Międzynarodowe targi geodezyjne INTERGEO 2015
W dniach 15-17 września 2015 r. w Stuttgarcie odbyły się międzynarodowe targi geodezyjne INTERGEO 2015.
INTERGEO jest największą imprezą na świecie, która składa się z konferencji i targów w całości poświęconych geodezji, geoinformacji oraz gospodarce przestrzennej. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się w na terytorium Niemiec. Warto przypomnieć, iż INTERGEO w 2014 r. odbyło się Berlinie. Zajmuje się ono aktualnymi sprawami ze świata polityki, administracji, nauki i przemysłu. Organizatorzy tegorocznego INTERGEO mogą pochwalić się 15-procentowym wzrostem wystawców, jak również liczbą odwiedzających, która w tym roku wyniosła 16.500.
Podczas INTERGEO 2015 była poruszana m.in. kwestia geoinformacji, która obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest ona wykorzystywana w nowatorskich aplikacjach, które wykorzystują usługi lokalizacyjne. Ponadto znajduje ona zastosowanie w inteligentnych miastach oraz cyfrowym budownictwie. Niezmiernie istotne jest to, że geoinformacja jest również pomocna w dostawach energii, ochronie klimatu, jak również może być wykorzystana w zarządzeniu w sytuacjach kryzysowych, np. w przypadku klęsk żywiołowych. Należy zgodzić się z prof. dr. inż. Karl-Friedrich Thöne, prezesem Gesellschaft für Geodäsie, Geoinformacja und Landmanagement eV (Niemieckie Towarzystwo Geodezji, Geoinformacji i Gospodarki Przestrzennej), który zauważył, że „Geoinformacja jest sługą społeczeństwa – silnikiem niezbędnym dla zrównoważonego rozwoju oraz przyszłości sektora biznesowego”.
Tegoroczne INTERGEO sprzyjało podejmowaniu wspólnych wysiłków na rzecz integracji oraz wdrażania zmian w sektorze IT. Rezultatem tych działań mają być proste, łatwe w obsłudze oraz intuicyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów, jak również reagujące na potrzeby rozwijającej się światowej populacji.
Na INTERGEO 2015 była specjalna strefa poświęcona tematyce bezzałogowych systemów latających, która została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników targów. W ocenie wystawców INTERGEO jest właściwym miejscem dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora bezzałogowych systemów latających.
Ponadto warto zauważyć, iż po raz kolejny na INTERGEO 2015 został poruszony problem braku specjalistów. Prof. dr inż. Karl-Friedrich Thöne słusznie stwierdził, iż należy aktywnie zwalczać niedobór specjalistów i połączyć siły z uczelniami wyższymi oraz przedsiębiorstwami, aby przyciągnąć młode talenty.
Kolejny INTERGEO już za rok. Tym razem organizatorzy INTERGEO 2016 zapraszają do Hamburga w dniach 11–13 października 2016 r.