MOCNE I KOMPAKTOWE. ELEKTRONARZĘDZIA AKUMULATOROWE MAKITA Z LINII 10,8 V (12 V MAX)

Makita opracowała swoje elektronarzędzia akumulatorowe z linii 10,8 V (12 V max) z myślą o lekkich zastosowaniach, ale wymagających w wielu wypadkach aplikacji dużej siły. Urządzenia te oferują innowacyjne rozwiązania i łączą kompaktową konstrukcję i niską masę z wysoką efektywnością pracy.

 

Technologia litowo-jonowego zasilania elektronarzędzi umożliwiła konstrukcję bardzo lekkich i kompaktowych maszyn, a przy tym efektywnych w pracy. Wykorzystała to Makita, opracowując elektronarzędzia oraz urządzenia akumulatorowe niskonapięciowe wchodzące w skład linii 10,8 V (12 V max). Zasilane są akumulatorami Li-Ion 10,8 V lub 12 V max o pojemnościach 1.5, 2.0 i 4.0 Ah, wyposażonymi w elektronikę optymalizującą ich działanie i wskaźniki

poziomu naładowania. Do ich ładowania Makita oferuje sześć ładowarek, które w zależności od modelu obu produktów napełniają baterie energią w czasie od 22 do 130 min.

 

Gama akumulatorowych elektronarzędzi i urządzeń Makity z Li-Ion 10,8 V (12 V max) obejmuje ponad 85 produktów: wiertarko-wkrętarki, zakrętarki i klucze udarowe (w tym kątowe), klucze grzechotkowe, przecinarki, wycinarki, piły szablaste, wyrzynarki, wiertarki kątowe, młotowiertarki, sztyfciarkę, wyciskacze do klejów, wentylator, odkurzacz, nożyce, pilarki tarczowe, jak też minikompresor, lasery budowlane, kurtki i kamizelki podgrzewane, latarki oraz urządzenie ogrodowe (nożyce
i podkaszarki).


Elektronarzędzia Makita z linii Li-Ion 10,8 V (12 V max)

To bardzo zróżnicowana gama maszyn, jak łatwo zauważyć z powyższego wyliczenia. Wszystkie te produkty cechuje kompaktowa, lekka obudowa i perfekcyjna ergonomia oraz wysoka jakość. Urządzenia zostały wykonane w technologii zasilania CXT, zapewniającej im wysoką wydajność oraz produktywność i długi czas pracy. Ich omawianie zaczniemy od najnowszej bardzo lekkiej i kompaktowej wiertarko-wkrętarki Makita DF333D, którą można efektywnie pracować (maksymalny moment obrotowy – 30 Nm), w tym też w miejscach trudno dostępnych. Urządzenie wykonano w technologii CXT (Compact Extreme Technology) i wyposażono w 2-biegową przekładnię oraz rękojeść o zwiększonej sztywności. Zastosowano w nim też płynną regulację obrotów w zakresach (I/II bieg) 0–450/0–1700 min-1, diodę LED oświetlającą obszar roboczy z funkcją opóźnionego wygaszania, 20-stopniową regulację momentu obrotowego (z ustawieniem wiercenia) oraz szybkomocujący uchwyt wiertarski.

Kolejną innowacyjną maszyną wykorzystywaną do prac montażowych jest akumulatorowy klucz zapadkowy Makita WR100D wyposażony w obudowę o podwyższonej odporności na pył i wilgoć (technologia XPT). Jest on elektrycznym odpowiednikiem zapadkowych kluczy pneumatycznych. Zastosowano w nim innowacyjne mocowanie nasadek – zamiast standardowo montowanych kwadratowych zabieraków mamy przelotowe gniazdo sześciokątne 13 mm. Mocuje się w nim adaptery do nasadek z zabierakami 3/8” lub 1/4” będące w standardowym wyposażeniu testowanego klucza. Ten rodzaj mocowania ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie możemy dzięki temu przelotowo montować/demontować nakrętki sześciokątne 13 mm na prętach gwintowanych M8. Klucz Makita WR100D ma maksymalną moc użyteczną 250 W i generuje płynnie regulowane obroty od 0 do 800/min oraz osiąga moment obrotowy w wartości 47,5 Nm. Jest przeznaczony do montażu połączeń gwintowych od M5 do M12 (standardowe śruby) i od M5 do M10 (dużej wytrzymałości). Wyposażono go też w elektryczny hamulec zwiększający dokładność montażu, blokadę włącznika, wąską, ergonomiczną rękojeść soft grip, a także w diodę LED.

W przypadku gdy chcemy wkręcać z dużą siłą, możemy do tego celu wykorzystać wkrętarkę udarową Makita TD110D. To niewielkie i bardzo lekkie (1 kg) urządzenie generuje moment obrotowy o wartości 110 Nm i doskonale nadaje się do pracy w miejscach trudno dostępnych i do montażu wkrętów do metalu (M4–M8), standardowych (M5–M12) i śrub o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie (M5-M10). Wyposażone jest w mocny 4-polowy silnik i włącznik spustowy, którym możemy płynnie regulować prędkość

obrotową w zakresie 0–2600 min-1 i częstotliwość udarów od 0 do 3500/min. Co ważne szczególnie w porze zimowej, wkrętarką udarową Makita TD110D można pracować w ciemnych miejscach dzięki fluorescencyjnemu pierścieniowi jej obudowy oraz diodzie LED z funkcją opóźnionego wygaszania. Makita ma w swojej ofercie również mocniejszą wersję zakrętarki udarowej CXT w technologii bezszczotkowej – to model TD111 generujący aż 135 Nm momentu dokręcania.

Omawiając elektronarzędzia Makita z linii Li-Ion 10,8 V (12 V max), nie można pominąć młotwiertarek HR166D i HR140D z uchwytami SDS-plus, wykonanych w technologii CXT. Ich obudowa kryje elektropneumatyczne mechanizmy udarowe napędzane silnikiem bezszczotkowym w HR166D i 4-polowym komutatorowym w HR140D. Za sterowanie szybkością pracy w prezentowanych kompaktowych młotowiertarkach Makita odpowiada elektronika. Operator parametry pracy reguluje za pomocą włącznika spustowego, dysponując obrotami o wartościach 0–680/min (HR166D) i 0–850/min (HR140D), częstotliwościami udarów 0–4800/min (HR166D) i 0–4900/min (HR140D) oraz energią pojedynczego udaru do 1,1 J (HR166D) lub 1,0 J (HR140D). W omawianych młotowiertarkach Makita HR166D i HR140D znajdziemy też prawe/lewe obroty i elektryczny hamulec umożliwiający bezpieczną pracę.

 

Wśród elektronarzędzi Makita z linii 10,8 V (12 V max) przeznaczonych do cięcia zwracają uwagę wyrzynarki JV102D (z uchwytem gałkowym) i JV103D (żelazkowym). Napędzane są bezszczotkowymi silnikami prądu stałego (BLDC) i mają wiele praktycznych i innowacyjnych funkcji, m.in. łagodny rozruch, SOFT NO LOAD oszczędzającą energię, regulację częstotliwości skoków za pomocą pokrętła w zakresie 800–3000/min, blokadę wyłącznika, beznarzędziowo obsługiwany uchwyt brzeszczotu, 3-stopniową regulację podcinania (plus cięcie proste), system nadmuchu na linię cięcia usuwający zasłaniające ją wióry, płytę podstawy z odlewanego ciśnieniowo aluminium oraz regulację skosu cięcia w zakresie ±45°.

Prezentację elektronarzędzi Makita z linii 10,8 V (12 V max) zakończymy przedstawieniem wycinarki do płyt gipsowo-kartonowych SD100 i nożyc CP100. Przecinarką SD100 wytniemy szybko i dokładnie otwory w płytach g-k (maksymalna głębokość cięcia 30 mm) lub ze sklejki (15 mm). Urządzenie oferuje takie rozwiązania optymalizujące prace, jak regulacja częstotliwości suwów brzeszczotu spustem włącznika od 0 do 6000/min i regulacja głębokości cięcia w celu eliminacji uszkodzeń przewodów elektrycznych lub elementów konstrukcji znajdujących się np. nad sufitem podwieszanym wykonanym z g-k. Pracę nią ułatwiają pokrywa podstawy chroniąca powierzchnię płyt g-k przed zniszczeniem i zarysowaniem oraz odpowiednio profilowane wycięcie wykonane w niej w celu ułatwienia prowadzenia wycinarki po linii cięcia. Jest też króciec do podłączenia węża odkurzacza i do pracy bezpyłowej oraz dioda LED oświetlająca obszar roboczy.

Z kolei nożycami CP100 przetniemy dywany, kartony oraz elementy plastikowe, a nawet płyty CD. Z ich zalet mogą skorzystać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Makita wykonała je w technologii CXT, a więc oferują dużą moc i związaną tym wysoką efektowność pracy, która zaspokoi w 100% potrzeby profesjonalnych użytkowników. Urządzenie napędza wymienne wielokątne ostrze z prędkością 300 obr./min, ma blokadę włącznika zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem, niewielkie rozmiary

oraz wagę. Pracuje się nim komfortowo i bardzo swobodnie manipuluje, co jest szczególnie istotne dla jego profesjonalnych użytkowników.

Urządzenia ogrodowe Makita z linii Li-Ion 10,8 V (12 V max)

Stanowią niewielką duo produktową grupę złożoną z nożyc do żywopłotu i do trawy UM600 oraz lekkiej podkaszarki UR100. Nożyce mają beznarzędziowy system wymiany ostrzy do trawy na ostrza przeznaczone do żywopłotu, osłonę z prowadnicą do cięcia trawy wokół narożników, 3-pozycyjną regulację cięcia (15, 20 oraz 25 mm), ergonomiczną rękojeść gumowaną zapewniająca pełną kontrolę nad urządzeniem oraz komfort użytkowania. W nożycach można też zamontować uchwyt przedłużający pozwalający na wygodną pracę w pozycji stojącej (opcja). Z kolei podkaszarkę Makita UR100 wykonano w technologii XPT. Dzięki temu jest odporna na pył i wilgoć. Wyposażono ją w 1-żyłkową głowicę tnącą obracającą się na biegu jałowymi z prędkością 10.000 min-1, rurę teleskopową z regulacją długości w zakresie 35 cm oraz w składaną osłonę z drutu zmniejszającą ryzyko uszkodzenia ogrodzenia, kwiatów lub ozdób. Jest też regulowany 6-pozycyjny uchwyt typu pętla i możliwość zastosowania noża z tworzywa sztucznego o szerokości cięcia 230 mm (opcja).


Akumulatorowe akcesoria Makita z linii Li-Ion 10,8 V (12 V max)

To duża grupa produktów złożona z różnych latarek i lampy warsztatowej, kurtek oraz kamizelek ogrzewanych energią elektryczną pobieraną z akumulatorów. Kurtki CJ102, CJ105, CJ106 zapinane są zamkiem błyskawicznym i wykonane z wodoodpornej tkaniny chroniącej przed lekkim deszczem. Wyposażono je w dotykowy kontroler z trzema diodami LED umieszczony na lewej piersi i służący do włączania/wyłączania oraz wyboru jednego z trzech poziomów ogrzewania, w port USB w gnieździe akumulatora umożliwiający ładowanie telefonu i w elektronikę chroniącą akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. Adapter akumulatora jest demontowalny, a więc po jego usunięciu można kurtki prać w pralce (w lekko ciepłej wodzie). Rękawy są odpinane, co pozwala z kurtek zrobić w kamizelki. Strefy grzewcze w kurtkach znajdują się na piersi (lewa i prawa strona), plecach (lewa i prawa strona oraz środek), zaś tylna kieszeń na lewym boku przeznaczona jest na akumulator.

 

Reasumując, Makita oferuje pokaźną ilościowo grupę akumulatorowych elektronarzędzi i urządzeń zasilanych systemowymi akumulatorami Li-Ion 10,8 V i 12 V max. Kryją one w sobie innowacyjne rozwiązania i umożliwiają komfortowe oraz efektywne wykonanie prac zarezerwowanych dotąd dla elektronarzędzi o wyższym napięciu i większej mocy. Doskonałym zaś ich dopełnieniem są ogrzewane kurtki i latarki ułatwiające prace w trudnych warunkach oraz kompresor, który przyda się w domu, jeśli użytkownicy korzystają z samochodu czyrowerów.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar