Młotowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional – test redakcyjny

Młotowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional to mocny i zaawansowany technicznie sprzęt akumulatorowy. Wśród młotków obrotowych klasy 2 kg wyróżnia się najwyższym poziomem wydajności, produktywności i bezpieczeństwa pracy.

Akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional zasilana jest prądem stałym o napięciu 18 V i wyposażona w wysokosprawny silnik bezszczotkowy oraz w mikroprocesorowe sterowanie elektroniczne. Nowoczesny napęd umożliwia wykonanie znacznie większej liczby otworów w materiałach budowlanych niż standardowy tego typu sprzęt. Zaś na cały dzień pracy do zasilania testowanego elektronarzędzia wystarczą dwa akumulatory.

Jego elektronika oferuje następujące funkcje:
• regulacji obrotów od 0-1050/min i częstotliwością udarów w zakresie 0-4675/min,
• prawych/lewych obrotów,
• stabilizacji szybkości pracy pod zmiennym obciążeniem (Constant Electronic),
• ochronę antyodrzutową (KickBack Control),
• ochronę antyprzeciążeniową, która wydłuża żywotność silnika i podzespołów mechanicznych.

Silnik bezszczotkowy akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 185-LI Professional współpracuje z pneumatycznym mechanizmem udarowym i za jego pośrednictwem generuje udary o energii 1,9 J. Testowane urządzenie oferuje 3 tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie z funkcją regulacji pozycji kątowej dłuta w zakresie 0-360°. Wywiercimy nim otwory o średnicach do 13 mm w stali, do 20 mm w drewnie i do 22 mm w betonie (optymalny zakres wiercenia udarowego to 4-12 mm). W elektronarzędziu zastosowano uchwyt SDS-plus w wersji szybkomocującej.

Ergonomia i ułatwiona obsługa

Pod względem ergonomii testowana młowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional reprezentuje najwyższy poziom dostępny obecnie na rynku. Ma ona konstrukcję „L”, rękojeść główną pokrytą miękką antypoślizgową okładziną (tzw. „soft grip”) i uchwyt dodatkowy, który można ustawiać pod dowolnym kątem z zakresu 0-360°. Testowany sprzęt posiada kompaktowe wymiary i niską masę, bez akumulatora waży 2,3 kg. Praca elektronarzędziem jest wygodna i niemęcząca. Ułatwia ją też dioda LED służąca do oświecania miejsca pracy, a także włącznik znajdujący się w osi wiercenia. Bardzo ważnym układem zastosowanym w młotowiertarce jest też system tłumienia drgań Vibration Control. Istotnym jego elementem jest amortyzowane zamocowanie rękojeści głównej do korpusu elektronarzędzia.

Akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional – dane techniczne

Napięcie zasilania18 V
Prędkość obrotowa w prawo/lewo0-1.050 min-1
Maks. częstotliwość udarów0-4675 min-1
Energia pojedynczego udaru1,9 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie22/13/20 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Waga zgodnie z EPTA2,6-3,7 kg

Bezpyłowa praca z systemem odsysania Bosch GDE 12 Professional

System odsysania Bosch GDE 12 przeznaczony jest wyłącznie do użycia z testowaną młotowiertarką Bosch GBH 185-LI. Wyposażona jest ona w jego mocowanie z dwoma blokadami przyciskowymi i złączem umożliwiającym pobór prądu z podpiętego do niej akumulatora. Złącze to służy do zasilania systemu (m.in. diody LED doświetlającej miejsce wiercenia, sterowania elektronicznego i silnika elektrycznego). Jego silnik napędza wentylator i wytwarza podciśnienie powietrza umożliwiające podczas wiercenia wysoce efektywne odsysanie urobku oraz pyłu. Omawiany system GDE 12 ma funkcję Auto Power, która automatycznie włącza go w momencie uruchomienia młotowiertarki i wyłącza w 2 s po jej zatrzymaniu. Jego praca jest więc analogiczna do działania odkurzacza przemysłowego współpracującego z elektronarzędziem. Testowany system odsysania wyposażono w filtr HEPA, który zatrzymuje 99,97% cząsteczek pyłu większych niż 0,3 mikrometra, a także w przeźroczysty pojemnik na nieczystości, który umożliwia łatwą wzrokową kontrolę swojego zapełnienia.
Zarówno sam system GDE 12 Professional, jak i jego pojemnik oraz filtr HEPA można łatwo demontować oraz oczyszczać. Prezentowane akcesorium wyposażone jest w ruchome ramię z kanałem odsysającym. Jego długość, a poprzez to głębokość wiercenia reguluje się w zakresie 0-100 mm. System odsysania Bosch GDE 12 Professional umożliwia wiercenie otworów o średnicach 4-12 mm. Dokładność pracy nim

zwiększa celownik, umożliwiający dokładnie punktowe wiercenie.

Systemowe i uniwersalne zasilanie AMPShare – powered by Bosch

Testowana młotowiertarka GBH 185-LI Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, może być zasilana wydajnymi akumulatorami należącymi do Flexible Power System z linii GBA oraz ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Użytkownik ma do dyspozycji baterie o pojemnościach od 1.5 do 12.0 Ah. Co ważne, akumulatory te wchodzą w skład uniwersalnej platformy zasilania AMPShare – powered by Bosch, z której korzysta obecnie wielu producentów elektronarzędzi.

Akumulatorowa młotowiertarka Bosch Professional GBH 185-LI – wyniki testów redakcyjnych

W redakcyjnym warsztacie dokładnie przyjrzeliśmy się młotowiertarce Bosch GBH 185-LI Professional, przeprowadzając testy sprawdzające efektywność wiercenia udarowego. Podczas prób testowych obrabialiśmy bloczek krawężnikowy z betonu C30. Wykonane udarowe próby wiercenia uzupełniliśmy testem wiercenia bezpyłowego z wykorzystaniem systemu odsysania Bosch GDE 12 Professional, a także wiercenia bezudarowego w belce sosnowej wiertłem krętym do drewna 10 mm (wyniki i warunki testów podaje zamieszczona w artykule tabela 2.). Gdy zanalizujemy uzyskane wyniki wiercenia udarowego, to okazuje się, że młotowiertarka Bosch GBH 185-LI Professional zapewnia wysoką wydajność pracy w wypadku twardych materiałów betonowych. Zaś w przypadku użycia systemu odsysania Bosch GDE 12 Professional umożliwia całkowicie bezpyłowe wiercenie. Możemy więc wnioskować, że wykonamy nią bardzo efektywnie lub efektywnie nie tylko spory zakres prac wiertarskich podczas wznoszenia nowego obiektu budowlanego, remontów, montażu czy serwisu instalacji, ale także w miejscach, w których niedopuszczalne jest jakiekolwiek pylenie, np. w serwerowniach, szpitalach, laboratoriach itp. Przy tym najlepsze wyniki pod względem wydajności pracy uzyskamy, stosując testowany sprzęt do wykonania otworów w materiałach betonowych w tzw. optymalnym zakresie średnic od 4 do 12 mm. Nadmieniamy, że w ocenie efektywności pracy testowanej młotowiertarki wzięliśmy pod uwagę generowaną wielkość energii pojedynczego udaru (1,9 J) i klasę wagową urządzenia (2,0 kg). Należy tu też wspomnieć, że do zalet młotowiertarki należy zaliczyć jej niewielkie wymiary i niską masę, które umożliwiają stosowanie jej w miejscach ograniczonych przestrzennie, a także podczas pracy ponad głową. Operowanie nią ułatwiają też ergonomiczna, zwarta konstrukcja i bardzo dobre wyważenie.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej młotowiertarki Bosch GBH 185-LI

Materiał obrabianyAkumulator zasilającyRodzaj operacjiZastosowane parametry wiercenia (obroty x częstotliwość udarów)Zastosowany osprzętZastosowanie systemu odsysania Bosch GDE 12 ProfessionalWymiary otworu (średnica x długość, mm)Czas operacjiPrędkość wierceniaOcena czystości wiercenia w skali 1-10
Element z betonu C30GBA 18 V/5.0 Ahwiercenie udarowe1050/min x 4675/min4-ostrzowe wiertło SDS-plus 10 mm10 x 130 mm21,20 s6,13 mm/s
Element z betonu C30GBA 18 V/5.0 Ahwiercenie udarowe1050/min x 4675/min4-ostrzowe wiertło SDS-max 16 mm16 x 175 mm44,60 s3,92 mm/s
Element z betonu C30ProCORE 18 V/8.0 Ahwiercenie udarowe1050/min x 4675/min4-ostrzowe wiertło SDS-max 20 mm20 x 150 mm82 s1,83 mm/s
Element z betonu C30ProCORE 18 V/4.0 Ahwiercenie udarowe1050/min x 4675/min4-ostrzowe wiertło SDS-plus 8 mm+8 x 90 mm10 (wiercenie pionowo w dół)
Element z betonu C30ProCORE 18 V/4.0 Ahwiercenie udarowe1050/min x 4675/min4-ostrzowe wiertło SDS-plus 10 mm+10 x 90 mm10 (wiercenie poziome)
Belka sosnowaProCORE 18 V/4.0 Ahwiercenie bezudarowe1050/min (obroty)Wiertło kręte do drewna 10 mm10 x 80 mm5,2 s15,38 mm/s
Belka sosnowaProCORE 18 V/8.0 Ahpraca udarowa (3 wbijanie gwoździ)4675/min (udary)bijak do gwoździ produkcji Boscha4 x 100 mm (wymiary gwoździa)8,64 s (sumarycznie dla wbicia 3 gwoździ)34,72 mm/s (szybkość wbijania)

W naszej ocenie

akumulatorowa młotowiertarka Bosch Professional GBH 185-LI to kompaktowy i lekki sprzęt o wysokim zaawansowaniu technicznym, oferujący wysoce efektywną i bezpieczną pracę. Dzięki współpracy z systemem GDE 12 Professional zapewnia czyste, bezpyłowe wiercenie. Co ważne, do całodziennej pracy nim wystarczą tylko dwa akumulatory.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments