MIARY ZWIJANE DRAUMET

W ofercie marki Draumet znajdziemy sześć różnych modeli krótki miar zwijanych. Narzędzia te mają II klasę dokładności i przeznaczone są do profesjonalnego użytku.

6595_01

Jak wiadomo, o cenie i jakości każdej krótkiej miary zwijanej w największym stopniu decyduje klasa dokładności, w jakiej została wykonana. Zatem ani konstrukcja obudowy, ani jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ani rodzaj materiału, z którego wykonana jest wstęga, ani jej długość, lecz właśnie parametry dokładnościowe wpływają na wartość konkretnego modelu. Przypomnijmy, miary zwijane wykonuje się w trzech klasach

dokładności: I, II i III. O zaklasyfikowaniu danego modelu do konkretnej grupy decydują błędy graniczne dopuszczalnej długości nominalnej i długości odcinka podziałki przymiaru, który zawarty jest między dwoma dowolnymi nienastępującymi po sobie wskazami podziałki. Przy zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej nie powinny przekraczać wartości obliczonej według wzorów:

  • ± (0,1 +0,1 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności I;
  • ± (0,3 + 0,2 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • ± (0,6 + 0,4 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

6593_02

Bardziej obrazowo mówiąc: 10-metrowa taśma klasy I może mieć długość 10 m ± 1,1 mm, klasy II – 10 m ±2,3 mm, klasy III – 10 m ±4,6 mm. Ale to nie wszystko. Przy definiowaniu klasy dokładności ważny jest też błąd graniczny dopuszczalny działki elementarnej „i” przymiaru. Dla taśmy z podziałką milimetrową rzeczywisty milimetr nie może się różnić od nominalnego o więcej niż:

  • ± 0,1 mm – dla przymiarów klasy dokładności I;
  • ± 0,2 mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • ± 0,3 mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

Marka Draumet oferuje miary zwijane w II klasie dokładności. Wszystkie jej taśmy mają zatwierdzenia typu, czyli są oficjalnie dopuszczone do dystrybucji jako narzędzia spełniające odpowiednie normy. Na każdym modelu miarki zwijanej Draumet znajdziemy więc nie tylko znak zatwierdzenia typu, ale także symbol z klasą dokładności.
Pozostałe cechy konstrukcyjne miarek zwijanych Draumet, czyli kształt wstęgi, jej szerokość i materiały, z których została wykonana, rodzaj mechanizmu zwijającego i hamulca, a także rodzaj haka decydują bezpośrednio o ich praktycznej przydatności. Użytkownicy mają więc do dyspozycji miarki o długościach 3 i 5 m. Miary 3-metrowe mają szerokość 16 mm, zaś 5-metrowe 19 lub 25 mm. Jak wiadomo, parametr szerokości taśmy odpowiada m.in. za długość jej wysięgu bez podparcia. Podczas niego nie może dojść do „łamania się” taśmy.

6599_01

Wstęgi w miarkach zwijanych Draumet wykonano ze stali i polakierowano na żółto. Na wstęgach naniesiono podziałkę milimetrową z czcionką w kolorze czarnym i czerwonym. Kolory są więc kontrastowe, co ułatwia odczytywanie wyników pomiarów. Dodatkowo powierzchnię wstęgi z podziałką pokryto warstwą antyrefleksyjną, aby zapobiec odbiciom promieni słonecznych czy sztucznego oświetlenia i ułatwić pracę.
Na początku wstęgi zamontowano tzw. haki. Są one przytwierdzone do taśmy za pomocą nitów, ale jednocześnie ruchome. Dzięki temu można wykonywać pomiary „na zakładkę” i „od czoła” – w obu sytuacjach „0” będzie we właściwym miejscu.

6599_02

Bardzo istotnym elementem każdej miarki jest oczywiście jej obudowa i ukryty w niej mechanizm zwijający wyposażony w hamulec. W taśmach Draumet „puszki” są z tworzywa sztucznego lub metalowe, ich części chwytne pokryto miękką, amortyzującą gumą. Obudowy są lekkie i odporne na korozję, a jednocześnie wytrzymujące surowe traktowanie na placu budowy. Wszystkie modele wyposażono w zaczep do paska i uchwyty na nadgarstek. W miarkach Draumet wstęga

chowa się płynnie i delikatnie, co nie tylko poprawia komfort pracy, ale także wydłuża żywotność taśmy przy jednoczesnym zachowaniu jej parametrów dokładnościowych.

opr. pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments