MŁOTY KOMBI SDS-MAX MILWAUKEE® M18 FHM i K850S KLASY 10 KG

W ostatnim okresie Milwaukee® wprowadziło na rynek wiele nowych urządzeń wykorzystujących najnowsze rozwiązania techniki w zakresie zasilania bezprzewodowego. Teraz przyszła kolej na akumulatorowy młot kombi M18 FHM oraz jego wersję przewodową K850S.

Konstrukcja młotów kombi Milwaukee® M18 FHM i K850S

Elektronarzędzia te mają klasyczną budowę „L” i konstrukcyjnie są bliźniaczymi urządzeniami, głównie pod względem podzespołów mechanicznych i obudowy oraz większości rozwiązań optymalizujących pracę. W akumulatorowym młocie M18 FHM Milwaukee® zastosowało najnowszej generacji silnik bezszczotkowy z rodziny POWERSTATE™ o zasilaniu prądem stałym 18 V, zaś w K850S – komutatorowy o mocy nominalnej 1400 W na 1-fazowy prąd zmienny 230 V. Zatrzymajmy się chwilę

przy nowej generacji silniku POWERSTATE™ – jest to nowoczesna jednostka napędowa charakteryzująca się bardzo wysoką sprawnością (ok. 80%) i mocą. Do swojej pracy potrzebuje rozbudowanej elektroniki mikroprocesorowej oraz optymalizującej pobór prądu i komunikującej się z akumulatorem. Tę rolę spełnia system REDLINK PLUS™. Pod obudową akumulatorowego Milwaukee® M18 FHM kryje się więc wiele najnowocześniejszych rozwiązań, zaś K850S to klasyczna konstrukcja przewodowa bogato wyposażona w układy optymalizujące pracę.
Jak wiadomo, obok silnika najważniejszym podzespołem młotów kombi jest przekładnia i mechanizm udaru elektropneumatycznego oraz uchwyt SDS-Max (w omawianych narzędziach w wersji szybkomocującej). Tu między młotami Milwaukee® nie ma żadnej różnicy w budowie. Realizują one dwa podstawowe zadania – wiercą z udarem i kują. Tryb pracy w obu maszynach zmienia się pokrętłem znajdującym się na górze obudowy przekładni. Nim też ustawia się pozycję kątową dłuta. Milwaukee® M18 FHM generuje 0–380 obr./min i 2900 udarów/min, każdy z energią 11 J. Milwaukee® K850S ma identyczne parametry: obroty – 380/min, udary – 2900/min, i energię udarową – 11 J. Parametry zmienia się pokrętłem w młocie przewodowym, zaś włącznikiem głównym w akumulatorowym. Określają one możliwości praktyczne bliźniaczych urządzeń. Akumulatorowym młotem Milwaukee® wywiercimy wiertłem SDS-max w betonie otwory o maksymalnych średnicach 45 mm, zaś przewodowym – 50 mm. W przypadku użycia wierteł przebiciowych średnica otworów wzrasta do 65 mm (M18 FHM) i 80 mm (K850S), zaś gdy w uchwytach SDS-max obu elektronarzędzi zamocujemy korony SDS-max, możemy nimi wiercić w betonie otwory do 100 mm.
Narzędzia oferują wysoką efektywność pracy. I tak Milwaukee® M18 FHM pracuje od młota akumulatorowego poprzedniej generacji oznaczonego jako M18 CHM o 51% szybciej, kiedy zasilany jest akumulatorem M18 ™ REDLITHIUM-ION ™ HIGH OUTPUT™ 12.0 Ah, i o 47% efektywniej, kiedy pobiera energię z baterii M18™ 9.0 Ah. Na pełnym cyklu pracy pierwszego z akumulatorów, używając nowego młota M18 FHM, wywiercimy w betonie 16 otworów o średnicy 25 mm i głębokości 150 mm, zaś drugiego – 12.
Należy tutaj wspomnieć, że przekładnia główna obu młotów chroniona jest w pełni metalową obudową, która zwiększa ich żywotność i umożliwia efektywne odprowadzanie ciepła podczas pracy, zaś funkcja wyłączania udaru na biegu jałowym chroni uchwyt narzędziowy przed szybkim zużyciem.

 

 

M18 FUEL 1-3/4″ SDS Max Rotary Hammer

 

Najwyższy poziom bezpieczeństwa i ergonomii pracy

Konstruując nowe młoty, inżynierowie z marki Milwaukee® zadbali szczególnie o ich bezpieczeństwo. W obu narzędziach zastosowali bowiem opatentowane sprzęgło elektromagnetyczne AUTOSTOP™ zawierające w sobie czujnik żyro-akcelerometryczny (znajduje się w rękojeści) i hamulec silnika. Rozwiązanie to zapewnia najwyższy na rynku poziom bezpieczeństwa podczas wiercenia i kucia. Sprzęgło to jednocześnie wyłącza i hamuje napęd w przypadku zaklinowania wiertła w obrabianym materiale, zapobiegając nadmiernemu obrotowi korpusu urządzenia na skutek jego dużej bezwładności. Ogranicza go do 45°, co jest wartością niewielką w porównaniu do podobnych rozwiązań stosowanych w konkurencyjnych urządzeniach, które po zadziałaniu sprzęgła zatrzymują się dopiero po dokonaniu pełnego obrotu (360°).
W obu omawianych młotach Milwaukee® zastosowało system antywibracyjny AVS zapewniający skuteczne tłumienie drgań w rękojeści głównej oraz w uchwycie bocznym. Rozwiązanie

to obniżyło poziom wibracji podczas kucia do 7,8 m/s2 i wiercenia udarowego do 9,4 m/s2. Kolejnym wspólnym rozwiązaniem jest przełącznik Lock-On podnoszący poziom bezpieczeństwa i ułatwiający pracę. Blokuje on młot podczas kucia, dzięki czemu nie musimy naciskać włącznika głównego w trakcie tej operacji, oraz uniemożliwia jego włączenie podczas przenoszenia. Oba prezentowane elektronarzędzia mają diody serwisowe informujące o konieczności dokonania ich przeglądu technicznego w serwisie. Marka Milwaukee® zaleca, żeby młot akumulatorowy był serwisowany do 60 godz. pracy. Dlatego jego lampka serwisowa zapala się po 53 godz. Druga z diod kontrolnych informuje użytkowników o zadziałaniu sprzęgła elektromagnetycznego AUTOSTOP™.
Oba urządzenia są ergonomiczne, ich rękojeści pokryto miękkim materiałem (soft grip), doskonale wyważone i łatwe w operowaniu oraz obsłudze. Pod tym względem też spełniają wygórowane wymagania profesjonalistów. Ich masa wynosi 10,2 kg (M18 FHM z akumulatorem M18™ REDLITHIUM-ION™ HIGH OUTPUT™ 12.0 Ah) i 9,4 kg (K850S).

 

M18 FUEL 1-3/4″ SDS Max Rotary Hammer

 

Oprogramowanie ONE-KEY™ podnoszące mobilność na najwyższy poziom

Ważną cechą akumulatorowego młota Milwaukee® M18 FHM jest wyposażenie go w system ONE-KEY™ działający w chmurze i komunikację bezprzewodową Bluetooth. ONE-KEY™ przeznaczony jest do łączenia elektronarzędzi Milwaukee® wyposażonych w Bluetooth ze smartfonami i pozwala m.in. na edycję ustawień maszyn, śledzenie ich położenia oraz zarządzanie parkiem maszynowym. Umożliwia też zabezpieczenie elektronarzędzi przed użyciem przez nieupoważnione osoby, jak też odzyskiwanie skradzionych maszyn, gdyż łączą się one automatycznie ze dowolnymi smartfonami z uruchomioną aplikacją ONE-KEY™, które znajdują od nich w odległości 30 m. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie informacji o aktualnej lokalizacji urządzeń.

 

M18 FUEL 1-3/4″ SDS Max Rotary Hammer

 

Efektywne zasilanie akumulatorowe

Akumulatorowy młot kombi M18 FHM można zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami Milwaukee® z linii M18™. Zaleca się jednak, w celu osiągnięcia wysokiej wydajności pracy, użycie wysoce efektywnych energetycznie akumulatorów M18™ REDLITHIUM-ION™ HIGH OUTPUT™ 12.0 Ah lub M18™ REDLITHIUM-ION ™ 9.0 Ah. Stosując pierwszym z nich, uzyskamy najlepsze rezultaty w pracy zarówno pod względem efektywności, jak i produktywności.

 

M18 FUEL 1-3/4″ SDS Max Rotary Hammer

 

Reasumując, prezentowane młoty kombi Milwaukee® M18 FHM i K850S to w zasadzie równorzędne narzędzia pod względem oferowanych możliwości roboczych i efektywności pracy, przy czym akumulatorowe daje nam dodatkowo pełną mobilność i dzięki systemowi i aplikacji ONE-KEY™ możliwość zarządzania oraz śledzenia położenia za pomocą smartfonów. Oba narzędzia możemy z powodzeniem stosować do ciężkich prac instalacyjnych i konstrukcyjnych w budownictwie ogólnym, przemysłowym oraz drogowo-mostowym itd.

Dane techniczne młotów kombi Milwaukee® M18 FHM i K850S

Model M18 FHM K850S
Uchwyt narzędzia SDS-Max SDS-Max
Moc znamionowa (W) n.d.* 1400
Napięcie zasilania 18 V (prąd stały) 230 V (prąd zmienny 50 Hz)
Długość przewodu zasilającego (m) n.d. 6
Typ akumulatora Li-Ion n.d.
Napięcie (V) 18 n.d.
Pojemność akumulatora (Ah) 12 n.d.
Ilość akumulatorów 2 n.d.
Częstotliwość udaru przy pełnym obciążeniu (ud./min.) 0-2900 0-2900
Prędkość obrotowa bez obciążenia (obr./min.) 0-380 0-380
Energia udaru (wg EPTA, procedura 05/2009) [J] 11 11
Maks. zdolność wiercenia wiertłem SDS-max 45 50
Maks. zdolność wiercenia wiertłem tunelowym (mm) 65 80
Maks. zdolność wiercenia koronką SDS-max (mm) 100 100
Waga wg procedury EPTA 01/2003 z akumulatorem Li-Ion 9,0 Ah (kg) 10,2 9,4
Wibracje. Wartość całkowita (wektorowa trójosiowa) wg EN 60745

Poziom przy wierceniu (m/s²)

9,4 10
Poziom przy dłutowaniu (m/s²) 7,8 b.d.**
Współczynnik niepewności pomiarowej K [m/s²] 1,5 1,5

* n.d. – nie dotyczy. ** b.d. – brak danych

1100px" />

pins, TŻ