METABO WPROWADZA NOWY SYSTEM SZYN PROWADZĄCYCH FS

Dotychczas firma Metabo oferowała szynę prowadzącą 1500 mm, a teraz wprowadza na rynek rozwiązanie systemowe składające się z szyn prowadzących FS oraz kilku elementów wyposażenia czyniących pracę bardziej precyzyjną i bezpieczną.

Szyny prowadzące ułatwiające prostoliniowe prowadzenie pilarek stosowanych do prac stolarsko-wnętrzarskich znajdziemy w ofercie kilku producentów elektronarzędzi. Firma Metabo dotychczas proponowała szynę o długości 1500 mm przewidzianą do współpracy nie tylko z wybranymi pilarkami, ale również z wyrzynarkami, frezarkami górnowrzecionowymi oraz z osłoną odsysającą CED 125 Plus. W chwili obecnej niemiecki

producent wprowadza na rynek nowe szyny prowadzące FS jako szersze rozwiązanie systemowe. W ofercie dostępne są szyny prowadzące oparte na zmodyfikowanym profilu aluminiowym, który umożliwia realizację dostępnych wcześniej funkcjonalności oraz pozwala na ich poszerzenie. Nowy profil szyny jest wykonany z aluminium z naniesioną powłoką konwersyjną. Zapewnia ona estetyczny wygląd, zmniejsza przyleganie zanieczyszczeń oraz utwardza powierzchnię aluminium, zmniejszając proces powstawania rys powierzchniowych. W celu zmniejszenia oporów prowadzenia podstawy pilarki po szynie FS została ona wyposażona w dwa paski okładziny ślizgowej FSG naklejone na górnej powierzchni szyny. Aby poprawić pewność układania szyny FS na płaszczyźnie obrabianego materiału oraz ograniczyć jej przesuwanie się od spodniej strony, zastosowano okładzinę przyczepną FSH wykonaną z pianki mikroporowatej o przekroju okrągłym.

Okładzina ta nie jest przyklejana do powierzchni aluminium, lecz wciskana w specjalnie wyprofilowany rowek. Zastosowane rozwiązanie umożliwia szybką jej wymianę w przypadku zużycia bądź mechanicznego uszkodzenia. Wystarczy podważyć końcówkę okładziny, chwycić dwoma palcami i wyciągnąć z wpustu profilu. Po oczyszczeniu rowka z pyłu montujemy w nim nową okładzinę przyczepną FSH. W odróżnieniu od taśm przyklejanych zastosowane rozwiązanie nie wymaga pracy w temperaturze pokojowej, odtłuszczania powierzchni ani zachowania wysokiego poziomu czystości profilu, co szczególnie w warunkach budowy jest dużo praktyczniejsze. Na krawędzi szyny prowadzącej FS zastosowano nowe zabezpieczenie przed odpryskami FSS, które jest przydatne podczas pracy z ręczną pilarką tarczową i ogranicza wyrwania na krawędzi ciętego materiału. Zabezpieczenie to wykonano z profilu gumowego ukształtowanego w ten sposób, że spełnia jednocześnie rolę zabezpieczenia przeciwodpryskowego starego typu i omówionej powyżej okładziny przyczepnej. Zabezpieczenie FSS jest również wciskane w specjalny rowek wykonany na krawędzi profilu szyny. System nowych szyn prowadzących Metabo FS obejmuje cztery długości gotowych szyn (80, 160, 250 i 310 cm), które w razie potrzeby mogą być ze sobą łączone w celu przedłużenia za pomocą nowej złączki FSV. Jest to jeden płaski, sztywny i dość szeroki element wsuwany w profil szyny od jej czoła i blokowany dwoma złączami rozprężanymi mimośrodowo w każdej z łączonych prowadnic szynowych. Złączka FSV nie wystaje ponad powierzchnię roboczą profilu szyny FS, a jej regulacja i blokowanie odbywa się od góry. Dzięki temu operacja połączenia dwóch szyn przebiega sprawnie i zapewnia dokładną prostoliniowość prowadzenia współpracującej z zestawem maszyny.

Ponieważ podczas pracy zarówno obrabiany materiał, jak i szyna prowadząca muszą być pewnie zamocowane od dołu profilu szyny FS, wykonano w niej rowek do montażu systemowych ścisków mocujących. W ofercie znajdujemy dwa rodzaje ścisków. Pierwszy to dźwigniowy zacisk szybkomocujący FSSZ o zakresie mocowania do 160 mm, natomiast drugi to śrubowy zacisk FSZ (2 szt. w opakowaniu) o zakresie mocowania do 120 mm. W obu przypadkach część wsuwana we wpust szyny prowadzącej jest wykonana ze stali kutej i poddanej odpowiedniej obróbce termicznej dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości i elastyczności. Do precyzyjnego ustawienia szyny prowadzącej pod kątem do krawędzi obrabianego materiału możemy użyć wyposażenia systemowego w postaci ogranicznika kątowego FSW. Pozwala on na ustawienie kąta od 0 do 60° w dwóch kierunkach. Mocowany jest we wpuście szyny prowadzącej FS i po dokładnym ustawieniu kąta blokowany w wybranej pozycji. Uzupełnieniem wyposażenia systemowego jest dostępna torba FST do przechowywania szyny prowadzącej FS o długości

160 cm. Oprócz wybranych modeli ręcznych pilarek tarczowych system FS może współpracować z wyrzynarkami korzystającymi z przystawki prowadzącej, frezarkami górnowrzecionowymi wyposażonymi w przyrząd prowadzący OFE oraz z osłoną odsysającą CED 125 Plus przeznaczoną dla szlifierek kątowych wykorzystywanych do cięcia materiałów budowlanych.

 

Dzięki rozwojowi systemu szyn prowadzących Metabo FS użytkownicy mogą go używać w szerokim zakresie do rozkroju płyt z drewna klejonego, materiałów drewnopochodnych, cięcia pakietowego listew, kantówek i profili, płyt o zastosowaniach budowlanych (sklejka, OSB, G-K, gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe itp.) oraz frezowania podobnych materiałów.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar