MŁOTY WYBURZENIOWE MILWAUKEE K 2500 H i K 2000 H

W ostatnim okresie Milwaukee® wprowadziło na rynek nową linię młotów wyburzeniowych o bardzo dużej  skuteczności działania i jednocześnie o niskim poziomie wibracji. Modele K 2500 H i K 2000 H z pewnością zainteresują wykonawców jako bardzo dobra alternatywa dla urządzeń pneumatycznych i starszych konstrukcji elektrycznych.

 

Prace remontowe, modernizacyjne i rozbiórkowe często wymagają usuwania betonowych i żelbetowych elementów konstrukcji. W takich przypadkach stosuje się ciężkie młoty wyburzeniowe o napędzie pneumatycznym, hydraulicznym bądź elektrycznym. Ostatnio Milwaukee® wprowadziło do swojej oferty dwa urządzenia zasilane z sieci 230 V. Pierwsze z nich to młot wyburzeniowy K 2500 H pozycjonowany w klasie 25 kg. Zastosowany w

nim wysokosprawny silnik bezszczotkowy o mocy znamionowej 2500 W napędza efektywny mechanizm udarowy wytwarzający energię pojedynczego uderzenia na poziomie 64 J (według procedury EPTA) z częstotliwością pracy 1300 udarów/min. System antywibracyjny AVS zapewnia minimalizację przenoszenia drgań z mechanizmu udarowego znajdującego się w korpusie wewnętrznym amortyzowanym w połączeniu z obudową zewnętrzną. Za skuteczność tego rozwiązania odpowiada również płyta sprężysta w górnej części obudowy. Dzięki zastosowaniu systemu AVS poziom wibracji nie przekracza 4,9 m/s², co w praktyce pozwala na pracę jednego człowieka przez ponad 8 godz. Oprócz dwóch uchwytów bocznych K 2500 H ma z przodu obudowy trzeci uchwyt pomagający podczas pracy lepiej kontrolować urządzenie.

Podobną konstrukcję zastosowano w mniejszym młocie K 2000 H klasy 20 kg. Urządzenie to wyposażone jest w silnik szczotkowy o mocy znamionowej 2200 W i mechanizm udarowy generujący energię pojedynczego uderzenia na poziomie 42 J. Ze względu na te parametry poziom wytwarzanych podczas kucia wibracji nie przekracza 4,7 m/s². Oba młoty mają przewód zasilający o długości 6 m, który pozwala na efektywną pracę na powierzchni do 113 m² z jednego punktu przyłączeniowego. Ze względu na dużą moc tych młotów należy stosować przedłużacze o odpowiednich parametrach elektrycznych i podłączać je do obwodów elektrycznych z zabezpieczeniami przystosowanymi do rozruchu i pracy tego typu urządzeń (przedłużacze powinny mieć jak najmniejszą długość, pracować w stanie rozwiniętym i posiadać przekroje przewodów zapewniające przepływ prądu o natężeniu 11 A, aby nie powodować spadków napięcia i utrzymać efektywność pracy urządzenia). W przypadku pracy w terenie z wykorzystaniem agregatów prądotwórczych należy też zapewnić optymalne warunki zasilania. W praktyce prezentowane młoty wyburzeniowe Milwaukee® dorównują, a nawet przekraczają efektywnością swej całodziennej pracy urządzenia o napędzie pneumatycznym czy starsze konstrukcje o zasilaniu elektrycznym. W przypadku prezentowanych młotów wygoda i ergonomia pracy powodują relatywnie małe zmęczenie operatora i tym samym podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.

 

Ważnym aspektem obsługi codziennej jest dbanie o właściwe smarowanie elementów silnie obciążonych mechanicznie i termicznie. Jak we wszystkich urządzeniach kujących należy dbać o czystość zarówno uchwytu, w którym mocujemy narzędzie robocze, jak też końcówki tego narzędzia mocowanej w uchwycie. Końcówkę tę należy też smarować niewielką ilością smaru stałego zalecanego przez producenta. Smarowanie mechanizmów wewnętrznych młota odbywa się przez dostarczenie odpowiedniej ilości smaru przez smarowniczkę umieszczoną na naklejce z tyłu korpusu narzędzia. Dla K 2500 H wymagana ilość smaru to 20 g co 40 godz. pracy (ewentualnie co 6 miesięcy), zaś dla K 2000 H, ze względu na wyższą temperaturę mechanizmu podczas pracy, to 20 g co 20 godz. (ewentualnie co 3 miesiące). W celu prawidłowego dozowania smaru Milwaukee® rekomenduje stosowanie akumulatorowej smarownicy M18 GG-201C.

Dla optymalnego wykorzystania omawianych młotów Milwaukee® wprowadziło do oferty wyposażenia nową serię dłut z systemem mocowania HEX 28 mm. Podstawowym dłutem jest szpicak mający końcówkę o ostrych krawędziach zapewniającą efektywne kruszenie betonu i zapobiegającą zakleszczaniu się narzędzia. Szpicak ten możemy stosować do prac wyburzeniowych, szczególnie przy

rozpoczynaniu kucia i rozkuwaniu otworów. Dłuto płaskie wąskie 400 x 35 mm ma podobne zastosowanie, natomiast płaskie szersze 400 x 80 mm lepiej spisuje się przy skuwaniu zapraw i betonu. Dłuta łopatkowego 400 x 125 mm możemy używać efektywnie do kopania w twardej, ubitej glebie, glinie, żwirze itp. podczas prac związanych z kształtowaniem terenu, budową dróg i wykopów. Podobny kształt łopatkowy ma dłuto do asfaltu. Służy do rozkopywania powierzchni asfaltowej i jej twardej podbudowy. Bardzo użytecznym narzędziem jest stopa do zagęszczania podłoża (ziemi, piasku, żwiru, podsypki z kruszonego asfaltu, itp.). Ma ona wymiar 200 x 200 mm i wymaga zastosowania uchwytu, którego zakończenie stożkowe osadzamy w otworze mocującym płyty. Ze względu na dużą masę młotów do ich przewożenia możemy wykorzystać znajdujący się w ofercie wózek. Oprócz młota można na nim umieścić cztery dłuta i wykorzystać wieszak na zwinięty przewód zasilający. Dzięki omówionym wyżej cechom nowe młoty wyburzeniowe Milwaukee® możemy z powodzeniem stosować do ciężkich prac wyburzeniowych w budownictwie ogólnym, przemysłowym, drogownictwie, przy wykonywaniu prac związanych z prowadzeniem instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, kształtowaniem terenu itp. Często ze względu na warunki zastane w miejscu remontu nie możemy zastosować młotów hydraulicznych czy pneumatycznych – wtedy do kucia betonu musimy użyć skutecznych młotów o napędzie elektrycznym, np. podczas usuwania posadzek w pomieszczeniach piwnicznych, rozkuwania wylewek w celu ułożenia instalacji, kucia przy wzmacnianiu fundamentów i wykonywaniu prac związanych z izolacją przeciwwilgociową, wbijania prętów uziemiających itp. Z pewnością prezentowane młoty wyburzeniowe
Milwaukee® należą do najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji w swojej klasie i podwyższają znacznie standard wykonywania prac wyburzeniowych.

Dane techniczne młotów wyburzeniowych Milwaukee® K 2000 H i K 2500 H

Model

K 2000 H

K 2500 H

Moc znamionowa [W]

2200

2500

Moc oddawana [W]

1100

1250

Częstotliwość udaru przy pełnym obciążeniu [ud./min.]

1300

1300

Energia udaru (wg EPTA, procedura 05/2009) [J]

42

64

Uchwyt narzędzia Hex [mm]

28

28

Długość przewodu zasilającego [m]

6

6

Waga [kg]

24,2

27,3

Wibracje, poziom przy dłutowaniu [m/s²]

4,7

4,9

Współczynnik niepewności pomiarowej K [m/s²]

0,5

0,5

Emisja hałasu, poziom ciśnienia dźwięku [dB(A)]

104,7

104,3

Poziom mocy akustycznej (LwA) [dB(A)]

106

106

Współczynnik niepewności pomiarowej K [dB(A)]

1,61

2,04

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar