Młotki pistoletowe kontra L-kształtne

Młotki udarowe można pod względem sposobu ułożenie silnika i przekładni podzielić na dwie grupy: pistoletowe i L-kształtne. Większą popularnością cieszą się te pierwsze, choć to właśnie te drugie wkrótce zaczną wiesć prym albo przejmą palmę pierwszeństwa.

 

 

 

Konstrukcję pistoletową stosuje się najczęściej w małych modelach młotków elektropneumatycznych SDS-plus (do ok. 3 kg), gdzie silnik, przekładnia i wrzeciono umieszczone są współliniowo, a rękojeść główna znajduje się na końcu obudowy. Modele L-kształtne to przeważnie młotki klasy powyżej 2 kg, zwykle z uchwytami SDS-max. Umieszczenie w nich silnika

prostopadle w stosunku do wrzeciona spowodowane jest głównie wielkością jednostki napędowej, co uniemożliwia jej współliniowe ułożenie. Obecnie w grupie modeli klasy SDS-plus konstrukcje pistoletowe są częściej stosowane. Jednak wśród producentów elektronarzędzi daje się zauważyć odwrotną tendencję konstrukcyjną – coraz więcej młotków elektropneumatycznych klasy SDS-plus wykonywanych jest w technologii L. Firmy chcą w ten sposób stworzyć jasny i przejrzysty podział maszyn – klient, widząc urządzenie pistoletowe, od razu będzie wiedział, że ma do czynienia z wiertarką, a konstrukcja L będzie zarezerwowana tylko dla elektropneumatycznych młotków udarowych.
Z praktycznego punktu widzenia L-kształtne młotki udarowe (np. Bosch GBH 3-28 Professional) mają kilka atutów, których są pozbawione modele pistoletowe (np. Bosch GBH 2-28). Pierwszym jest przede wszystkim skrócony korpus. Ustawienie silnika prostopadle do osi wrzeciona pozwoliło znacznie zmniejszyć wielkość maszyny. Można nią więc posługiwać się wygodnie w ciaśniejszych miejscach, gdzie trudno by było zastosować dłuższy młotek pistoletowy. Drugim atutem młotków L jest możliwość stosowania dużych uchwytów głównych o zamkniętym kształcie litery D. Integruje się w nim przeważnie duży włącznik, dlatego obsługa takiego narzędzia nawet w najgrubszych rękawicach ochronnych nie stanowi żadnego problemu. Obudowa L pozwala również „odizolować” rękojeść od korpusu za pomocą elastycznych połączeń. Praktycznie większość młotków elektropneumatycznych Bosch o takiej konstrukcji ma systemy antywibracyjne w rękojeści głównej. Chyba żaden producent elektronarzędzi nie ma w swojej ofercie młotka pistoletowego z antywibracyjną rękojeścią główną. Trzeci atut konstrukcji L-kształtnych Bosch, szczególnie ceniony przez fachowców, to doskonałe wyważenie, które przekłada się na wysoką wygodę pracy z młotkiem ustawionym pionowo.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments