MŁOT KUJĄCY SDS-MAX METABO MHEV 11 BL

Młot udarowy Metabo MHEV 11 BL należy do innowacyjnej grupy elektronarzędzi przewodowych, w których zastosowano silniki bezszczotkowe. Urządzenia te są przykładami najwyższego poziomu zaawansowania technicznego maszyn zasilanych z gniazdka.

 

Młot kujący Metabo MHEV 11 BL niesie w sobie duży ładunek innowacyjnych rozwiązań. Jest to konsekwencją zastosowania w nim bezszczotkowego silnika o mocy nominalnej 1500 W. Efektem dużej jego sprawności (70–80%) jest wysoka energia udarowa wynosząca 18 J (zgodnie z procedurą EPTA). Młot Metabo MHEV 11 BL generuje przy tym udary o częstotliwości 2100 min-1.

 

Następną istotną konsekwencją wyposażenia elektronarzędzi przewodowych w silnik bezszczotkowy jest konieczność zastosowania w nich zaawansowanego elektronicznego sterowania mikroprocesorowego, a

w tym mikrofalownika oraz czujnika Hala. W przypadku młota Metabo MHEV 11 BL elektronika umożliwiła 2-stopniową parametryzację pracy. Oferuje on więc użytkownikom dwa elektroniczne biegi. Drugi z nich służy do redukcji energii udarowej młota o 30% i umożliwia lżejszą obróbkę materiałów budowlanych. Domyślnie w prezentowanym elektronarzędziu ustawiana jest pełna moc, czyli pierwszy bieg. Redukuje się ją na drugim biegu przyciskiem 70% znajdującym się w dole rękojeści głównej.


Zastosowana w młocie Metabo MHEV 11 BL elektronika pełni też wiele istotnych funkcji dla prawidłowego funkcjonowania narzędzia. M.in. stabilizuje częstotliwość generowanych udarów pod zmiennym obciążeniem (tzw. VTC, czyli Vario-Tacho-Constamatic) i maksymalizuje efektywność pracy, jak też chroni przed przeciążeniem oraz umożliwia łagodny rozruch. Funkcja ochrony monitoruje takie parametry, jak temperatura wewnętrzna urządzenia, wartość napięcia zasilania, wielkość nacisku operatora na dłuto czy szpiczak. Jeśli któryś z wymienionych parametrów jest nieprawidłowy, przerywa pracę młota. Urządzenie ma też diodowe wskaźniki przeciążenia i aktywności zabezpieczenia przed ponownym uruchomieniem w przypadku przywrócenia zasilania po przerwie w jego dostawie. Jest również przycisk do pracy ciągłej, który ułatwia operowanie narzędziem.


W konstrukcji mechanicznej prezentowanego młota Metabo MHEV 11 BL znajdziemy zoptymalizowany pneumatyczny mechanizm udarowy z przeciwwagą. Stosuje się ją w celu obniżenia wibracji przenoszonych na ręce operatora. Ponadto mamy w omawianym urządzeniu amortyzowaną sprężynowo rękojeść główną typu „D” pokrytą materiałem antypoślizgowym. Razem z przeciwwagą tworzy ona antywibracyjny system Metabo VibraTech (MVT). Jego zastosowanie znacznie redukuje wibracje przenoszone na dłonie operatora. Nadmieniamy, że prezentowane elektronarzędzie wyposażono w dodatkową rękojeść łopatkową, którą można ustawić w dowolnej pozycji kątowej.

 

 

Młot Metabo MHEV 11 BL ma solidny uchwyt narzędziowy SDS-max. Jest to uchwyt szybkomocujący, dlatego podczas montowania w nim szpiczaka, dłuta czy ubijaka nie trzeba odciągać tulei blokującej. Odciągamy ją jedynie w przypadku demontażu tych akcesoriów. W celu ustawienia kątowego dłuta nastawiamy pokrętło trybu pracy w pozycję „N”. Inżynierowie z Metabo zadbali także o trwałość uchwytu SDS-max i maszynę wyposażyli w system eliminujący puste udary, które – jak wiadomo – powodują szybsze jego zużycie.

 

 

Bardzo istotną cechą młota Metabo MHEV 11 BL zwiększającą znacznie jego trwałość i wytrzymałość jest zastosowanie w pełni izolowanego aluminiowego korpusu. Dzięki temu urządzenie jest nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe, ale także odporne na negatywne oddziaływanie drgań wytwarzanych przez mechanizm udarowy. Taka obudowa jest w pełni hermetyczna i uniemożliwia wnikanie do wnętrza młota pyłu oraz wyciekanie z niego smaru. Jak wiadomo, w młocie Metabo MHEV 11 BL nie wymienia się szczotek, ponieważ zastosowano w nim silnik pozbawiony komutatora. Dlatego eksploatacja prezentowanego urządzenia jest znacznie tańsza od eksploatacji podobnych młotów z silnikami szczotkowymi.

 

 

Reasumując, efektem innowacji zastosowanych w młocie Metabo MHEV 11 BL jest jego wysoka wydajność pracy, a także możliwość wykonywania lżejszych zadań. Naszym zdaniem prezentowane urządzenie należy do grupy najlepszych, najtrwalszych i najbardziej zaawansowanych technicznie młotów kujących dostępnych obecnie na rynku.

pins

Dane techniczne młota kującego Metabo MHEV 11 BL

Zasilanie/moc/energia pojedynczego udaru*230 V/1500 W/18 J
Częstotliwość udarów (min-1)2100
Długość kabla (m)6
Waga (kg)12,2

* Zmierzono

według procedury EPTA

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments