Mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool ES-ETS/ETSC 125

Mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool ES-ETS 125/ES-ETSC 125 umożliwia szlifowanie krawędzi z drewna litego, lakierowanych i szpachlowanych itd.

Szlifowanie krok po kroku: tryby Soft i Hard – do czego służą i jak je ustawić?

Mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool ES-ETS 125/ES-ETSC 125 to urządzenie umożliwiające obróbkę krawędzi prostych, zaokrąglonych, lakierowanych, prostokątnych lub skośnych (od 43° do 92°). Elementy nią obrabiane mogą być małe, duże, cienkie lub grube (od 5 do 60 mm). Co więcej, mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC 125 zasilana akumulatorowo jest kompaktowa i w połączeniu z prowadnicą zapewnia pełną mobilność. Omawiana mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool wyposażona

jest w 2 ustawienia szlifowania: tryb Hard i Soft. Pierwszy służy do szlifowania krawędzi dokładnie zgodnie z ustawionym kątem. Natomiast tryb Soft dopasowuje talerz szlifierki do szlifowanej powierzchni. W szlifowaniu międzyoperacyjnym ma to tę zaletę, że dzięki temu lakier czy wypełniacz nie zostaną przeszlifowane. Podczas szlifowania przy użyciu ręcznej szlifierki mimośrodowej i miękkiego talerza szlifierskiego krawędzie mogą zostać też zaokrąglone.

Wystarczy ustawić zielony przełącznik funkcyjny na tryb Soft lub Hard

Szlifowanie krok po kroku: stopy i paski ślizgowe – rodzaje oraz wymiana

Stopę ślizgową można szybko i łatwo wymienić w zależności od powierzchni obrabianego elementu. Użytkownik ma do dyspozycji stopy z powierzchnią z tworzywa sztucznego (LAS-H-ES) i z welurową podkładką mocowaną na rzep zwaną welurowym paskiem ślizgowym. Drugą z nich stosuje się do delikatnych powierzchni, zaś pierwszą do pozostałych. Z użyciem welurowej podkładki można też szlifować elementy lakierowane, uzyskując perfekcyjne i powtarzalne rezultaty. Stopy wymienia się łatwo dzięki wygodnym w obsłudze blokadom, wpustom pozycjonującym i znacznikom kreskowym wykonanym na ich bokach i prowadnicy. Obie płyty standardowo wchodzą w zakres dostawy jako wkładka ślizgowa LAS-H-ES do drewna litego oraz wkładka ślizgowa LAS-W-ES do powierzchni lakierowanych z rzepem do mocowania welurowego paska ślizgowego.

Łatwa wymiana płyt ślizgowych

Szlifowanie krok po kroku: do czego służy regulacja kąta i jak ją skalibrować?

Regulacja ta znacznie ułatwia pracę. Dzięki niej kąty krawędzi można odwzorowywać i dokładnie ustawiać skos talerza szlifierskiego. Najwyższą precyzję zapewnia regulowany wskaźnik kąta, przy pomocy którego można szlifować pod kątami 43-92° – niezależnie od tego, czy elementy obrabiane są małe czy duże, cienkie czy grube (wysokość od 5 do 60 mm). W wariancie z zestawami, w skład których wchodzi szlifierka mimośrodowa ETS 125 lub akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 i prowadnica precyzyjna AH-ES-ETS/ETSC, wskaźnik kąta jest już wstępnie ustawiony. Jeżeli szlifierka mimośrodowa ETS 125 lub akumulatorowa szlifierka mimośrodowa ETSC 125 zostanie wyposażona dodatkowo w prowadnicę precyzyjną AH-ES-ETS/ETSC, po pierwszym jej zamontowaniu należy skalibrować wskaźnik kąta. W tym celu należy ustawić tryb Hard i zwolnić pokrętło blokady kąta. Następnie za pomocą narzędzia pomiarowego można ustawić kąt do 90 stopni. Po ustawieniu szlifierki krawędziowej na kąt prosty przy użyciu narzędzia pomiarowego, należy przesunąć wskaźnik kąta tak, aby wskazywał 90 stopni.

Dokładne ustawienie kąta

Szlifowanie krok po kroku: wymiana materiałów ściernych i montaż prowadnicy precyzyjnej na szlifierce

Krążki ścierne z mocowaniem na rzepy można łatwo wymienić, odsuwając wkładkę ślizgową. W tym celu należy zwolnić jej blokadę. Festool oferuje również możliwość przekształcenia modeli Festool ETS 125 REQ (mimośrodowa szlifierka przewodowa) lub ETSC 125 Li (mimośrodowa szlifierka akumulatorowa) w szlifierkę krawędziową. Polega to na zamontowaniu na obudowie tych urządzeń prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC i skalibrowaniu wspomnianego wskaźnika kąta. Festool zaleca używanie szlifierki krawędziowej w wersji z zestawem w

Systainerze³ i odpowiednią wkładką. Dzięki temu mimośrodowa szlifierka krawędziowa jest zawsze gotowa do pracy i nie wymaga ciągłego montowania i demontowania prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC.

Łatwa wymiana krążków ściernych

Mimośrodowa szlifierka krawędziowa Festool – zastosowania

Szlifierka krawędziowa dostępna jest w pakietach ES-ETSC 125 Li 3,1 i ES-ETS 125 REQ. Pierwszy zawiera kompaktową szlifierkę akumulatorową ETSC 125 Li 3,1 i prowadnicę precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC w Systainerze³. Drugi to wariant sieciowy ETS 125 REQ z prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC, dostarczany również w Systainerze³. Klienci, którzy już posiadają szlifierkę ETS 125 – niezależnie od tego, czy jest to wariant sieciowy ETS 125 REQ (od roku modelowego 2017) czy też akumulatorowa szlifierka mimośrodowa ETSC 125 Li 3,1 – mogą ją przekształcić w szlifierkę krawędziową, montując prowadnicę precyzyjną AH-ES-ETS/ETSC. Do tych urządzeń warto zakupić SYS-PowerStation, gdyż to wydajne i pojemne akumulatorowe źródło prądu gwarantuje, że energii elektrycznej nie zabraknie podczas pracy.

opr. HB (mat.Festool)
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok temu

Bardzo ciekawa ta szlifierka Festool czy inne marki też mają coś podobnego w swojej ofercie?