generuje do 45.000 uderzeń/min. Oba parametry pracy multiwiertarki sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego (z blokadą do pracy ciągłej). Użytkownik może także zmieniać kierunek obrotów wrzeciona i stosować wiertarkę do wkręcania. Najciekawszy z elementów sterowania multiwiertarką jest przełącznik trybu pracy. Opisy poszczególnych ustawień wykonano w formie graficznej – jest więc tło drewniane, stalowe, betonowe i ceglane. Jeden rzut oka wystarczy, by ustawić poprawny tryb pracy maszyny. Łatwo i bezbłędnie.
Multiwiertarka Skil Torro 6950 AA została skonstruowana z dbałością o wygodę pracy. Mocne uderzenia generowane przez mechanizm udarowy zmusiły producenta do zastosowania układu antywibracyjnego. System redukcji drgań (Vibration Reduction System) to w rzeczywistości elastyczne połączenie rękojeści głównej w kształcie litery „D” z korpusem multiwiertarki. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie mniej wstrząsów przenoszonych jest na ramiona użytkownika. Do tej pory nie spotkaliśmy podobnego rozwiązania w standardowych wiertarkach udarowych na rynku. Pomocny w wierceniu otworów o dużej średnicy jest uchwyt boczny, w którym zintegrowano mocowanie ogranicznika do wykonywania powtarzalnych otworów o zadanej głębokości. Łatwa wymiana wiertła dzięki funkcji efektywnej blokady wrzeciona przekłada się na silniejsze trzymanie wiertła w stosunku do powszechnych na rynku uchwytów dzielonych (dwuczęściowych). Zaletą uchwytu w nowej multiwiertarce Skil Torro jest możliwość wygodnego stosowania przeróżnego osprzętu: wierteł cylindrycznych do metalu, drewna, cegły, betonu oraz tworzyw sztucznych jak również 6-kątnych bitów i kluczy nasadowych służących do wkręcania różnorodnych śrub i wkrętów.

 

 

Dane techniczne multi-wiertarki Skil Torro 6950 AA

Moc

550 W

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/murze/drewnie

10/13/16/35 mm

Obroty na biegu jałowym

0-3000/min

Częstotliwość udarów

0-45.000/min

Rodzaj uchwytu

bezkluczykowy 10 mm

Waga

1,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

KOSA SPALINOWA VERTO – UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA

Kosa spalinowa stanowi doskonałe uzupełnienie kosiarki spalinowej. Oto kilka najważniejszych rad dotyczących prawidłowego użytkowania i konserwacji tego elektronarzędzia.

 

Podczas używania kosy spalinowej najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno własne, jak i osób trzecich. Przed rozpoczęciem koszenia należy przygotować teren, na którym będą wykonywane prace. Konieczne jest usunięcie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać odrzucone przez obracający się element tnący oraz takich, które mogłyby uwięznąć w urządzeniu (np. druty, sznurki). Użytkownik kosy spalinowej powinien założyć na siebie odzież ochronną w postaci długich spodni, bluzy z długim rękawem oraz solidnego obuwia. Niezbędne są także okulary ochronne, a dodatkowo zaleca się specjalne nauszniki wygłuszające. Pracując kosą spalinową

VERTO, należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości – minimum 15 m od osób przebywających w pobliżu. W żadnym wypadku nie wolno uruchamiać silnika bez zamontowanej osłony elementu tnącego. Stosowanie niewłaściwych lub uszkodzonych osłon może stać się przyczyną poważnych obrażeń ciała.

50G491_vis_2

Mieszankę paliwową przygotowuje się w kanistrze i dopiero wtedy nalewa do zbiornika kosy

Aby kosa spalinowa działała wydajnie i prawidłowo, należy przygotować odpowiednią mieszankę paliwową zgodną z zaleceniami producenta. W przypadku kosy spalinowej VERTO należy zmieszać benzynę (bezołowiową o liczbie oktanowej 95) z dobrej jakości olejem silnikowym do silników dwusuwowych w stosunku 25:1 według informacji podanych w tabeli zamieszczonej w artykule. Nie powinno się mieszać benzyny z olejem bezpośrednio w zbiorniku paliwa kosy, może to bowiem doprowadzić do awarii urządzenia. Do przygotowania mieszanki służy dołączony do zestawu kanister. Użytkownik powinien najpierw wlać odpowiednią ilość oleju do kanistra, a następnie dolać dokładnie odmierzoną ilość benzyny, zakręcić kanister i dokładnie wymieszać. Dopiero po wykonaniu tych czynności można uzupełnić zbiornik paliwa przygotowaną mieszanką. Przed rozpoczęciem pracy należy także sprawdzić, czy elementy tnące są prawidłowo przymocowane do kosy. Nieprawidłowo nawinięta żyłka lub niewłaściwy osprzęt powodują wzrost wibracji podczas pracy, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować obrażenia.

50G491_vis_3

Kosę spalinową VERTO należy czyścić za pomocą szczotki lub delikatnej tkaniny, bez użycia wody, płynów czyszczących czy rozpuszczalników.

Kosy spalinowej można używać tylko wtedy, gdy trawa jest sucha. Jeżeli teren obrośnięty jest wysoką trawą, cięcie powinno odbywać się stopniowo, warstwami, tak aby nie doszło do uszkodzenia elementów tnących i do przeciążenia urządzenia. Narzędzie należy utrzymywać z dala od obiektów twardych i roślin uprawnych. Dobrą praktyką po skończonej pracy jest regularne czyszczenie kosy z pyłów, śladów spalin i paliwa oraz usuwanie resztek trawy z osłony oraz zamontowanego elementu tnącego. Kosę spalinową VERTO należy czyścić za pomocą szczotki lub delikatnej tkaniny, bez użycia wody, płynów czyszczących czy rozpuszczalników.

50G491_vis_4

Czyszczenie świecy zapłonowej

W trakcie sezonu niezbędne są regularne przeglądy kosy i przeprowadzanie prac konserwacyjnych, które wydłużają żywotność urządzenia. Do najważniejszych należą: kontrola i czyszczenie filtra powietrza, kontrola i okresowa wymiana filtra paliwa, jak też kontrola stanu i wymiana świecy zapłonowej. Jak wiadomo, zabrudzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika spalinowego oraz zwiększenie zużycia paliwa. Filtr powietrza należy czyścić po każdych 5 godz. pracy kosy. Natomiast podczas montażu lub wymiany filtra paliwa należy uważać, aby do przewodu zasysającego nie dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia. W przypadku zaś konieczności wymiany zużytej świecy zapłonowej, należy wymienić ją na zalecaną przez producenta. Podczas kontroli stanu świecy można czyścić jej elektrodę z nagaru szczotką drucianą.

50G491_vis_85A8691_m

Czyszczenie głowicy tnącej

Po

skończonym sezonie trzeba przygotować narzędzie do przechowania. Kosę spalinową VERTO najlepiej przechowywać w suchym pomieszczeniu, w pozycji pionowej lub poziomej, tak aby wlew paliwa znajdował się u góry. Urządzenie można także podwiesić na wieszaku w szopie lub w garażu. Przed odstawieniem kosy na zimę należy koniecznie spuścić całe paliwo ze zbiornika oraz uruchomić silnik i zezwolić, aby przestał pracować z powodu braku paliwa. Następnie należy ściągnąć fajkę zapłonową ze świecy i dokładnie wyczyścić urządzenie. Tak przygotowana kosa jest gotowa do odstawienia na okres zimowy. Wraz z nadejściem kolejnego sezonu narzędzie należy ponownie przygotować do pracy, tworząc nową mieszankę paliwową, czyszcząc zakurzone po zimie filtry powietrza i sprawdzając po kolei wszystkie elementy oraz zwracając uwagę na to, czy elementy tnące są w odpowiedniej kondycji. Pełna oferta produktowa VERTO na vertotools.com.

opr.HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 lat temu

Kanister sie pisze po za tym zalecana mieszanka to 1-50

copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu