Młotowiertarki SDS-plus serii UHE od Metabo

Metabo swoje przewodowe młotowiertarki SDS-plus serii UHE nie bez powodu nazwało multimłotkami. To urządzenia o szerszym spektrum zastosowań niż klasycznie skonstruowane młotowiertarki.

Zaawansowane funkcje i ergonomia multimłotków Metabo

Gdyby zapytać profesjonalistów, co najbardziej cenią w konstrukcji elektronarzędzi, wielu z nich zapewne odpowiedziałaby, że uniwersalność. Każdy chciałby mieć sprzęt wielofunkcyjny, który zastępuje w pracy wiele różnych maszyn. Takie wymagania na pewno spełniają młotowiertarki SDS-plus Metabo UHE 2660-2 QUICK i UHEV 2860-2 QUICK zwane multimłotkami. Dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technicznym można nimi wiercić w betonie, drewnie, podkuwać, wkręcać, mieszać zaprawy itd. Multimłotki UHE 2660-2 QUICK i UHEV 2860-2 QUICK łączą

w jednym urządzeniu klasyczną 2-biegową wiertarkę i młotek SDS-plus. Można nimi wiercić bezudarowo otwory w drewnie lub stali, jak też w twardym betonie lub murze, a do tego skuć starą glazurę ze ściany. Omawiane elektronarzędzia oferują bowiem 4 tryby pracy: wiercenie bezudarowe na I biegu, wiercenie bezudarowe na II biegu, wiercenie udarowe z wykorzystaniem udaru pneumatycznego i podkuwanie. Wybiera się je umieszczonym w dole obudowy pokrętłem z czytelnymi ikonkami poszczególnych ustawień. Pokrętłem tym także włączamy funkcję regulacji kątowej pozycji dłuta. Do wyboru jest 30 ustawień, co pozwala dobrać optymalnie kąt pracy tego akcesorium.


Omawiane młotowiertarki SDS-plus napędzają wydajne silniki Marathon o mocach nominalnych 800 W (UHE 2660-2 QUICK) i 1100 W (UHEV 2860-2 QUICK). Charakteryzuje je wysoka trwałość, która jest konsekwencją zastosowania na wirniku koszyczka odbijającego drobiny pyłu i grubej warstwy żywicy epoksydowej chroniącej uzwojenia tych jednostek napędowych. Silniki Marathon współpracują z dwubiegową przekładnią. Na wolniejszym biegu multimłotki osiągają 0-1050 obr./min (UHE 2660-2 QUICK) lub 0-900 obr./min (UHEV 2860-2 QUICK), a na szybszym odpowiednio 0-2500 obr./min i 0-2100 obr./min. Ich wydajny i precyzyjnie łożyskowany mechanizm udaru pneumatycznego generuje do 4200 uderzeń/min (UHE 2660-2 QUICK) lub 4500 uderzeń/min (UHEV 2860-2 QUICK). Każdy z energią o wartości odpowiednio 2,8 lub 3,4 J. Takie parametry pracy umożliwiają wykonanie w drewnie otworów o średnicach do 32 mm (UHE 2660-2 QUICK) i 35 mm (UHEV 2860-2 QUICK), w stali do 13 mm, wiercenie w betonie wiertłami SDS-plus do 26 mm (UHE 2660-2 QUICK) i 28 mm (UHEV 2860-2 QUICK), zaś koronkami – do 68 mm.


Model UHEV 2860-2 QUICK wyposażono w pełnookresową elektronikę Vario-Tacho-Constamatic (VTC). Umożliwia ona płynne sterowanie prędkością obrotową i częstotliwością udarów za pomocą włącznika spustowego i stabilizuje te parametry pod zmiennym obciążeniem. Do dyspozycji operatora jest także pokrętło wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Umieszczono je na górze obudowy. W modelu UHE 2660-2 QUICK zastosowano natomiast elektronikę Vario (V) umożliwiającą regulację obrotów silnika i optymalizację szybkości wiercenia bezudarowego, udarowego i podkuwania. Ważną funkcją elektroniki w multimłotku UHEV 2860-2 QUICK jest zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem, które zapobiega niezamierzonemu włączeniu się maszyny po przywróceniu zasilania w sieci.


W konstrukcji przekładni obu elektronarzędzi znajdziemy sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic, które w przypadku zakleszczenia wiertła, odłącza od nich napęd i w ten sposób chroni operatora przed urazami. Co ważne, kierunek obracania się wrzeciona wybiera się, zmieniając położenie szczotkotrzymaczy, co zapewnia maszynom pełną moc podczas pracy zarówno w prawo, jak i w lewo. Obie młotowiertarki Metabo wyposażyło w systemowe mocowanie QUICK umożliwiające stosowanie w nich uchwytów SDS-plus oraz wiertarskiego szybkomocującego (bezkluczykowego).
Omawiane multimłotki UHE 2660-2 QUICK i UHEV 2860-2 QUICK to konstrukcje dopracowane pod względem ergonomii i trwałości. Sprzęt ma dobrze wyprofilowane rękojeści główne z okładziną antypoślizgową i uchwyt boczny ze zintegrowanym mocowaniem ogranicznika

głębokości wiercenia. Charakteryzuje się też perfekcyjnym wyważeniem. W obu elektronarzędziach kable zasilające zostały zamocowane do rękojeści za pośrednictwem przegubu kulowego, który chroni je przez uszkodzeniem.

Jakie korzyści praktyczne zapewniają młotowiertarki Metabo UHE 2660-2 QUICK i UHEV 2860-2 QUICK?

Gdy porównamy te elektronarzędzia z klasycznie skonstruowanymi młotowiertarkami SDS-plus, to okazuje się, że multimłotki eliminują problemy z dokładnym wierceniem bezudarowym. Można ich bowiem użyć do dokładnego wiercenia z optymalnymi obrotami (tak jak wiertarki) zarówno w materiałach drewnianych, jak i metalach, tworzywach sztucznych czy glazurze, szkle itp. W przypadku obróbki materiałów skrawalnych, glazury, gresu i szkła można nimi uzyskać bardzo dobre jakościowe rezultaty. Nie można tego jednak powiedzieć o klasycznie skonstruowanych młotowiertarkach, które są maszynami opracowanymi do zgrubnego i wydajnego wiercenia, głównie w materiałach budowlanych: betonie, kamieniu, murze itp. Dlatego w ich wypadku możliwość wiercenia bezudarowego stanowi dodatkową funkcjonalność, którą sensownie można wykorzystać np. podczas wykonywania szalunków, montażu murłat itp. Gdy z kolei porównamy multimłotki z młotowiertarkami pod względem wydajności podkuwania i wiercenia udarowego w betonie czy np. kamieniu, to okazuje się, że oba typy urządzeń są równorzędne operacyjnie.
Reasumując, multimłotki Metabo to unikalne i bardzo użyteczne elektronarzędzia dające znacznie szersze możliwości robocze niż klasycznie skonstruowane młotowiertarki. Z ich zalet skorzystają niewątpliwie instalatorzy, wykonawcy zabudowy wnętrz itp. i wszyscy profesjonaliści, którzy zajmują się pracami budowlanymi.

pins

Młotowiertarki Metabo UHE 2660-2 QUICK i UHEV 2860-2 QUICK – dane techniczne

Model młotowiertarkiUHE 2660-2 QUICKUHEV 2860-2 QUICK
Moc nominalna (W)8001100
Obroty I/II bieg (min-1)0-1050/0-25000-900/0-2100
Maks. liczba udarów (min-1)42004500
Energia pojedynczego udaru (J)2,83,4
Maks. średnica wykonywanych otworów: wiercenie w betonie/stali/drewnie (mm)26 (wiertło), 68 (korona)/13/3228 (wiertło), 68 (korona)/13/35
Uchwyt narzędziowyQUICK (SDS-plus/wiertarski)QUICK (SDS-plus/wiertarski)
Długość kabla (m)44
Waga3,13,3 kg

fot.: Metabo

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments