Młotki i siekiery z Dedry

W ostatnim czasie Dedra wprowadziła do swojej oferty młotki ślusarskie, stolarskie i ciesielskie oraz siekiery. Narzędzia te wyposażone są w trzonki drewniane i z włókna szklanego.

Młotki Dedra mają trzonki bukowe lub z włókna szklanego. Jak wiadomo, buk jest jednym z najtwardszych gatunków drewna. Klasyfikuje się go jako materiał twardy, ciężki oraz spoisty, a produkty wykonane z niego mają wysoką jakość i trwałość. Natomiast trzonki z włókna szklanego charakteryzuje wysoka odporność na warunki atmosferyczne – nie rozsychają się ani nie odkształcają oraz nie wymagają klinowania.

loading="lazy" class="article-img" src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/nowy_upload/2016/4_2016/Mlotki_i_siekiery_z_Dedry/ded1.jpg" alt="" width="350" height="192"/> 
Młotki ślusarskie Dedra (13M400-409, 13M420-423) to jedne z najpopularniejszych tego typu narzędzi o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Posłużą do wbijania gwoździ czy prac blacharskich. Waga ich obucha może dochodzić nawet do 10 kg. Takie ciężkie młoty znajdą głównie zastosowanie przy pracach wyburzeniowych. Młotki stolarskie Dedra (13M430) są bardzo podobne do ciesielskich, ich obuch ma dwa długie pazury służące do wyciągania gwoździ,. Młotki stolarskie stosuje się przede wszystkim do dokładnego wbijania gwoździ, dlatego główka ich obucha jest niewielka i okrągła. Obuch młotków ciesielskich Dedra (13M440) z jednej strony ma lekko wypukłą powierzchnię służącą do wbijania, z drugiej dwa pazury, z których jeden jest krótszy. Wykorzystuje się je do przyciągania desek. Pomiędzy pazurami znajduje się specjalne klinowe wcięcie, które służy do wyciągania gwoździ.

Siekiery rozłupujące Dedra z klinem (13M809, 13M818) charakteryzują się bardzo długim, prostym trzonkiem i masywną krótką głowicą. Ich szlif jest dość charakterystyczny, bowiem ma duży kąt ostrzenia, przez co głowica szybko rozszerza się od ostrza w stronę czepca i przypomina klin. Taki kształt sprawia, że nawet nie do końca przecięte drewno zostaje na tyle rozsunięte na boki, że pęka pod wpływem wewnętrznychnapięć.