Międzynarodowe grono ekspertów rynku stali spotkało się w Sosnowcu

O kierunkach ewolucji europejskiego i globalnego rynku stali dyskutowali 19 października eksperci na Międzynarodowych Targach Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów SteelMET oraz Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń Powierzchni SURFPROTECT, które trwały od 18 do 20 października w centrum targowo-konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu.

 

 

Targi SteelMET wyróżniają w tym roku dwa salony poszerzające ich zakres branżowy. Pierwszy z nich – Międzynarodowy Salon Recyklingu Metali InterSCRAP – jest odpowiedzią na zapotrzebowanie branży recyklingowej. To prezentacja w jednym miejscu i czasie oferty produkcyjno-handlowej i usługowej firm branży złomu stali oraz

metali kolorowych krajów Unii Europejskiej oraz ofert firm związanych z rynkiem recyklingowym. Udział w niej mieli liderzy w tej dziedzinie, m.in. firmy: Terex Fuchs, Cronimet PL czy Bax Baumaschinen.

Salon Polskich Hut Stali miał na celu pokazanie potencjału przemysłu hutniczego oraz ukazanie perspektyw i wyzwań, które stoją przed producentami stali w Polsce. Tutaj także Expo Silesia gościło liderów branży, m.in.: Severstallat Silesia, Alchemię SA, Walcownię Rur Silesia, Walcownię Rur Andrzej czy Hutę Bankową.

Doskonałym uzupełnieniem oferty była organizowana po raz kolejny w Expo Silesia konferencja Partnera Strategicznego Targów – Polskiej Unii Dystrybutorów Stali pt. „Rynek stali w Europie Środkowo-Wschodniej”. Nad konferencją patronat objęło Ministerstwo Gospodarki, a przedstawiciele sektora stalowego mieli okazję dyskutować nad obecną kondycją branży oraz kierunkiem w jakim ona zmierza. Prelegenci przedstawili sektor stalowy w Polsce i naszym regionie Europy, omówili sytuację rynkową u głównych odbiorców stali oraz zaprezentowali globalne tendencje w przemyśle stalowym. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się: Robert Wojdyła – prezes PUDS i Konsorcjum Stali SA, Andrzej Ciepiela – dyrektor PUDS, Peter Klein – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Sanjay Samaddar – prezes ArcelorMittal Poland SA, Jerzy Bernhard – prezes Stalprofil SA, Roman Czyżykowski – wiceprezes Zarządu ThyssenKrupp Energostal SA, oraz przedstawiciele zagranicznych organizacji zrzeszających dystrybutorów stali: Jörg Feger z Bundesverband Deutscher Stahlhandel i Miroslav Horák z Association of Czech and Slovak Steel Stockholders.

Targi SURFPROTECT zdominowały cztery kluczowe tematy: przygotowanie powierzchni, powłoki galwaniczne i ochronne cynkowanie, farby i lakiery antykorozyjne, ochrona betonu przed korozją. Poszerzony zakres tematyczny wydarzenia świetnie uzupełniło seminarium Instytutu Mechaniki Precyzyjnej pt. „Metalizacja natryskowa dziś i jutro” (więcej na www.steelmet.pl oraz www.surfprotect.pl).

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inauguracja szkoleń w Podlaskim Centrum Narzędziowym

16 marca w Podlaskim Centrum Narzędziowym odbyła uroczysta inauguracja szkoleń na temat obróbki stali nierdzewnej i przygotowania powierzchni do malowania. Wzięły w niej udział firmy Fein-Polska-Elektronarzędzia, Metabo Polska, Stanley Black & Decker Polska i Tooltechnic Systems (Polska), zaproszeni goście z białostockich szkół zawodowych oraz klienci Podlaskiego Centrum Narzędziowego.

 

 

 

W czasie merytorycznej części spotkania najpierw odbyły się prezentacje firm. Jako pierwsza przedstawiła się firma Tooltechnic Systems (Polska). Jacek Rybka, jej prezes, przypomniał, że Podlaskie Centrum Narzędziowe to wspólna inicjatywa JR-Techu, do którego ono należy,

i Tooltechnic Systems (Polska). – Ideą centrum jest przekazywanie wiedzy o nowych technologiach dla rzemiosła i przemysłu oferowanych przez należące do nas marki – Festool, Protool i Schneider Airsystems – fachowcom, jak też osobom stawiającym pierwsze kroki w swoim zawodowym życiu oraz uczniom szkół zawodowych – powiedział Jacek Rybka. – Jest ono unikalną placówką w skali kraju i zostało wysoko ocenione przez zarząd koncernu TTS Tooltechnic Systems AG&Co KG, do której należy Tooltechnic Systems (Polska). Wyrazem tego było to, iż Peter Maier, jeden z właścicieli koncernu, osobiście otworzył Centrum w lecie 2009 roku. Tooltechnic Systems (Polska) dużą wagę przywiązuje do szkoleń, w tym do kształcenia uczniów szkół zawodowych. Obecnie wspomagamy wiele takich placówek, m.in. specjalizację stalarską w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce Letnisko, tutejszy Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształacenia Ustawicznego nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku (specjalizacja w blacharstwie i lakiernictwie), Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu (specjalizacja w stolarstwie) czy Zespoły Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu i Szczecinie. Przypomnijmy, historia Festoola, a zatem i FESTO rozpoczęła się wraz z założeniem firmy przez panów Fetzera i Stolla w 1925 roku. Zaraz po założeniu firmy skonstruowano pierwszą przenośną pilarkę łańcuchową, zaś po niej pierwszą oscylacyjną szlifierkę. W kolejnych latach – pilarkę z prowadzeniem po szynie, szlifierkę typu ROTEX, innowacyjną wyrzynarkę, wkrętarkę akumulatorową o najmniejszej długości wrzeciona, szlifierkę Duplex, rodziny frezarek o unikalnych parametrach oraz odkurzaczy itd. W latach współczesnych – serię maszyn unikalnych, będących spełnieniem oczekiwań rzemieślników i dających najwyższą jakość obróbki różnych materiałów, nie tylko drewna. Frezarka DF 500 otworzyła nowy rozdział w dziedzinie połączeń elementów drewnianych. Na początku 2007 roku wprowadzona została na rynek pierwsza przesuwna uciosarka FESTOOL typu KS 120. Wspominając rozwój i osiągnięcia Festoola, nie sposób zapomnieć o innowacyjnym systemie opakowań narzędzi, a więc o opakowaniu typu Systainer®. Festool od początku działalności koncentruje się więc na spełnieniu wymagań rzemieślników i dopasowuje konstrukcje maszyn do ich rosnących potrzeb.

Od prawej: Jacek Rybka, prezes Tooltechnic Systems (Polska) wręcza wkrętarkę Festool CXS

Janowi Rydzewskiemu, właścicielowi PCN 


O marce Protool należącej do TTS Tooltechnic Systems AG&Co KG opowiedziała zebranym gościom Ewa Wilczyńska, jej dyrektor: – Protool dzięki wysokiej jakości wykonania i innowacyjności produktów to obecnie na rynku elektronarzędziowym marka premium. Mamy wysokie kompetencje w ciesielstwie oraz renowacji i modernizacji, montażu (operacje wiercenia i wkręcania), cięciu oraz szlifowaniu różnych materiałów budowlanych.

Markę i firmę Metabo oraz jej politykę produktową, przedstawił Zygmunt Fila, prezes firmy Metabo Polska: – Nasze elektronarzędzia konstruujemy wspólnie z klientami z branży i testujemy w praktyce. Znamy rynek i dlatego szybko reagujemy na potrzeby użytkowników. Koncentrujemy się na tym, co faktycznie ułatwia trudną, codzienną pracę na budowie, w warsztatach i halach produkcyjnych. Polityka produktowa Metabo została maksymalnie dopasowana do potrzeb i wymagań profesjonalistów. W ostatnim czasie skoncentrowaliśmy się w sposób szczególny na pięciu grupach produktowych, które systematycznie i konsekwentnie rozwijamy, tj. na elektronarzędziach akumulatorowych, szlifierkach, wiertarkach bezudarowych i udarowych

oraz młotkach elektropneumatycznych. Warto tu przypomnieć, że Metabo powstało w 1924 r. Firmę w Nürtingen k/Stuttgartu założyli Albrecht Schnizler, Julius Closs i Walter Rauch jako Schnizler GmbH. Albrecht Schnizler zaprojektował on m.in. ręczną wiertarkę dwubiegową. Firma szybko odniosła rynkowy sukces i zwiększyła asortyment wytwarzanych wyrobów o różne narzędzia do obróbki metalu oraz drewna. W 1932 r. właściciele zadecydowali o zmianie jej nazwy ze „Schnizler” na „Metabo” (od Metallbohrdreher, niem. wiertarka do metalu). W 1934 r. Metabo rozpoczęło produkcję elektronarzędzi, wypuszczając na rynek elektryczną wiertarkę Metabo 750, a w 1936 r. zaczęło wytwarzać uchwyty wiertarskie. Koniec lat międzywojennych XX w. to okres dalszego dynamicznego rozwoju firmy, który kontynuowano po wojnie, rozszerzając asortyment produkowanych elektronarzędzi o szlifierki proste i oscylacyjne oraz uchwyty wiertarskie „Futuro”. W 1957 r. Metabo rozpoczęło wielkoseryjną produkcję wiertarek udarowych oraz ściernic tarczowych wzmocnionych włóknami szklanymi. W latach 60. XX w. inżynierowie z Metabo skonstruowali m.in. sprzęgło przeciążeniowe „S-automatic”. Ukoronowaniem dynamicznego rozwoju firmy było wprowadzenie na rynek w 1969 r. wiertarki udarowej z elektroniczną regulacją obrotów oraz samoczynnym sprzęgłem przeciążeniowym „S-automatic”. W 1981 r. Metabo zaprezentowało pierwszą na świecie 1000-watową wiertarkę udarową Metabo 1000 z mikroprocesorowym układem pełnozakresowej płynnej regulacji i stabilizacji obrotów „VTC”. W latach 80. XX w. Metabo prowadziło prace rozwojowe, których owocem było wprowadzenie na rynek w 1987 r. elektronarzędzi z wirnikami zabezpieczonymi specjalnym koszyczkiem chroniącym przed negatywnym oddziaływaniem pyłów powstałych podczas obróbki. W 1989 r. niemiecka firma rozpoczęła produkcję nowych wiertarek udarowych i młotowiertarek oznaczonych symbolem „Plus”. Ich konstrukcję grona ekspertów uznały za ważną innowację w rozwoju elektronarzędzi. 5 lat temu Metabo wprowadziło na rynek całkowicie nową, innowacyjną generację elektronarzędzi akumulatorowych z nowatorskim systemem elektronicznej kontroli ogniw. Niemiecki producent jako pierwszy na świecie objął te akumulatory 3-letnią bezwzględną gwarancją, co oznacza, że w przypadku zmniejszenia ich mocy wymienia je bezpłatnie na nowe. W tym roku jako pierwsi wprwadziliśmy na rynek baterie LI-Ion o pojemności 4 Ah i o gabarytach oraz wadze akumulatorów 3,0 Ah.

Zygmunt Fila, prezes Metabo Polska, podczas swojego wystąpienia

 

O firmie i elektronarzędziach FEIN opowiedział Sebastian Kaliski, prezes zarządu FEIN-Polska-Elektronarzędzia: – Historia firmy FEIN sięga roku 1867, kiedy to 25 letni Wilhelm E. Fein wraz ze swoim bratem Carlem otworzył w Stuttgarcie warsztat mechaniczny. Przełomowym momentem dla ich działalności był rok 1895, kiedy Wilhelm Fein skonstruował pierwszą na świecie ręczną wiertarkę elektryczną. Od tego wydarzenia datuje się początek firmy FEIN jako producenta profesjonalnych elektronarzędzi – firmy, która do dzisiaj wyznacza światowe standardy w zakresie innowacyjności oraz jakości. Warto tu nadmienić, że pomimo panujących wśród światowych producentów tendencji przenoszenia swoich linii produkcyjnych na wschód celem obniżania kosztów produkcji, FEIN konsekwentnie wytwarza swoje wyroby w Niemczech gwarantując tym samym ich najwyższą jakość. Od strony produktowej FEIN koncentruje się na trzech segmentach aplikacji – obróbka metali, branża motoryzacyjna oraz prace wykończeniowe. Żelazną regułą firmy jest wytwarzanie narzędzi do konkretnych zastosowań, dostosowanych do specjalnych wymagań użytkowników. FEIN sprzedaje nie tylko elektronarzędzia, ale przede wszystkim kompleksowe

rozwiązania systemowe precyzyjnie dobierane dla wspomnianych segmentów aplikacji. Dotychczasowa bardzo dobra współpraca z firmą JR-Tech zaowocowała powołaniem wspólnego projektu w postaci profesjonalnego centrum szkoleniowego FEIN i GRIT w Podlaskim Centrum Szkoleniowym. Dzięki temu FEIN-Polska-Elektronarzędzia może pochwalić się dzisiaj dwoma centrami szkoleniowymi: jednym w swojej siedzibie w Krakowie, a drugim na Podlasiu. Poza wymiarem handlowym zależy nam również na aspekcie edukacyjnym. Wspólnie z Janem Rydzewskim właścicielem Centrum wyznajemy podobną filozofię biznesową i wspólnymi siłami chcemy kształcić obecne i przyszłe pokolenia fachowców w zakresie korzystania z najlepszych, wysokojakościowych i profesjonalnych rozwiązań dla przemysłu i rzemiosła. Dlatego współpraca z Podlaskim Centrum Szkoleniowym ma dla nas bardzo istotne znacznie z punktu widzenia prowadzonej polityki szkoleniowej i informacyjnej.

Firmę Fein zaprezentował Sebastian Kaliski, prezes Fein-Polska-Elektronarzędzia 


Na zakończenie części teoretycznej Wojciech Guzowski, regionalny koorynator sprzedaży Stanley Black & Decker Polska, opowiedział o połączeniu dwóch czołowych światowych koncernów narzędziowych o rodowodzie amerykańskim: Stanleya i Black & Deckera. Warto tu wspomnieć, że Jan Rydzewski, właściciel Podlaskiego Centrum Narzędziowego, za zasługi w krzewieniu wiedzy o elektronarzędziach został uhonorowany przez Jacka Rybkę innowacyjną wkrętarką Festool CXS, a przez Sebastiana Kaliskiego – repliką pierwszego elektornarzędzia, czyli elektrycznej wiertarki ręcznej FEIN.

W czasie zajęć praktycznych zaproszeni goście wzięli udział w pokazach elektronarzędzi marek DeWALT, FEIN, Festool, Metabo i Protool. Festool przygotował specjalny pokaz renowacji karoserii samochodowych, FEIN – obróbki stali nierdzewnej, zaś Metabo – wiercenia koronowego. Inaugurację zakończyła uroczysta kolacja w białostockim hotelu Podlasie.

– Inauguracja wiosennego sezonu szkoleniowego w Podlaskim Centrum Narzędziowym stanowiła doskonałą okazję do spotkania naszych klientów i kursantów z przedstawicielami czterech renomowanych producentów elektronarzędzi profesjonalnych – tak podsumował spotkanie Jan Rydzewski. – Przekazywanie wiedzy o oferowanych technologiach, maszynach i narzędziach nie tylko klientom – firmom czy fachowcom wykorzystującym je w codziennej pracy – ale także uczniom szkół zawodowych stanowi ważną część strategii rynkowej firmy JR-Tech, do której należy Centrum. Moim zdaniem, to, co oferujemy, czyli połączenie rzetelnej wiedzy technicznej i innowacyjnych, wysoce profesjonalnych elektronarzędzi, stanowi unikalną w skali Polski ofertę. O jej wysokiej wartości najlepiej świadczy profesjonalne wykonastwo naszych klientów.

 

   

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu