Mocna i bezpieczna. Test szlifierki kątowej Metabo WEPBA 17-125 Quick

Do redakcyjnego warsztatu trafiła 1700-watowa szlifierka kątowa Metabo WEPBA 17-125 Quick na tarcze 125 mm. Sprawdzaliśmy efektywność jej pracy.

Inżynierowie z Metabo, konstruując szlifierkę kątową WEPBA 17-125 Quick, szczególną uwagę poświęcili bezpieczeństwu pracy. Dlatego wyposażyli ten model w wyłącznik czuwakowy, który musi być cały czas przyciskany przez operatora w trakcie pracy, aby maszyna działała. Eliminuje to w przypadku zasłabnięcia użytkownika ryzyko jego zranienia szlifierką i/lub uszkodzenia obrabianego materiału. Po angielsku taki bezpieczny wyłącznik nazywa się dead man switch (wyłącznik umarłego), co jest bardzo znamienne. Ale na tym nie koniec, mamy w Metabo WEPBA 17-125 Quick szybki hamulec tarczowy, który w ciągu
2 s po wyłączeniu urządzenia lub zaniku zasilania w sieci zatrzymuje tarczę szlifierską. Jest też w szlifierce sprzęgło mechaniczne Metabo S-automatic, które w przypadku zablokowania tarczy minimalizuje zjawisko odrzutu do najniższego możliwego poziomu, zapewniając użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo i możliwość szybkiego wznowienia pracy. Do tego mamy osłonę tarczy regulowaną beznarzędziowo z mocowaniem zapadkowym, które uniemożliwia jej obrócenie w przypadku rozerwania się ściernicy. Omówione tu rozwiązania czynią z Metabo WEPBA 17-125 Quick szlifierkę kątową, która – naszym zdaniem – należy do elitarnego klubu najbezpieczniejszych tego typu maszyn na rynku.

Należy ona też do klubu najbardziej innowacyjnych szlifierek kątowych na tarcze 125 mm, zastosowano w niej bowiem silnik MARATHON II. To 2. generacja znanej jednostki napędowej, która zdobyła uznanie na rynku za efektywność, wytrzymałość i rozwiązania przeciwpyłowe, m.in. za koszyczek niedopuszczający drobin kurzu do uzwojeń wirnika. Silniki MARATHON II wytwarzają moment obrotowy wyższy o 50% i są mają mniejsze wymiary o 20% w porównaniu do MARATHONów I. Inżynierowie z Metabo usprawnili te jednostki napędowe przez zmianę konstrukcji stojana – jego rozmiarów i technologii nawijania uzwojeń. MARATHON II jest też bardziej wytrzymały na przeciążenia, m.in. za sprawą zastosowania nowego wentylatora, który generuje przepływ powietrza o szybkości do 400 km/h. Zmieniono także umiejscowienie wylotów powietrza – znajdują się teraz w tyle obudowy, a nie na bokach, gdzie były zwykle zasłaniane dłońmi operatora. Mniejsza podatność na przegrzewanie się i zastosowanie dodatkowej ochrony uzwojeń, tj. warstwy żywicy epoksydowej o nowej recepturze bardziej odpornej na agresywny pył szlifierski, to także czynniki podnoszące żywotność testowanej maszyny.

W modelu Metabo WEPBA 17 125 Quick pracuje silnik o mocy 1700 W. Obroty szlifierki wynoszą 11.000/min. Testowany model ma bardzo bogate wyposażenie techniczne. Mamy więc układ TachoConstamatic, który utrzymuje stałą prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem, i elektroniczne układy łagodnego rozruchu oraz antyprzeciążeniowy. W testowanym modelu znajdziemy też rękojeść boczną Metabo VibraTech (MVT) – z amortyzatorem i okładziną pochłaniającą dużą część drgań powstających w czasie cięcia i szlifowania. Wibracje w Metabo WEPBA 17 125 Quick kompensuje też autobalancer. Jego działanie połączone z rękojeścią VibraTech daje w efekcie bardzo znaczną redukcję drgań, a także wydłużenie żywotności tarcz do cięcia. Przypominamy, że wibracje potrafią ją skrócić nawet o 50%. Dzięki tym rozwiązaniom Metabo WEPBA 17 125 Quick pracuje się i wygodniej, i taniej (zmniejszony koszt tarcz korundowych). Niemiecki producent zastosował w szlifierce nakrętkę Quick-M mocującą osprzęt. Jest beznarzędziowo obsługiwana i umożliwia szybką oraz łatwą wymianę tarcz i ściernic. W tym celu należy je zatrzymać, wciskając blokadę wrzeciona, co spowoduje, że siła bezwładności poluzuje nakrętkę Quick-M. Wtedy wystarczy ją odkręcić i wymienić ściernicę.

Testy praktyczne rozpoczęliśmy od cięcia twardego pręta stalowego o średnicy 30 mm za pomocą tarczy korundowej o grubości 1 mm i granulacji P60 (ziarno korundowe), mającej spoiwo żywiczne (BF) o dużej twardości. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 14,98 s. Jest to najlepszy wynik w 10-letniej historii naszego warsztatu. Następnie szlifowaliśmy element ze stali konstrukcyjnej ściernicą listkową talerzową o średnicy 125 mm i granulacji P40. W czasie 30 s usunęliśmy 33 g

materiału stalowego.

Reasumując, szlifierka kątowa Metabo WEPBA 17-125 Quick zapewnia i wysoką wydajność pracy, i wysoki stopień jej bezpieczeństwa. Jest to więc maszyna przeznaczona dla przemysłu, a w szczególności dla zakładów, które dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa pracy.

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Metabo WEPBA 17-125 Quick

ModelWEPBA 17 125 Quick
Moc nominalna1700 W
Moc użyteczna1040 W
Obroty na biegu jałowym11.000/min
Moment obrotowy3,7 Nm
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Gwint wrzecionaM14
Masa2,7kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments