Modułowe systemy przechowywania narzędzi Get Organised

W ostatnich latach coraz większa liczba warsztatów i firm przemysłowo-produkcyjnych inwestuje w różnorodne systemy modułowe przechowywania narzędzi, których głównym celem jest uporządkowanie miejsca pracy. Systemy modułowe charakteryzują się tym, że każdemu narzędziu przyporządkowane jest odpowiednie miejsce, dzięki czemu dostępne przy wykonywaniu pracy, a po jej zakończeniu pozwala szybko skompletować zestaw narzędziowy.

Na polskim rynku dostępny jest olbrzymi wybór przeróżnych rozwiązań, i niezliczona gama marek oraz producentów, których flagowym produktem jest wózek narzędziowy. Wózki występują w wielu wariantach, począwszy od małych zestawów, które nie stanowią dużego wydatku w porównaniu do ogromnych, rozbudowanych rozwiązań wiążących się z większą

inwestycją. Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania należy najpierw przemyśleć sposób zastosowania i użytkowania danego systemu. Tu zwłaszcza trzeba się skoncentrować na warunkach użytkowania,  wymaganej mobilności, dalszej możliwości serwisowania i ewentualnej rozbudowie wybranego systemu.

Większość producentów na polskim rynku nie oferuje żadnej obsługi posprzedażowej wózków narzędziowych i wiele tanich rozwiązań modułowych przy profesjonalnej eksploatacji okazuje się zakupem jednorazowym. Wózek narzędziowy jest przez nich traktowany jako jednolita całość i niejednokrotnie nie mamy możliwości dokupienia uszkodzonego lub zgubionego narzędzia. W większości przypadków indywidualnie dokupione narzędzie nie pasuje lub nie mieści się do systemu modułowego i musi być przechowywane w innym miejscu. Problem pojawia się również w sytuacjach, takich jak na przykład defekt koła lub uszkodzenie systemu zamykania – nie mamy wtedy możliwości dokupienia części zapasowych.

Jeśli mobilność wózka jest głównym wymaganiem, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak koła i systemy ich blokowania oraz konstrukcję oraz jakość materiałów. Duża liczba wózków jest tak naprawdę stałym miejscem pracy, ponieważ jakość wykonania kół w stosunku do wagi wózka de facto uniemożliwia sprawne przemieszczanie. Następnym często powtarzającym się problem jest system blokowania kół, którego w wielu przypadkach nie dostosowano do wagi wózka. Bardzo ważnym aspektem niezauważalnym gołym okiem jest grubość stosowanej blachy, jak również jakość spawów, co ma duży wpływ na stabilność całej konstrukcji. Wiele modeli na rynku polskim wykonanych jest z cienkiej blachy, a ponadto priorytetem przy spawaniu jest szybkość produkcji, a nie stabilność konstrukcji. Efektem tego jest na przykład niedomykanie się szuflad po krótkim czasie użytkowania.

Dzięki swojej mobilności wózki narzędziowe używane są w różnych warunkach, przez co narażone są na wilgoć, deszcz, pył, brud, substancje chemiczne, etc. Aby uniknąć ryzyka korozji, bardzo ważna jest wysoka jakość stali oraz sposób jej lakierowania. Wózki z tzw. wyższej półki wykonane są ze stali wysokogatunkowej oraz lakierowane wielowarstwowo metodą proszkową.

Ciągły rozwój nowych technologii i ich aplikacji powoduje wzrost naszych potrzeb oraz wymagań.  Profesjonalni użytkownicy coraz częściej nie akceptują standardowych rozwiązań i oczekują indywidualnego doboru narzędzi do ich potrzeb. Dlatego czołowi producenci na rynku oferują szeroką gamę modułów, dzięki czemu klient sam może stworzyć kompletny zestaw zgodny z indywidualnymi wymaganiami.

Przykładem na to mogą być zakłady serwisujące samoloty szwedzkich wojsk lotniczych marki JAS GRIPEN, które wymagały stworzenia 26 indywidualnych mobilnych stanowisk pracy. Po wielu testach udało się to osiągnąć dzięki innowacyjnemu systemowi modułów marki Tengtools. Ma ona w swojej ofercie ponad 100 różnych modułów. Ponadto Tengtools oferuje możliwość stworzenia własnego modułu w dwukolorowym systemie EVA. Tutaj każdy moduł jest skanowany w systemie CAD/CAM i frezowany komputerowo. Górna warstwa bloku EVA jest czarna, a dolna czerwona, dzięki czemu kształt wyjętego narzędzia jest wyraźnie uwidoczniony w kolorze czerwonym. Umożliwia to szybką identyfikację brakujących elementów wyposażenia. Ten aspekt był również jednym z kluczowych wymagań przy komponowaniu zestawów dla wyżej wymienionej firmy serwisowej z powodu zminimalizowania ryzyka pozostawienia narzędzia w integralnej części samolotu, np. silniku czy wentylacji.

Kolejnym krokiem rozwoju konceptu Get Organised jest możliwość rozbudowy standardowego wózka o szeroką gamę akcesoriów, takich jak szafki, stoły, półki i regały boczne, półki magnetyczne,

panele i skrzynki narzędziowe, wieszaki, etc. Ten kompleksowy system pozwala przy użyciu dowolnej kombinacji wózków narzędziowych, wkładów i wyżej wymienionych akcesoriów na stworzenie jednolitego stanowiska pracy dobranego do indywidualnych potrzeb.
Jak widać, przy wyborze wózka narzędziowego musimy kierować się nie tylko ilością oferowanych narzędzi, jakością i ceną, ale również warunkami, w jakich będzie eksploatowany, i mieć na uwadze serwis posprzedażowy. Przezorny nie zapomni o możliwości dalszej rozbudowy indywidualnego konceptu Get Organised. Jak w większości przypadków, jeśli stawiamy wysokie wymagania, wybór najtańszej oferty w żaden sposób nie spełni naszych oczekiwań i okaże się de facto najdroższy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments