MOCNA, ZWINNA I KOMPAKTOWA: TEST WKRĘTARKO-WIERTARKI UDAROWEJ NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2AH

Niedawno miała miejsce premiera najnowszej 2-biegowej wkrętarko-wiertarki udarowej NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah. Jej kompaktowa konstrukcja i wysoka efektywność pracy to wynik zastosowania najnowszej technologii silników bezszczotkowych i sterowania elektronicznego.

Wiertarko-wkrętarka udarowa NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah, jak jej nazwa sugeruje, należy do linii EXPERT. W linii tej marka NAC zgrupowała zaawansowane technicznie akumulatorowe elektronarzędzia napędzane silnikami bezszczotkowymi. Jak wiadomo, tego typu jednostki napędowe mają znacznie wyższą sprawność (o ok. 30%) od silnikiów komutatorowych i w konsekwencji dużo większą wydajność, m.in. dzięki wyeliminowaniu z

ich konstrukcji szczotek i komutatora oraz strat energii powstających na skutek iskrzenia między tymi elementami. „Bezszczotkowce” są też trwalsze (co najmniej o 100%), a do tego mniejsze i lżejsze niż silniki komutatorowe. Dlatego m.in. testowana wiertarko-wkrętarka NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah ma niewielką masę (1,2 kg bez akumulatora) i kompaktowe gabaryty (długość korpusu – 18,5 cm). Pracą testowanego elektronarzędzia steruje elektronika mikroprocesorowa. Jej podstawowe funkcje to regulacja obrotów silnika, ochrona antyprzeciążeniowa i optymalizacja poboru energii z akumulatora wydłużająca czas pracy urządzenia na jednym jego ładowaniu.

Omawiana wiertarko-wkrętarka NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah oferuje użytkownikom trzy tryby pracy: wiercenie, wiercenie udarowe i wkręcanie. Wybiera się je wygodnie osobnym pierścieniem nastawczym. Zastosowano w niej 2-biegową przekładnię oraz 21-stopniowe mechaniczne sprzęgło do regulacji momentu obrotowego w trybie wkręcania. Służy do tego osobny pierścień nastawczy. Natomiast zmiany przełożeń dokonujemy suwakiem znajdującym się w górnej części obudowy korpusu, zaś kierunku obrotów (prawe/lewe) – przełącznikiem suwakowym zlokalizowanym obok spustowego włącznika głównego. Z kolei prędkość obrotową i częstotliwość udarów regulujemy płynnie tym włącznikiem (I bieg obroty/udary – 0-500/7000 min-1 i moment obrotowy 60 Nm, II bieg obroty/udary – 0-2000/28.000 min-1). Testowane urządzenie wyposażono też w szybkomocujący, całkowicie metalowy uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 2-13 mm. Dzięki automatycznej blokadzie wrzeciona możliwy jest w nim montaż osprzętu jedną ręką. W omawianej wiertarko-wkrętarce nie zabrakło też diody LED ułatwiającej pracę w zaciemnionych miejscach.

Testowany NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah jest ergonomiczny, perfekcyjnie wyważony (ma konstrukcję „T”) oraz bardzo lekki (1,6 kg z akumulatorem 2.0 Ah). Wszystkie części elektronarzędzia, z którymi stykają się dłonie użytkowników podczas pracy, wyłożono miękkimi okładzinami soft grip.

Do zasilania testowanego urządzenia służą nowoczesne systemowe akumulatory Li-Ion o napięciu 20 V i pojemnościach 2.0 lub 4.0 Ah z serii AKU MULTISYSTEM 20 V. Zastosowano w nich wysoce sprawne energetycznie ogniwa Li-Ion, jak również elektronikę zabezpieczającą je przed przeciążeniem, przegrzaniem, nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Do tego mamy też 3-diodowy wskaźnik naładowania akumulatora, który pozwala na monitorowanie zapasu energii i optymalny wybór momentu podłączenia baterii do ładowarki. Marka NAC oferuje testowany model wiertarko-wkrętarki NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah w kompletacji z akumulatorem Li-Ion 20 V/2.0 Ah oraz ładowarką, która napełnia go energią w czasie 1 h.

Wyniki redakcyjnych testów wiertarko-wkrętarki NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah

Podczas redakcyjnych testów wiertarko-wkrętarki NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah wykonaliśmy próby wiercenia bezudarowego w drewnie miękkim i aluminium, jak też wiercenia udarowego w cegle czerwonej. Sprawdziliśmy też pod względem precyzji i efektywności wykonanie operacji montażowych. Dokładne wyniki testów podaje tabela zamieszczona w artykule. W naszej ocenie, przeprowadzonej też na podstawie porównań z wiertarko-wkrętarkami konkurencyjnymi, NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah oferuje wysoką wydajność pracy i dokładność montażu. Jest bardzo wygodny w pracy, łatwy w operowaniu, jak również prosty oraz szybki w obsłudze. Spełnia więc, naszym zdaniem, całkowicie wygórowane wymagania profesjonalistów.

pins

Wyniki redakcyjnych testów wiertarko-wkrętarki NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah

Materiał obrabianyRodzaj operacjiZastosowany biegZastosowany osprzętWymiary otworuRodzaj/wymiary wkrętuCzas operacjiOcena dokładności operacji w skali 1-10
Murłata sosnowawiercenie bezudarowe2.świder 14 mm14 x 140 mmnd*4,19 snd
Murłata sosnowawiercenie bezudarowe1.świder 32 mm32 x 140 mmnd15,3 snd
Profil aluminiowy o grubości ścianki 2,5 mmwiercenie bezudarowe2.wiertło kręte 6 mm6 x 2,5 mmnd7,07 snd
Cegła pełna czerwonawiercenie udarowe2.widiowe wiertło udarowe 10 mm10 x 60 mmnd10,12 snd
Murłata sosnowawkręcanie1.bit Torxndciesielski/8 x 240 mm7,05 snd
Belka modrzewiowawkręcanie2./17 stopień momentubit Torxnddo drewna/5 x 80 mm1,22 s10
* nie dotyczy

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki NAC EXPERT CDB1-BL-I-LI-20V 2Ah

Napięcie zasilania20 V
Maks. moment obrotowy (I bieg)60 Nm
Prędkość obrotowa bez obciążenia (I/II bieg)0-500/0-2000 min-1
Częstotliwość udarów (I/II bieg)0-7000/0-28.000 min-1
Liczba ustawień momentu obrotowego21
Obroty prawe/lewe+
Zakresy mocowania uchwytu szybkomocującego wiertarskiego2-13 mm
Typ akumulatora/napięcie (V)/pojemność (Ah)Li-Ion/20/2.0
Waga bez/z akumulatorem Li-Ion 20 V/2.0 Ah1,2/1,6 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments