Młoty obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-max (część VI). Prawidłowa praca młotem SDS-max

Makita_HR4003C_-03Młot i stosowane w nim narzędzie robocze – wiertło, wiertło przebiciowe, koronka lub dłuto czy szpiczak – stanowią jedną funkcjonalną całość i ich jakość określa de facto zdolność do wykonywania otworów oraz wydajność pracy.

Stąd podstawową regułą prawidłowej eksploatacji młotów, zresztą wszystkich elektronarzędzi, które w zasadzie są napędami tzw. narzędzi roboczych, jest stosowanie najwyższej jakości osprzętu. Pamiętajmy, że tępym lub uszkodzonym wiertłem bardzo trudno jest wiercić otwór nawet maszyną o największej mocy i zdolności pracy, o ile taką operację

da się w ogóle przeprowadzić. Dlatego, eksploatując młoty SDS-max, dbajmy w sposób szczególny o stosowanie w nich odpowiedniego osprzętu.

Następną podstawową zasadą prawidłowej eksploatacji tych maszyn jest właściwy dobór siły udarów, ich częstotliwości i obrotów. Należy tu kierować się regułą mówiącą, że im większa średnica wierconego otworu, a więc i wiertła, tym powinniśmy użyć wyższej energii udarów oraz mniejszej prędkości obrotowej. Stosowanie tej reguły umożliwi nam wydajną pracę, przy czym zachowujemy maksymalną żywotność narzędzi roboczych oraz młota.

Używając młotów SDS-max, należy zwrócić uwagę na rodzaj obrabianych materiałów, bowiem tylko do pewnej ich grupy o dużej twardości stosuje się udary o najwyższej sile. Gdy obrabiamy materiały bardziej kruche, np. cegłę, możemy zastosować udary o mniejszej sile. Dzięki temu nie uszkodzimy obrabianych elementów. W przypadku użycia koronek udarowych należy zwrócić szczególną uwagę na podawane przez ich producentów prędkości obrotowe, powinniśmy koniecznie stosować się do tych zaleceń.

Pracując udarowo młotem, nie trzeba na niego wywierać zbyt dużego nacisku, ponieważ blokuje to jego udary i zmniejsza prędkość obrotową. Zaleca się stosować lekki i równomierny docisk osiowy, bo daje najlepsze efekty. Siłę jego trzeba jednak dobierać doświadczalnie, sprawdzając, jaki ma ona wpływ na szybkość wiercenia lub dłutowania. Należy także pamiętać, że podczas zaczynania i kończenia pracy młotkiem SDS-max wiertło udarowe lub dłuto powinno stykać się obrabianym materiałem. Dzięki temu unikamy tzw. pustych udarów, które destrukcyjnie działają na uchwyt narzędziowy. W przypadku intensywnego użycia maszyny, np. podczas kruszenia dużej ilości betonu, powinniśmy od czasu stosować przerwy w pracy, aby schłodzić elektronarzędzie.

Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów uchwytów narzędziowych oraz wnętrza maszyn. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Wykonanie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia im sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnej pracy. W przypadku awarii maszyny, należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczenia narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments