Młotowiertarki Makita z linii HR2630

Do oferty Makity weszły nowe modele młotowiertarek serii HR2630. Są to cztery elektronarzędzia klasy 3 kg bogato wyposażone technicznie i efektywne w pracy.

Na samym początku warto uporządkować informacje o nowych młotkach udarowo-obrotowych SDS-plus Makity. W linii HR2630 mamy cztery elektronarzędzia – młotki trzyfunkcyjne (wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie). Oznaczono je jako HR2630, HR2630T, HR2631F i HR2631FT.
Omawianie tych urządzeń zaczniemy od cech wspólnych. Najważniejszą jest oczywiście zespół napędowy. We wszystkich nowych modelach młotków Makity pracuje ten sam silnik o mocy 800 W. To bardzo wydajna jednostka, która zapewnia maksymalne obroty 1200/min. Silnik współpracuje

z mechanizmem udaru pneumatycznego, przez który generuje do 4600 uderzeń/min, każde z energią 2,4 J. Parametry pracy młotków są płynnie regulowane za pomocą włączników spustowych w rękojeściach głównych. Wyboru kierunku obracania się wrzeciona dokonuje się za pomocą zmiany położenia szczotkotrzymaczy – maszyny dysponują więc pełną mocą w obu kierunkach pracy. Wybór trybu pracy (wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie) odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego na spodzie obudowy młotka. W przypadku trybu podkuwania dłuto możemy ustawiać w 40 pozycjach kątowych, co jest w zupełności wystarczające do optymalnego ustawienia go w stosunku do obrabianych powierzchni. Wszystkimi omawianymi młotkami Makity wywiercimy w betonie otwory o średnicach do 26 mm (wiertło), 32 mm w drewnie i 13 mm w stali.

W modelach HR2631F i 2631FT zastosowano system redukcji wibracji AVT (Anti Vibration Technology). Aktywny dynamiczny tłumik drgań, zwany też przeciwwagą, jest zintegrowany z pneumatycznym mechanizmem udarowym i połączony ze sprężyną. Jego ruch jest zawsze przeciwny do ruchu tłoka i wywołany zmianą ciśnienia powietrza w komorze tego mechanizmu oraz działaniem sprężyny zmieniającej kierunek poruszania się przeciwwagi. Dzięki temu pochłania ona większą część wibracji generowanych przez pneumatyczny mechanizm udarowy. Mówiąc jeszcze prościej, wibracje generowane przez mechanizm udarowy wprawiają w ruch przeciwwagę i dlatego nie są przenoszone na obudowę maszyny oraz z kolei na ręce operatorów. Do dynamicznego tłumika drgań Makita dodała sprężynę pochłaniającą drgania powodowane przez odbicia wiertła udarowego (lub koronki) od obrabianego materiału. W efekcie zastosowania tych dwóch rozwiązań znacznie zredukowała drgania, osiągając bardzo niski poziom wibracji wynoszący 12 m/s2 (HR2631F) i 11,5 m/s2 (HR2631FT). Wspomniana sprężyna tłumiąca odbicia wierteł i koronek udarowych zmniejsza też obciążenie uchwytu SDS-plus i tym samym wydłuża jego żywotność.

We wszystkich omawianych młotowiertarkach Makita zastosowała sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła. To istotny element, który zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, szczególnie podczas wiercenia otworów o dużych średnicach.

Choć w prezentowanych młotkach zastosowano klasyczne uchwyty SDS-plus (szybkomocujące, które nie wymagają odciągania tulei przy montażu osprzętu w gnieździe), to w modelach HR2630T i HR2631T znajdziemy dodatkowo system szybkiej wymiany uchwytów narzędziowych. Ich wymiana trwa dosłownie sekundę – wystarczy przekręcić tuleję blokującą, zsunąć uchwyt SDS-plus z wrzeciona i w to miejsce zamocować systemowy uchwyt wiertarski. Istotna cecha zastosowanych uchwytów SDS-plus to wydłużone do 44,5 mm gniazdo mocujące (konkurencyjne narzędzia posiadają gniazda o kilka milimetrów krótsze). Wydłużenie to powoduje mniejsze odchylanie się wiertła od osi wiercenia. Efektem jest zwiększona trwałość uchwytów SDS-plus i dokładniejszy okrągły profil wierconych otworów.

W modelach HR2631F i HR2631FT spotkamy też diody LED, które pomagają podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Umieszczono je w dolnej części uchwytów pistoletowych. Włączają się automatycznie wraz z uruchomieniem młotków. Rozwiązanie to w tej grupie narzędzi jest praktycznie niestosowane przez innych producentów.

Oczywiście młotki udarowo-obrotowe Makita z linii HR2630, tak jak wszystkie elektronarzędzia japońskiego producenta, są perfekcyjnie wykonane. Konstruktorzy zadbali o każdy szczegół, który zapewnia najwyższą ergonomię pracy. Jest więc świetne

wyprofilowanie uchwytów (głównego i pomocniczego), pokrycie ich antypoślizgowymi okładzinami, rękojeść boczna ze zintegrowanym mocowaniem ogranicznika głębokości wiercenia, którą można obracać wokół osi młotka, czy długi kabel zasilający w gumowej otulinie (niełamliwy). Dla tej serii młotków producent oferuje opcjonalnie przystawkę do odsysania nieczystości. To w zasadzie plastikowy cylinder, który nakłada się na uchwyt wiertarki i podłącza wąż od odkurzacza przemysłowego. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwala zachować czystość w miejscu pracy.

Reasumując, młotowiertarki Makity serii HR2630 to zaawansowane technicznie konstrukcje, skuteczne w pracy, trwałe (solidnie wykonane i mające rozwiązania wydłużające żywotność ważnych podzespołów), wygodne w operowaniu oraz odznaczające się niskim poziomem wibracji.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar