Mobilne stoły warsztatowe MFT od LeanCraft

LeanCraft, polski producent narzędzi, opracował 3 poręczne i praktyczne mobilne stoły stolarskie typu MFT. Z ich zalet mogą skorzystać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy majsterkowania.

LeanCraft podnosi wydajność pracy i pozwala oszczędzać czasu i zasoby

LeanCraft swoją działalność rozpoczął niedawno od produkcji wielofunkcyjnych, precyzyjnych przyrządów pomiarowych przyspieszających prace wykonywane narzędziami ręcznymi. Proponowane rozwiązania eliminują problemy występujące podczas mierzenia, trasowania, określania rozmiarów wierteł i śrub. Oferta firmy obejmuje również ułatwienia w organizacji porządku w warsztacie. W pracach projektowych i procesach technologicznych polski producent kieruje się zasadami lean management. Jak wiadomo, ich stosowanie maksymalizuje wydajność pracy, oszczędność czasu i zasobów. Od nazwy

tych zasad wywodzi się też nazwa marki „LeanCraft”, którą przyjęła polska firma. Dzięki m.in. ich praktykowaniu rozwija się ona dynamicznie, o czym świadczy opracowanie nowych mobilnych stołów stolarskich typu MFT, które są przedmiotem artykułu.

Stół z blatem 40 x 30 cm

Mobilne stoły warsztatowe LeanCraft – konstrukcja i zastosowania

Składają się z blatu wykonanego z płyty MDF o grubości 22 mm i cztery nóżki o średnicy 80 mm oraz wysokości 42 mm. Ich spód pokryto materiałem antypoślizgowym, aby zapewnić stołom odpowiednio dużą stabilność. Głównym bowiem zadaniem stołów stolarskich typu MFT LeanCraft jest unieruchamianie elementów w celu wykonania ich obróbki z użyciem narzędzi ręcznych lub elektronarzędzi. Dlatego w blatach wykonano otwory przelotowe o średnicy 20 mm i rozstawie 96 mm. Ich średnica jest standardowa i umożliwia mocowanie różnego rodzaju systemowych ścisków, docisków, blokad, kołków blokujących. Omawiane stoły stolarskie różnią się wielkością blatu: 40 x 30 cm, 60 x 50 cm lub 100 x 60 cm, jak też liczbą wykonanych w nich otworów montażowych – odpowiednio: 10, 28 i 49 sztuk. Ważną zaletą stołów MFT (Multi Function Table) jest łatwość ich transportu i przechowywania.
W każdym z modeli można zdemontować 4 nóżki, otrzymując w ten sposób płaski blat, z otworami do przenoszenia. Pierwszy ze stołów jest bardzo niewielki (40 x 30 cm), dzięki czemu – naszym zdaniem – można go nawet przewozić na rowerze. Dlatego może być wykorzystany do pracy praktycznie w dowolnym miejscu. Doskonale nadaje się do mocowania niewielkich elementów i lekkich prac przy użyciu dłut, pił ręcznych, arkuszy szlifierskich, pilarek tarczowych klasy 160 mm, szlifierek oscylacyjnych lub mimośrodowych, wyrzynarek, wiertarek i wiertarko-wkrętarek.

Stół z blatem 50 x 60 cm


Drugi ze stołów różniący się w nie wielkim stopniu wymiarami (60 x 50 cm) od pierwszego, oferuje większe możliwości robocze i równie maksymalną mobilność. Można mocować na nim większe elementy i pracować efektywnie wymienionym sprzętem. Jest to więc średniej wielkości stół z oferty LeanCraft. Przeznaczony jest głównie dla ekip monterskich realizujących projekty meblowe u klientów. Mały format umożliwiający wykonanie bardzo dużego zakresu prac czyni ten produkt bardzo uniwersalnym.
Trzeci ze stołów to pełnowymiarowy (100 x 60 cm), mobilny stół warsztatowy, który umożliwia wykonanie bardzo szerokiego zakresu prac i unieruchamianie kilku elementów jednocześnie. Można go użyć do pracy elektronarzędziami o dużej mocy. Stół ten doskonale sprawdzi się też podczas pracy stacjonarnej w warsztatach jako dodatkowy blat mocujący. Podobnie jak stoły 40 x 30 cm i 50 x 60 cm oferuje on mobilność i łatwość przechowywania.
Ponieważ omawiane mobilne stoły warsztatowe LeanCraft to faktycznie blaty montażowe, wymagają one do pracy stabilnego podłoża i unieruchamiających ścisków w przypadku pracy elektronarzędziami z dużą siłą posuwu. Do tego celu można wykorzystać posiadane już stoły robocze oraz równe powierzchnie znajdujące się w miejscach pracy.

Systemowe akcesoria do mobilnych stołów warsztatowych LeanCraft

Prezentowane stoły warsztatowe LeanCraft są typu MFT (Multi Function

Table). Ich główną zaletą jest możliwość mocowania elementów o różnych kształtach, jak i gabarytach oraz masie, wykonanych z dowolnego materiału – zarówno z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego itd. W celu łatwego i szybkiego ich mocowania LeanCraft opracował dla swoich stołów praktyczne akcesoria systemowe. Najbardziej podstawowym osprzętem są imaki, czyli poliamidowe kołki blokujące o średnicy 20 mm (średnica grzybka blokującego – 25 mm). Cztery ich sztuki wchodzą w skład wyposażenia standardowego stołów LeanCraft. Pełnią one funkcje punktowych blokad zabezpieczających obrabiane elementy przed przesuwaniem się po blacie. W celu zupełnego unieruchomienia elementu należy posłużyć się ściskiem poziomym lub pionowym. Lecz to nie jedyne zastosowanie tych blokad. Wewnętrzny otwór w kołku (8,2 mm) nie jest przypadkowy, gdyż umożliwia on użycie ścisku ze szczęką sworzniową. Oprócz imaków LeanCraft proponuje dwa systemowe blokery niskoprofilowe. Wykonano w nich, podobnie jak w stołach, otwory o średnicy 20 mm. Przeznaczone są one do mocowania blokerów na blatach typu MFT z użyciem imaków. Co więcej, otwory te można wykorzystać do pracy ze ściskami szczękowymi. Ważną funkcjonalnością obu omawianych blokerów jest możliwość ich piętrzenia, która zwiększa stabilność mocowania elementów o dużych rozmiarach.


Pierwszy z blokerów – model OTARU – ma kształt kątownika. Stąd doskonale nadaje się do mocowania elementów okrągłych, jak też prostopadle ustawionych do siebie. Można go też użyć jako kątownika czy miarki, gdyż wykonano na jego powierzchni skale milimetrowe. Jego poręczność zwiększają także prostokątne otwory, które służą do mocowania za pomocą różnych typów ścisków i docisków.
Drugi z blokerów LeanCraft to podłużna listwa – model AZAI – z trzema profilami kąta prostego wykonanymi na jednym z jej boków. Są one szczególnie przydatne w przypadku konieczności unieruchamiania mniejszych elementów. Listwy z powodzeniem można też użyć jako miarki, gdyż na jej powierzchni wykonano skalę milimetrową.

Stół z blatem 100 x 60 cm


Podczas pracy na blatach typu MFT konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi mocujących. LeanCraft do swoich stołów poleca ściski i dociski Bessey, które są również dostępne w ofercie stołów. Producent tych narzędzi zapewnia wysoką jakość, a jego rozwiązania przygotowane są z myślą o mocowaniu na blatach MFT. Dzięki nim można wykorzystać wszystkie możliwości robocze, które oferują mobilne stoły stolarskie LeanCraft.

Naszym zdaniem blaty LeanCraft to unikatowa na polskim rynku propozycja stołów warsztatowych dla mobilnych fachowców i serwisów. Z powodu m.in. niewielkich wymiarów ułatwiających przechowywanie z ich zalet mogą skorzystać także majsterkowicze i gospodarstwa domowe itp. Więcej o prezentowanych mobilnych stołach stolarskich i innych produktach firmy na www.leancraft.pl.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments