MOCNA I KOMPAKTOWA. TEST MYJKI CIŚNIENIOWEJ YATO YT-85915

Kompaktowa myjka ciśnieniowa YATO YT-85915 przeznaczona do jest do mycia aut, sprzętu budowlanego i ogrodowego, kostki brukowej, tarasów, schodów, fasad itd. Ponieważ generuje duże ciśnienie wynoszące maksymalnie 150 barów, bezproblemowo i szybko usuniemy nią zaschnięte zanieczyszczenia z błota, gliny, a nawet z ptasich odchodów itp.

Jak wiadomo, o skuteczności pracy myjek ciśnieniowych decyduje zastosowany w nich napęd: silnik i pompa. I tak obudowa testowanej myjki ciśnieniowej YATO YT-85915 kryje w sobie komutatorowy silnik prądu zmiennego o mocy nominalnej 2000 W, mający trwałe uzwojenie i wydajny wentylator zabezpieczający przed przegrzaniem. Napędza on pompę wykonaną ze stopu aluminiowego. Warto tu zauważyć, że dzięki

tak skonstruowanemu napędowi podczas długiej pracy myjka YATO YT-85915 zapewnia stałe ciśnienie wody o maksymalnej wielkości 150 barów (ciśnienie znamionowe: 100 barów) i przepływie 6 l/min. Nie dochodzi więc do spadku tych parametrów już po 15 min pracy, jak to ma miejsce w przypadku pomp kompozytowych, które szybko się przegrzewają i rozszczelniają. Zważywszy na klasę cenową testowanej myjki (cena katalogowa: 589 zł brutto), zastosowanie w niej pompy aluminiowej jest bardzo istotną zaletą z punktu widzenia użytkownika. W wypadku konkurencyjnych marek, za zbliżoną sumę dostajemy urządzenie wyposażone w pompę kompozytową o mniejszej trwałości i ograniczonych możliwościach roboczych (głównie o znacznie krótszym czasie efektywnej pracy).


Jak łatwo zauważyć, parametry myjki ciśnieniowej YATO YT-85915 umożliwiają sprawne czyszczenie schodów zewnętrznych i tarasów wyłożonych płytkami ceramicznymi, gresowymi lub granitowymi (kamiennymi), podjazdów oraz ścieżek wykonanych z kostki brukowej czy płyt chodnikowych albo asfaltu. Testowanym urządzeniem szybko umyjemy też bardzo zabrudzony sprzęt mechaniczny: auta osobowe, maszyny budowlane (np. betoniarki), ciągniki oraz narzędzia rolnicze i ogrodowe, np. kosiarki, łopaty, grabie itd.
Warto wspomnieć, że myjkę ciśnieniową YATO YT-85915 wyposażono w bardzo szczelną obudowę o klasie ochrony IPX5. Testowany sprzęt jest więc całkowicie odporny na strugę wodną (12,5 l/min) laną na jego obudowę z każdej strony. Dzięki temu urządzenie zapewnia pełne bezpieczeństwo pracy.
Obudowa myjki ciśnieniowej YATO jest nie tylko szczelna, ale także kompaktowa i wyposażona w dwa kółka oraz wygodną rękojeść. Sprzęt więc łatwo transportować i przemieszczać podczas pracy, zwłaszcza, że jest lekki i waży tylko 8,2 kg (konkurencyjne urządzenia mają masę wynoszącą od 9 do 10,5 kg). Ponieważ bęben do nawijania węża ciśnieniowego można łatwo zdemontować (w tym celu wystarczy odkręcić dwa wkręty), myjkę YATO YT-85915 możemy przechowywać na niewielkim regale znajdującym się w garażu czy pomieszczeniu technicznym.


Podobnie jak w innych tego typu urządzeniach, w YATO YT-85915 zastosowano praktyczny system uruchamiania za pomocą włącznika spustowego znajdującego się w rękojeści lancy. Oczywiście, uprzednio należy ją włączyć za pomocą pokrętła znajdującego się na przodzie obudowy. Spust w rękojeści lancy ma blokadę uniemożliwiającą przypadkowe włączenie urządzenia. Lanca połączona jest z myjką 5-metrowym wężem ciśnieniowym odpornym na skręcanie. W tyle urządzenia znajduje się pojemnik na detergenty, zaś na lewym jego boku – uchwyt na lancę. Kabel zasilający o długości 5 m zwija się na zaczepie znajdującym się z tyłu myjki. Wodę z sieci do urządzenia dostarczamy za pomocą węża ze znormalizowanym szybkozłączem 1/2″ znajdującym się na jego wyposażeniu. Dzięki niemu podłączenie myjki do sieci wodnej jest bardzo łatwe i szybkie. Nadmieniamy, że woda z sieci musi mieć temperaturę do 50°C i maksymalne ciśnienie 1,5-3 barów. Należy tu podkreślić, że standardowe wyposażenie myjki YATO YT-85915 jest bardzo bogate i optymalnie dobrane do potrzeb użytkowników takiego sprzętu. W jego skład wchodzą: szczotka do kostki i tarasów, pistolet z przedłużką, końcówka turbo i wbudowana pianownica. Co ważne, w lancy zastosowano standaryzowane złącze

bagnetowe (bayonet). Dzięki temu gamę używanego osprzętu możemy łatwo rozszerzyć, dokupując końcówki robocze powszechnie dostępne na rynku.
Podczas redakcyjnych testów myjki YATO YT-85915 oczyściliśmy nią podjazd garażowy wykonany z kostki brukowej, a także samochód osobowy. Z tymi standardowymi zadaniami oceniany sprzęt uporał się bardzo sprawnie. Podczas czyszczenia podjazdu wykorzystaliśmy szczotkę obrotową i pojemnik na detergent w celu dozowania środka czyszczącego na mytą powierzchnię. Szczotką obrotową sprawnie usunęliśmy silnie przylegające błoto i piach oraz odchody ptasie. Następnie końcówką turbo oczyściliśmy powierzchnię podjazdu z pozostałych zabrudzeń. Z kolei podczas mycia auta najpierw wykorzystaliśmy pianownicę. Po naniesieniu nią środka myjącego, końcówką turbo usunęliśmy całkowicie brud z karoserii. Nadmieniamy, że myjka przystosowana jest do aplikacji detergentów przeznaczonych do użytku domowego dostępnych na rynku (dokładne informacje są w instrukcji obsługi – radzimy wnikliwie ją przestudiować).


W naszej ocenie, myjka ciśnieniowa YATO YT-85915 to kompaktowy i lekki sprzęt, a do tego komfortowy oraz wysoce efektywny w pracy. Jego obsługa jest łatwa i w zasadzie sprowadza się do prawidłowego podłączenia do sieci wodociągowej oraz montażu odpowiedniej końcówki roboczej, co szybko wykonamy dzięki standardowemu mocowaniu bayonet.

pins

 

Dane techniczne myjki wysokociśnieniowej YATO YT-85915

Napięcie/częstotliwość zasilania 230 V AC
Moc znamionowa 2000 W
Stopień ochrony IPX5
Ciśnienie wody zasilającej 1,5-3 bar
Min. wydatek wody zasilającej 6 l/min
Znamionowe ciśnienie wody 100 bar
Maks. ciśnienie wody 150 bar
Maks. temperatura wody zasilającej 50°C
Poziom hałasu (ciśnienie akustyczne/moc akustyczna) 85,8/95,39 dB
Maks. ciśnienie/wydajność/temperatura wody lancy 200 bar/10 l na min/60°C
Masa 8,2 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar