Mierzenie za pomocą mierników uniwersalnych (cz. II)

Na rynku dostępnych jest wiele mierników uniwersalnych. Aby ułatwić użytkowanie tych przyrządów, w niniejszym artykule podajemy prawidłowe metody posługiwania się nimi. W tym celu wykorzystaliśmy miernik YATO YT-73087.

 

 

 

W poprzedniej części artykułu („Gazeta Narzędziowa 12/2012”) pokazaliśmy, jak prawidłowo zmierzyć takie wartości elektryczne jak napięcie i natężenie prądu, rezystancję oraz pojemność kondensatora; oraz jak wykorzystać miernik YATO YT-73087 do pomiaru temperatury wnętrza urządzenia elektrycznego, hałasu generowanego przez urządzenia elektryczne i natężenia światła w pomieszczeniu. Przypomnijmy, YATO YT-73087 jest wielofunkcyjnym cyfrowym multimetrem przeznaczonym do pomiarów różnych wielkości

loading="lazy" style="float: right;" src="https://portalnarzedzi.pl/img/uploads/mierniki.jpg" alt="" width="500" height="1693"/>elektrycznych o przebiegach sinusoidalnych. Miernik pozwala również na pomiary wilgotności względnej, temperatury, poziomu dźwięku czy natężenia oświetlenia. W przypadku niektórych wielkości pomiarowych miernik potrafi sam je dobrać w zależności od wyników pomiarów. Ma obudowę z tworzywa sztucznego, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, przełącznik zakresów pomiarowych oraz przyciski pozwalające m.in. na wybór rodzaju prądu, zapamiętania na wyświetlaczu zmierzonej wielkości, podświetlenia wyświetlacza. W obudowie zainstalowane są gniazda pomiarowe. Miernik wyposażono w przewody pomiarowe oraz sondę do pomiaru temperatury. Ma on następujące przyciski: FUNC (wybór rodzaju prądu stały/przemienny), HOLD (służy do zachowania na wyświetlaczu zmierzonej wartości, przyciśnięcie przycisku spowoduje, że aktualnie wyświetlana wartość pozostanie na wyświetlaczu nawet po zakończeniu pomiaru – działanie funkcji jest sygnalizowane literą H; w celu powrotu do trybu pomiaru należy ponownie nacisnąć przycisk HOLD), Hz (służy do wyboru pomiaru częstotliwości lub cyklu pracy %, wybrany tryb pracy jest sygnalizowany na wyświetlaczu) i REL (umożliwia pomiar wartości względnej; funkcja jest dostępna dla każdej pozycji wybieraka oprócz pomiarów częstotliwości oraz cyklu pracy). Miernik Yato YT-73087 jest przyrządem, którego obsługa jest intuicyjna. Czytelnie oznaczone poszczególne funkcje na przełączniku zakresów i gniazd pomiarowych pozwalają na bezproblemowe dokonywanie pomiarów.
Najpierw zajmiemy się pomiarem częstotliwości prądu (fot. 1.). W tym celu przewody pomiarowe podłączamy do gniazd oznaczonych VΩHz oraz COM. Przełącznik zakresów ustawiamy w pozycję pomiaru napięcia Hz%. Przyciskiem FUNC wybieramy pomiar częstotliwości (na wyświetaczu powinien być widoczny symbol „Hz”). Mierzoną wartość odczytujemy z wyświetlacza.
Kolejną wartością elektryczną, którą zmierzymy, jest współczynnik wypełnienia. Najpierw podłączamy przewody pomiarowe do gniazd „VΩHz” i „COM”, potem przyciskiem „FUNC” wybieramy pomiar współczynnika wypełnienia (na wyświetlaczu widoczny jest symbol „%”) i odczytujemy wynik pomiaru na wyświetlaczu (fot. 2. i 3.). My zmierzyliśmy współczynnik wypełnienia dla prądu zmiennego sinusoidalnego (fot. 2.) i o charakterystyce prostokątnej (fot. 3.). Warto tu wspomnieć, że w przypadku miernika YATO YT-73087 napięcie mierzonego sygnału musi się zawierać w zakresie od 3 Vp-p do 10 Vp-p, a częstotliwość sygnału nie może przekraczać 10 kHz. Jeśli parametry mierzonego sygnału wykraczają poza podany zakres, dokładność wykracza poza zakres podany w tabeli dla tego przyrządu (Vp-p oznacza napięcie między szczytowymi punktami sygnału).
Przyrządem YATO możemy też przetestować diody. W tym celu podłączamy przewody pomiarowe do gniazd oznaczonych „VΩHz” i „COM”, a wybierak ustawiamy na symbolu diody. Przyciskiem „FUNC” wybieramy testowanie diod (na wyświetlaczu ma być wtedy widoczny symbol diody). Końcówki pomiarowe przykładamy do wyprowadzeń diody w kierunku przewodzenia (fot. 4.) i w kierunku zaporowym (fot. 5.). Jeśli dioda jest sprawna, z pomiaru w kierunku przepustowym odczytamy spadek napięcia wyrażony w woltach (V), zaś w przypadku podłączenia w kierunku zaporowym na wyświetlaczu zostanie wyświetlony symbol „OL”. Jak wiadomo, sprawną diodę cechuje mała rezystancja w kierunku przewodzenia oraz duża rezystancja w kierunku zaporowym. Należy tu wspomnieć, że miernikiem YATO YT-73087 nie wolno testować diod, przez które przepływa prąd elektryczny.
Ostatni rodzaj pomiaru, który możemy wykonać miernikiem YATO, jest pomiar wilgotności względnej (fot. 6.). W tym celu wybierak ustawiamy w pozycja „%RH”. Czujnik wilgotności znajduje się na szczycie obudowy i jest oznaczony symbolem „%RH”. Mierząc, należy odczekać do ustabilizowania siłę
wyniku, a następnie odczytać jegowartość.