Międzynarodowe grono ekspertów rynku stali spotkało się w Sosnowcu

O kierunkach ewolucji europejskiego i globalnego rynku stali dyskutowali 19 października eksperci na Międzynarodowych Targach Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów SteelMET oraz Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń Powierzchni SURFPROTECT, które trwały od 18 do 20 października w centrum targowo-konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu.

 

 

Targi SteelMET wyróżniają w tym roku dwa salony poszerzające ich zakres branżowy. Pierwszy z nich – Międzynarodowy Salon Recyklingu Metali InterSCRAP – jest odpowiedzią na zapotrzebowanie branży recyklingowej. To prezentacja w jednym miejscu i czasie oferty produkcyjno-handlowej i usługowej firm branży złomu stali oraz

metali kolorowych krajów Unii Europejskiej oraz ofert firm związanych z rynkiem recyklingowym. Udział w niej mieli liderzy w tej dziedzinie, m.in. firmy: Terex Fuchs, Cronimet PL czy Bax Baumaschinen.

Salon Polskich Hut Stali miał na celu pokazanie potencjału przemysłu hutniczego oraz ukazanie perspektyw i wyzwań, które stoją przed producentami stali w Polsce. Tutaj także Expo Silesia gościło liderów branży, m.in.: Severstallat Silesia, Alchemię SA, Walcownię Rur Silesia, Walcownię Rur Andrzej czy Hutę Bankową.

Doskonałym uzupełnieniem oferty była organizowana po raz kolejny w Expo Silesia konferencja Partnera Strategicznego Targów – Polskiej Unii Dystrybutorów Stali pt. „Rynek stali w Europie Środkowo-Wschodniej”. Nad konferencją patronat objęło Ministerstwo Gospodarki, a przedstawiciele sektora stalowego mieli okazję dyskutować nad obecną kondycją branży oraz kierunkiem w jakim ona zmierza. Prelegenci przedstawili sektor stalowy w Polsce i naszym regionie Europy, omówili sytuację rynkową u głównych odbiorców stali oraz zaprezentowali globalne tendencje w przemyśle stalowym. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się: Robert Wojdyła – prezes PUDS i Konsorcjum Stali SA, Andrzej Ciepiela – dyrektor PUDS, Peter Klein – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Sanjay Samaddar – prezes ArcelorMittal Poland SA, Jerzy Bernhard – prezes Stalprofil SA, Roman Czyżykowski – wiceprezes Zarządu ThyssenKrupp Energostal SA, oraz przedstawiciele zagranicznych organizacji zrzeszających dystrybutorów stali: Jörg Feger z Bundesverband Deutscher Stahlhandel i Miroslav Horák z Association of Czech and Slovak Steel Stockholders.

Targi SURFPROTECT zdominowały cztery kluczowe tematy: przygotowanie powierzchni, powłoki galwaniczne i ochronne cynkowanie, farby i lakiery antykorozyjne, ochrona betonu przed korozją. Poszerzony zakres tematyczny wydarzenia świetnie uzupełniło seminarium Instytutu Mechaniki Precyzyjnej pt. „Metalizacja natryskowa dziś i jutro” (więcej na www.steelmet.pl oraz www.surfprotect.pl).

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

FINAŁ 6. EDYCJI AKADEMII WYNALAZCÓW IM. ROBERTA BOSCHA WE WROCŁAWIU

Na Politechnice Wrocławskiej odbya się finał 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Decyzją jury zwyciężył projekt Closed!, który pozwala skontrolować, czy drzwi zostały zamknięte.

 

Przypomnijmy, Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki – oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014

w kategorii programy edukacyjne firm (CSR). Natomiast w edycji tego plebiscytu w  2015 r. projekt otrzymał wyróżnienie specjalne. W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Wrocławia i Warszawy, które zakwalifikowano do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli politechnik wrocławskiej i warszawskiej, partnerów merytorycznych oraz medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria, jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Bosch_akad-3

Nagrodzone projekty

I miejsce zajął zespół „SeZamki” z Gimnazjum w Świerzawie za wynalazek „Closed!”, który przez wiadomość SMS umożliwia sprawdzenie czy drzwi do domu zostały zamknięte lub czy nie zostały otwarte przez niepożądaną osobę. II miejscem uhonorowano zespół „Engineer Boys” za wynalazek „Wristvibroalarm”, czyli wibrującą bransoletkę, która ma za zadanie informować osoby głuchonieme lub niedosłyszące o przybyciu gościa do domu. III miejsce przyznano zespołowi „Oxide-team” z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince za wynalazek „Aptekarz”, który służy do automatycznego dawkowania leków. W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.

Bosch_akad-2

Bosch_akad-1

Autor:   opr. LP (mat.Bosch)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu