MŁOTY UDAROWE METABO MHE 5 I MH 5

W ofercie Metabo znalazły się dwa lekkie elektropneumatyczne młoty udarowe SDS-max MHE 5 i MH 5 klasy 6 kg do kucia, bruzdowania, wyburzania itp.

Ergonomiczna konstrukcja “L”

Omawiane młoty udarowe Metabo MHE 5 i MH 5 mają klasyczną konstrukcję „L” – silnik więc umieszczono w nich prostopadle do osi aplikowania udarów. Efektem takiej konstrukcji jest bardzo dobre wyważenie sprzętu, co znacznie ułatwia pracę, zważywszy że elektronarzędzia te mają masy 5,7 kg (młot udarowy MHE 5) i 5,6 kg (młot udarowy MH 5). Zastosowano w nich komutatorowe silniki na prąd zmienny 230 V o mocy znamionowej 1100 W (moc użyteczna –

730 W). Za pośrednictwem pneumatycznego mechanizmu udarowego generują one maksymalnie 3000 udarów/min, każdy o energii 7,1 J. Mechanizm ten ma zoptymalizowaną konstrukcję zarówno pod względem efektywności pracy, jak i wytrzymałości mechanicznej tworzących go podzespołów.

W modelu MHE 5 częstotliwość oraz energia udarowa regulowane są elektronicznie i ustawiane za pomocą pokrętła. Użytkownik może więc dość dokładnie dopasować parametry pracy młota do twardości obrabianego materiału. Wybór minimalnej prędkości i siły udarowej pozwala też zwiększyć dokładność pracy. Jak wiadomo, nie wszędzie należy stosować udary o maksymalnej sile. Włącznik główny obu młotów ma blokadę do pracy ciągłej, która ułatwia wykonywanie dłużej trwających operacji. Obudowę mechanizmów młotów Metabo MHE 5 i MH 5 wykonano z magnezowego odlewu ciśnieniowego. Chroni ona skutecznie podzespoły mechaniczne, zapewnia stabilność działania sprzętu i efektywnie odprowadza ciepło z jego wnętrza.

Jak łatwo zauważyć, młot udarowy Metabo MHE 5 jest bardziej zaawansowany technicznie niż bliźniaczy model MH 5. Pełną efektywność działania jego silnikowi zapewnia system VTC (Vario-Tacho-Constamatic), który utrzymuje stałe parametry pracy jednostki napędowej pod zmiennym obciążeniem. Obok systemu VTC w Metabo MHE 5 znajdziemy układ łagodnego rozruchu i diodowy wskaźnik serwisowy. Dioda sygnalizuje konieczność wymiany szczotek węglowych na 8 godzin przed ich całkowitym zużyciem. Jeśli użytkownik nie wymieni ich w tym czasie, specjalny mechanizm odłączy je od komutatora, co oznacza całkowite zatrzymanie pracy urządzenia. Obok wskaźnika serwisowego w modelu MHE 5 mamy też diodę sygnalizującą jego podłączenie do sieci elektrycznej.

Rozwiązania optymalizujące obsługę i pracę

Jak wspomniano, oba omawiane młoty udarowe wyposażone są w uchwyty SDS-max w wersji szybkomocującej, co oznacza, że montaż akcesoriów nie wymaga odciągnięcia tulei blokującej. Wystarczy więc włożyć np. szpiczak w uchwyt i lekko nacisnąć, a kliknięcie poinformuje nas, że jest prawidłowo zamocowany. Oba urządzenia mają funkcję obracania uchwytu, co pozwala ustawić dłuto w 12 pozycjach kątowych i optymalnie dostosować je do wymagań operacyjnych.

Żeby praca omawianymi młotami Metabo MHE 5 i MH 5 była w wygodna i bezpieczna dla użytkowników, zastosowano w nich system tłumienia drgań MVT (Metabo VibraTech). Tworzy go sprężynowo-amortyzatorowe mocowanie rękojeści głównej typu „D”. Rękojeść tę wyłożono miękką, antypoślizgową okładziną (soft grip), która też w pewnym stopniu ogranicza transmisję wibracji do ręki operatora. Warto tu wspomnieć, że młoty te wyposażono w obracany zakresie 360° łopatkowy uchwyt dodatkowy.

Reasumując, młoty udarowe Metabo MHE 5 i MH 5 należą do najmocniejszych na rynku w klasie 6 kg. Są przy tym ergonomiczne oraz trwałe i, naszym zdaniem, spełniają pod tymi względami najwyższe wymagania stawiane młotom SDS-max przez profesjonalnych użytkowników z branży budowlanej.

pins

Dane techniczne udarowych młotów SDS-max Metabo MHE 5 i MH 5

Młot udarowyMHE 5MH 5
Moc nominalna/użyteczna (W)1100/7301100/730
Napięcie zasilania (V)230230
Maks. częstotliwość udarów (min-1)30003000
Maks. energia pojedynczego udaru według EPTA (J)7,17,1
Uchwyt narzędziowySDS-max SDS-max
Sterowanie elektroniczne/łagodny rozruchVario-Tacho-Constamatic/+-/-
Wskaźniki serwisowy/podłączenia do sieci elektrycznej/samoodłączające szczotki silnika+/+/+-/-/-
Układ antywibracyjnyMetabo VibraTechMetabo VibraTech
Długość kabla (m)/waga (kg)6/5,76/5,7
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments