MŁOTY KUJĄCE SDS-MAX METABO MHEV 5 BL I MHEV 11 BL

W ofercie młotów udarowych Metabo znalazły się dwa nowe modele MHEV 5 BL i MHEV 11 BL. Należą do innowacyjnej serii elektronarzędzi sieciowych napędzanych silnikami bezszczotkowymi oraz reprezentują najwyższy poziom zaawansowania technicznego.

 

Młoty kujące Metabo MHEV 5 BL i MHEV 11 BL zawierają spory ładunek innowacji. Jest on bezpośrednio związany z zastosowaniem w nich bezszczotkowych silników o mocy nominalnej 1150 W (MHEV 5 BL) i 1500 W (MHEV 11 BL). Efektem wysokiej sprawności tego typu jednostek napędowych (70–80%) jest wysoka energia udarowa. I tak w przypadku MHEV 5 BL wynosi ona 8,7 J, zaś MHEV 11 BL – 18 J. Wartości

te zmierzono zgodnie z procedurą EPTA. Tak wysoka energia udarowa wygenerowana ze 1150- i 1500-watowych silników bezszczotkowych to warte odnotowania osiągnięcie inżynierskie. Omawiane młoty oferują przy tym częstotliwości udarów wynoszące 2900 min-1
(MHEV 5 BL) i 2100 min-1 (MHEV 11 BL).

 

Jak wiadomo, z użyciem silnika bezszczotkowego w elektronarzędziach przewodowych wiąże się zastosowanie zaawansowanego elektronicznego sterowania mikroprocesorowego, a w tym mikrofalownika oraz czujnika Hala. M.in. wynikiem tego jest 2-stopniowa parametryzacja ich pracy. Mamy więc do dyspozycji dwa elektroniczne biegi. Drugi z nich służy do redukcji energii udarowej młotów o 30% i umożliwia obróbkę delikatniejszych materiałów. Domyślnie w młotach ustawiana jest pełna moc, czyli pierwszy bieg. Redukuje się ją na drugim biegu przyciskiem 70% znajdującym się w dole rękojeści głównej.

Zastosowana w młotach Metabo MHEV 5 BL i MHEV 11 BL elektronika stabilizuje też częstotliwość generowanych udarów pod zmiennym obciążeniem (tzw. VTC , czyli Vario-Tacho-Constamatic) i maksymalizuje efektywność pracy, jak też chroni przed przeciążeniem oraz umożliwia ich łagodny rozruch. Funkcja ochrony monitoruje takie parametry, jak temperatura wewnętrzna urządzenia, wartość napięcia zasilania, wielkość nacisku operatora na dłuto czy szpiczak. Jeśli któryś z wymienionych parametrów jest nieprawidłowy, przerywa pracę młotów. Urządzenia mają też diodowe wskaźniki przeciążenia i aktywności zabezpieczenia przed ponownym uruchomieniem w przypadku przywrócenia zasilania, jak też przycisk do pracy ciągłej.

W konstrukcji mechanicznej prezentowanych młotów Metabo MHEV 5 BL
i MHEV 11 BL znajdziemy zoptymalizowany pneumatyczny mechanizm udarowy z przeciwwagą. Stosuje się ją w celu obniżenia wibracji przenoszonych na ręce operatora. Ponadto mamy w nich amortyzowaną sprężynowo rękojeść główną typu „D” pokrytą materiałem antypoślizgowym. Razem z przeciwwagą tworzy ona antywibracyjny system Metabo VibraTech (MVT). Jego zastosowanie znacznie redukuje wibracje przenoszone na dłonie operatora. Nadmieniamy, że prezentowane elektronarzędzia wyposażono w dodatkową rękojeść łopatkową, którą można ustawić w dowolnej pozycji kątowej.

 

Młoty Metabo MHEV 5 BL i MHEV 11 BL mają solidny uchwyt narzędziowy SDS-max. Jest to uchwyt szybkomocujący, co oznacza, że do zamontowania w nim szpiczaka czy dłuta nie trzeba odciągać tulei. Odciągamy ją jedynie w przypadku demontażu osprzętu. W celu ustawienia kątowego dłuta nastawiamy pokrętło trybu pracy w pozycję „N”. Inżynierowie z Metabo zadbali także o trwałość uchwytu SDS-max i maszynę wyposażyli w system eliminujący puste udary, które – jak wiadomo – powodują szybsze jego zużycie.

Bardzo istotną cechą omawianych młotów zwiększającą znacznie ich trwałość i wytrzymałość jest zastosowanie w nich w pełni izolowanego aluminiowego korpusu. Dzięki temu są nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe, ale także odporne na negatywne oddziaływanie drgań wytwarzanych przez ich mechanizmy udarowe. Taka obudowa jest w pełni hermetyczna, co uniemożliwia wnikanie do wnętrza młota pyłu oraz wyciekanie z niego smaru. Jak wiadomo, w urządzeniach nie wymienia się szczotek, ponieważ zastosowano w nich silniki, w których konstrukcji nie ma tych elementów. Dlatego ich

eksploatacja jest znacznie tańsza od eksploatacji podobnych młotów z silnikami szczotkowymi.

 

Reasumując, innowacje zastosowane w młotach Metabo MHEV 5 BL i MHEV 11 BL niewątpliwie przyczyniają się do osiągnięcia przez nie wysokiej efektywności kucia, ale także umożliwiają bezproblemowe wykonywanie delikatniejszych zadań. Naszym zdaniem testowane maszyny należą do najlepszych, najtrwalszych i najbardziej zaawansowanych technicznie młotów kujących dostępnych obecnie na rynku.

pins

Dane techniczne młotów kujących Metabo MHEV 5 BL i MHEV 11 BL

Model MHEV 5 BL MHEV 11 BL
Zasilanie/moc/energia pojedynczego udaru* 230 V/1150 W/8,7 J 230 V/1500 W/18 J
Częstotliwość udarów (min-1) 2900 2100
Długość kabla (m) 6 6
Waga (kg) 7,9 12,2

* Zmierzono według proceduryEPTA

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar