Multiwiertarka Skil Torro 6950 AA

Firma Skil produkuje narzędzia zarówno dla majsterkowiczów, jak i zawodowców. Do oferty producenta weszła właśnie multiwiertarka – takie narzędzie, które wywierci otwór w każdym materiale, w tym również w betonie.

 

 

 

 

Wydaje nam się, że wymarzona wiertarka dla domowej złotej rączki czy majsterkowicza z własnym warsztatem to taka, którą zrealizujemy wszystkie najczęściej spotykane prace budowlane. Dobrze, gdy jest łatwa w obsłudze i do wyboru poszczególnych trybów pracy nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Odpowiedzią na takie właśnie potrzeby jest wprowadzana do

sprzedaży multiwiertarka Skil Torro 6950 AA. Elektronarzędzie zyskało miano uniwersalnego z tego względu, że oprócz „klasycznych” otworów w drewnie, metalu czy cegle można nią wiercić także w betonie. Tradycyjne wiertarki z udarem mechanicznym nie radzą sobie z tak twardym materiałem.
Skąd się wzięła w wiertarce Skil Torro 6950 AA możliwość obróbki najtwardszego betonu? Inżynierowie udoskonalili mechanizm udarowy. Zmniejszyli liczbę zębów do 15, wydłużyli je o ok. 40% w porównaniu z wiertarkami innych producentów i zmienili ich geometrię. Te wszystkie zabiegi spowodowały, że wiertło uderza w obrabiany materiał z większą siłą. Dzięki temu sprzęt ten bez większych problemów wywierci w betonie otwór o maksymalnej średnicy 10 mm (16 mm w cegle). Najważniejsze jest jednak to, że zmieniony mechanizm udarowy zwalnia majsterkowicza z konieczności używania dwóch oddzielnych narzędzi. Teraz multiwiertarką Skil bez problemu zamocuje karnisz w betonowym nadprożu okna.
Specyfika prac wokół domu, mieszkania czy nawet w warsztacie sprawia, że wiercimy głównie otwory o niewielkich średnicach. Maszyna do zastosowań amatorskich nie musi być więc duża. W multiwiertarce Skil Torro 6950 AA zastosowano więc silnik o mocy 550 W. Współpracuje on z jednobiegową przekładnią i zapewnia wiertarce do 3000 obr./min. Z kolei mechanizm udarowy generuje do 45.000 uderzeń/min. Oba parametry pracy multiwiertarki sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego (z blokadą do pracy ciągłej). Użytkownik może także zmieniać kierunek obrotów wrzeciona i stosować wiertarkę do wkręcania. Najciekawszy z elementów sterowania multiwiertarką jest przełącznik trybu pracy. Opisy poszczególnych ustawień wykonano w formie graficznej – jest więc tło drewniane, stalowe, betonowe i ceglane. Jeden rzut oka wystarczy, by ustawić poprawny tryb pracy maszyny. Łatwo i bezbłędnie.
Multiwiertarka Skil Torro 6950 AA została skonstruowana z dbałością o wygodę pracy. Mocne uderzenia generowane przez mechanizm udarowy zmusiły producenta do zastosowania układu antywibracyjnego. System redukcji drgań (Vibration Reduction System) to w rzeczywistości elastyczne połączenie rękojeści głównej w kształcie litery „D” z korpusem multiwiertarki. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie mniej wstrząsów przenoszonych jest na ramiona użytkownika. Do tej pory nie spotkaliśmy podobnego rozwiązania w standardowych wiertarkach udarowych na rynku. Pomocny w wierceniu otworów o dużej średnicy jest uchwyt boczny, w którym zintegrowano mocowanie ogranicznika do wykonywania powtarzalnych otworów o zadanej głębokości. Łatwa wymiana wiertła dzięki funkcji efektywnej blokady wrzeciona przekłada się na silniejsze trzymanie wiertła w stosunku do powszechnych na rynku uchwytów dzielonych (dwuczęściowych). Zaletą uchwytu w nowej multiwiertarce Skil Torro jest możliwość wygodnego stosowania przeróżnego osprzętu: wierteł cylindrycznych do metalu, drewna, cegły, betonu oraz tworzyw sztucznych jak również 6-kątnych bitów i kluczy nasadowych służących do wkręcania różnorodnych śrub i wkrętów.

 

 

Dane techniczne multi-wiertarki Skil Torro 6950 AA

Moc

550 W

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/murze/drewnie

10/13/16/35 mm

Obroty na biegu jałowym

0-3000/min

Częstotliwość udarów

0-45.000/min

Rodzaj uchwytu

bezkluczykowy 10 mm

Waga

1,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ręczne pilarki tarczowe (część IV). Charakterystyka techniczna

Gdy wybieramy pilarkę tarczową, powinniśmy bacznie przyjrzeć się jej parametrom technicznym.

Główne parametry techniczne, które charakteryzują te elektronarzędzia, to:

  • moc nominalna (W, tylko w wypadku pilarki sieciowej),
  • moc użyteczna (W, tylko w wypadku pilarki sieciowej),
  • napięcie zasilania (V, tylko w wypadku pilarki akumulatorowej),
  • pojemność i rodzaj baterii (Ah, tylko w wypadku pilarki akumulatorowej),
  • średnica zewnętrzna i wewnętrzna piły tarczowej (mm),
  • prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1),
  • zakres kątów cięcia (°),
  • maks. głębokość cięcia przy 90° (mm),
  • maks. głębokość cięcia przy 45° (mm),
  • ciężar (kg).

Moc nominalną pilarek tarczowych, tak jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi, podaje się w watach. Parametr ten informuje nas o zużyciu energii elektrycznej przez opisywane tu

urządzenia. Obecnie maszyny te mają moc nominalna o wartości od ok. 500 do 2800 watów. Pilarki o mocy powyżej 2000 watów to duże gabarytowo modele przeznaczone specjalnie do prac ciesielskich. Natomiast moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Od mocy zależy wydajność cięcia pilarki i jej obciążalność. Jak wiadomo, do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się maszyny mocniejsze oraz bardziej odporne na przeciążenia.

Siłę pilarek akumulatorowych wyraża się wielkością napięcia prądu stałego ich akumulatora. Im większe to napięcie, tym silniejsza jest maszyna. Wartość napięcia informuje także o parametrach zasilania tych maszyn. Obecnie dostępne tarczowe pilarki akumulatorowe mają napięcie zasilania od 14,4 do 36 V. Ponieważ wielkość prądu akumulatora zależy od jego temperatury pracy, jest jasne, że podawane parametry są ściśle skorelowane odpowiednimi warunkami temperaturowymi. Są one podawane dla temperatury pokojowej (ok. 20°C). Uwaga ta dotyczy również wartości pojemności baterii, która w wyniku ich schłodzenia ulegnie zmniejszeniu. Zatem będzie mniejsza niż podana przez producenta narzędzia w katalogu. Obecnie w pilarkach stosuje się akumulatory Li-Ion o pojemności od 1,5 do 5,2 Ah.

Średnica zewnętrzna piły tarczowej informuje użytkowników o wielkości tego typu narzędzi, które mogą być stosowane w danym modelu pilarki. Dlatego jest jednym z najważniejszych parametrów tych maszyn. Nie wolno w nich stosować pił o innej średnicy zewnętrznej niż podaje producent, bo to jest niebezpieczne dla operatora pilarki. Obecnie dostępne tego typu maszyny są na piły o średnicach zewnętrznych od 130 do 640 mm. Urządzenia na piły o średnicy 180-300 mm zalicza się do dużych pilarek ręcznych, zaś maszyny wykorzystujące tarcze o średnicy powyżej 300 mm – do pilarek ciesielskich. Ważnym parametrem jest tzw. średnica wewnętrzna piły tarczowej. Informuje ona o wielkości otworu służącego do mocowania tych narzędzi. Wielkość otworów jest oczywiście zależna od średnicy zewnętrznej piły i znormalizowana, aby można było w pilarkach tarczowych stosować zamiennie narzędzia różnych producentów. Najbardziej typowe średnice wewnętrzne pił tarczowych stosowanych w opisywanych tu maszynach to 12,7, 16, 20 i 30 mm.


Prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1) pilarek tarczowych wynosi od 1800 do 5800 min-1. Podane zakresu prędkości obrotowych zapewniają odpowiednie parametry skrawania piłom tarczowym przeznaczonym do najbardziej typowych zastosowań pilarek tarczowych. Warto tu wspomnieć, że niektóre specjalne wykonania mają bardzo małe obroty na biegu luzem wynoszące nawet 210 min-1. Takie pilarki są przeznaczone np. do cięcia płyt spajanych betonem: silikatowych, włóknowych itp.

Pilarkami tarczowymi można wykonywać cięcia nie tylko prostopadłe, a także ukośne. Typowy zakres kątów cięcia wynosi 0-45°. Na rynku dostępne są także maszyny o większym zakresie, np. 0-60°. Kąt cięcia ustawia się za pomocą specjalnej regulacji z podziałką kątową służącą do dokładnego ustawienia skosu cięcia. Głębokość cięcia też jest regulowana i zależy głównie od średnicy zewnętrznej pił stosowanych w opisywanych tu elektronarzędziach. Producenci podają wartości maksymalne głębokości cięcia dla kątów skrajnych, tj. dla prostopadłego (0° lub 90°, podana wartość tego kąta zależy od przyjętej płaszczyzny odniesienia), oraz dla 45° lub 60° (w pionowej płaszczyźnie odniesienia). Głębokości cięcia w przypadku kątów większych od 0° i mniejszych od 45° lub 60° zawierają

się w przedziale podanych wartości dla kątów skrajnych.

Ważnym parametrem jest ciężar maszyn, bowiem stanowi on jeden z czynników określających ergonomiczność urządzenia. W wypadku pilarek tarczowych niski ciężar ułatwia operowanie nimi. Maszyny te ważą od ok. 2,4 do 23,5kg.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu